Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok na działce - Lipiec

Na działkach już istna burza kwiatów, kolorów i zapachów. Lipiec w ogrodzie to szczególny czas dla ogrodnika – temperatury osiągają wysokie wartości, przez co rośliny w tym czasie wymagają szczególnej troski i opieki. Ciepłe i słoneczne dni nastrajają wakacyjnie jednakże na całkiem beztroskie lenistwo nie pozwalają ogrodowe obowiązki. Niezależnie od tego czy jest się doświadczonym ogrodnikiem czy dopiero zaczyna się przygodę z ogrodnictwem, ten miesiąc oferuje wiele fascynujących zadań, które pomogą osiągnąć pełen blask i urok swojej zielonej przestrzeni.

Jest to również czas, kiedy można cieszyć się zbiorami owoców oraz warzyw. Zbieramy plony – fasolkę szparagową, groszek, cukinię, ogórki, pomidory oraz zioła. W tym okresie dojrzewa wiele owoców. Można już korzystać ze smaku brzoskwiń, malin, truskawek, wiśni, czereśni, borówek oraz letnich odmian jabłek. Po zakończonym zbiorze należy wykonać cięcie letnie na drzewach czereśni i wiśni oraz przyciąć nieowocujące pędy na winorośli. Warto pamiętać o zabezpieczaniu większych powierzchni cięcia preparatem MAŚĆ OGRODNICZA. Pod koniec miesiąca trzeba wyciąć stare i zaschnięte pędy malin.

Lipiec to czas wysiewu warzyw przeznaczonych na zbiór jesienny np.: fasoli szparagowej, kopru, sałaty letniej oraz roślin na nawóz zielony – poplonu np.: gorczyca, łubin jednoroczny, wyka, facelia.

Należy usunąć pędy boczne u wysokich odmian pomidorów, a pod koniec miesiąca pozbawić wierzchołków pędów, aby ograniczyć ich wzrost.

Regularnie odchwaszczamy, podlewamy i spulchniamy glebę na grządkach. Systematycznie nawozimy wszystkie rośliny ogrodowe. Pod krzewy ozdobne, które nawozimy do końca lipca stosujemy nawozy dedykowane pod ich uprawę.

Nawadnianie ogrodów jest jedną z kluczowych czynności wykonywanych latem. Należy unikać podlewania upraw oraz trawy w momencie, gdy słońce świeci najmocniej. Lepiej zrobić to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem. Podlewanie w pełnym słońcu może prowadzić do zbyt dużej straty wody lub do poparzenia roślin. Aby utrzymać pełną zieleń trawy oraz jej odpowiednią gęstość należy ją również systematycznie kosić. Częste koszenie zapewnia trawie odpowiednią cyrkulację wody, dzięki czemu można zminimalizować ryzyko wystąpienia różnych chorób.

W okresie letnim masowo może występować mączniak prawdziwy jabłoni, pierwsze infekcje można skutecznie ograniczyć wycinając końcówki zaatakowanych pędów, plamistości oraz parch jabłoni i gruszy. Ryzyko wystąpienia tych chorób jest szczególnie duże podczas wilgotnego lata. Wykonujemy oprysk przemiennie preparatami, dostępnymi na rynku. Zwracamy także uwagę na objawy wystąpienia szarej pleśni, którą należy zwalczać biopreparatami, bądź tradycyjnymi środkami. W okresie letnim na malinach może dojść do zamierania pędów. Pamiętajmy o monitorowaniu upraw oraz dokonaniu zabiegów ochronnych. Należy wykonać cięcia sanitarne chorych i obumarłych części roślin i bezwzględnie pamiętać o odkażaniu narzędzi. W tym celu warto zastosować MYDŁO OGRODNICZE.

W lipcu należy jeszcze opryskać jabłonie, zwłaszcza późniejsze odmiany, przeciwko owocówce jabłkóweczce, która jest najgroźniejszym szkodnikiem jabłoni. Jest to szkodnik odpowiedzialny za robaczywienie owoców.

Kontrolujemy obecność mszyc na drzewach i krzewach owocowych. W przypadku zauważenia szkodników należy wykonać opryski takie same jak w przypadku żerowania gąsienic. Już podczas planowania zabiegu szczególną uwagę należy zwrócić na OKRES KARENCJI oraz OKRES PREWENCJI.

Warto przyspieszyć rozkład materii organicznej w kompostowniku. W tym celu należy użyć specjalnie wyselekcjonowanej mieszaniny zawierającej składniki nawozowe przyspieszające kompostowanie.

 

Piotr Szypiło

Instruktor ds. ogrodniczych