Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Zimą prace nie wymagają tyle zaangażowania i czasu co w cieplejszych porach roku, nadal znajdą się prace, które wykonać należy.
Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Zimą prace nie wymagają tyle zaangażowania i czasu co w cieplejszych porach roku, nadal znajdą się prace, które wykonać należy.
Grudzień w ogrodzie wydaje się być miesiącem, w którym nie ma za wiele pracy dla ogrodnika; to czas zimowego spoczynku roślin. W grudniu z reguły zapominamy o ogrodach, a nasze myśli wędrują ku Świętom Bożego Narodzenia. Krótkie zimowe dni, które będą nam towarzyszyć aż do wiosny powinniśmy wykorzystać na nie mniej ważne prace na naszych działkach
Czy wiesz, że niektóre rośliny, które uważasz za chwasty i usuwasz ze swojej działki możesz zechcieć wykorzystać dla poprawy własnego zdrowia? Rośliny takie jak pokrzywa, bylica pospolita, skrzyp polny czy babka lancetowata to prawdziwe skarby natury, które mogą zaoferować wiele korzyści, jeśli tylko poznamy ich ukryty potencjał.
Jesień w pełni! Listopad to miesiąc, w którym nasz ogród zaczyna przygotowywać się do zimowego snu. Z drzew opadają ostatnie liście, na niektórych krzewach połyskują jeszcze czerwone owoce, coraz częściej występują przymrozki. Chłodniejsze dni to sygnał, że nadszedł czas na ostatnie prace w ogrodzie przed nadejściem zimy.
Październik w ogrodzie to czas zakończenia zbiorów w naszych sadach oraz na grządkach z warzywami. Drzewa i krzewy przybierają jesienne barwy, a ostatnie kwiaty kwitną, dając nam ostatnie chwile piękna przed zimą. Ochłodzenie i coraz krótsze dni to wyraźny dowód na to, że powoli kończy się rok w ogrodowym kalendarzu. Październik to idealny moment, aby zadbać
o rośliny, przygotować trawnik i oczko wodne na nadchodzące chłody.
Wrzesień na działce to czas zbiorów owoców i warzyw, ale też miesiąc, w którym żegnamy lato i rozpoczynamy przygotowania ogrodu do zimy. To świetny czas na wykonywanie prac ogrodowych. Z całą pewnością ogród odwdzięczy się za te działania wiosną i latem, kiedy będzie można podziwiać rozkwit kwiatów i zbierać plony z wcześniej posadzonych roślin. Choć wrzesień w ogrodzie jest jeszcze słoneczny i ciepły, promienie słońca już nie dostarczają tyle ciepła, co w sierpniu. Należy liczyć się z chłodnymi nocami, a oczekiwane opady deszczu zapewniają odpowiednie warunki do wzrostu roślin. Sprawia to, że rośliny posadzone jesienią lepiej rosną, nie usychają i nie wymagają takiej opieki i intensywnego doglądania, jak te posadzone wiosną.
Ogród w sierpniu jest piękny i kolorowy – to ciągle pełnia lata. Upały powoli ustępują, a poranki i wieczory stają się chłodne. Kwiaty ożywają swoimi barwami prezentując szeroki wachlarz odmian i kształtów.
Na działkach już istna burza kwiatów, kolorów i zapachów. Lipiec w ogrodzie to szczególny czas dla ogrodnika – temperatury osiągają wysokie wartości, przez co rośliny w tym czasie wymagają szczególnej troski i opieki. Ciepłe i słoneczne dni nastrajają wakacyjnie jednakże na całkiem beztroskie lenistwo nie pozwalają ogrodowe obowiązki. Niezależnie od tego czy jest się doświadczonym ogrodnikiem czy dopiero zaczyna się przygodę z ogrodnictwem, ten miesiąc oferuje wiele fascynujących zadań, które pomogą osiągnąć pełen blask i urok swojej zielonej przestrzeni.
Niedawno cieszyliśmy się z pierwszych oznak budzenia się przyrody po zimowym śnie. Wiosenne prace przygotowawcze są już skończone, zatem w czerwcu czekają nas głównie bieżące zabiegi pielęgnacyjne – odchwaszczanie, podlewanie i nawożenie. Czerwiec w ogrodzie to czas przywitania lata. Mija wspaniały okres kwitnienia większości roślin. Wysokie temperatury i długi dzień pozwalają już na coraz dłuższe przebywanie w ogrodzie, organizowanie letnich spotkań na świeżym powietrzu. Mimo to nie można zapominać o doglądaniu roślin na działkach.
Maj to najpiękniejszy, najbardziej kolorowy miesiąc w naszym klimacie. Miesiąc ten w naszych ogrodach cieszy bogactwem barw i zapachów: drzewa intensywnie się zielenią, wiele roślin kwitnie, a w warzywniakach wschodzą pierwsze warzywa.