Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok na działce - Maj

Maj to najpiękniejszy, najbardziej kolorowy miesiąc w naszym klimacie. Miesiąc ten w naszych ogrodach cieszy bogactwem barw i zapachów: drzewa intensywnie się zielenią, wiele roślin kwitnie, a w warzywniakach wschodzą pierwsze warzywa. W ogrodzie pracy jest bardzo dużo, gdyż wszystko rośnie niezwykle intensywnie. To czas na sadzenie drzew i krzewów oraz bylin, zakładanie trawnika, wysiew roślin jednorocznych i dwuletnich, sadzenie roślin cebulowych niezimujących w gruncie. Można sadzić drzewa i krzewy, ale tylko te, które wcześniej były uprawiane w pojemnikach. Przed posadzeniem rośliny należy ją obficie podlać, aby bryła korzeniowa nie rozpadła się przy wyjmowaniu. Najlepiej sadzić w dni pochmurne. Po posadzeniu nie można zapomnieć o podlaniu. Ściółkowanie drzew i krzewów, szczególnie świeżo posadzonych oraz słabo i płytko korzeniących się, należy wykonać korą sosnową. Korę należy rozłożyć na obficie podlaną ziemię. Warto pamiętać, aby różanecznikom i azaliom usunąć przekwitłe kwiatostany. Wrzośce po zakończeniu kwitnienia przycina się w celu większego zagęszczenia roślin.

W maju sadzi się w ogrodach wiele roślin bezpośrednio do gruntu, należy więc szczególnie uważać na nocne i poranne przymrozki, które mogą spowodować uszkodzenie i osłabienie tych najwrażliwszych gatunków. Przyjęto, że ostatnie przymrozki występują do około 15 maja, szczególnie niebezpieczne są dni od: 12-15 maja tzw. zimni ogrodnicy — Pankracy, Serwacy i Bonifacy oraz „zimna Zośka”, warto jednak przez cały miesiąc śledzić prognozy i na nie odpowiednio reagować. W ogrodach szczególnie narażone na chwilowe spadki temperatury są: rośliny wcześnie rozpoczynające wegetację, świeżo posadzone sadzonki wyrośnięte z nasion w szklarni lub tunelu foliowym, świeżo wykiełkowane z ziemi siewki, a także kwiaty i liście niektórych drzew ozdobnych. W ochronie przed przymrozkami duże znaczenie ma także racjonalne nawożenie, które w istotny sposób wpływa na kondycję roślin. Nadmiar azotu przy jednoczesnym niedoborze potasu znacznie je osłabia sprzyjając podatności na uszkodzenia mrozowe, dlatego wczesną wiosną koniecznie należy skupić się na dostarczeniu roślinom tego drugiego pierwiastka.

Na początku miesiąca należy przygotować grządki pod siew oraz zadbać o rabaty, które od początku miesiąca należy poddawać zabiegom pielenia, chwasty są bowiem jeszcze słabo zakorzenione, więc łatwiej je będzie teraz usuwać. Po wypieleniu warto użyźnić glebę domieszką dobrze rozłożonego kompostu lub obornika, a przy sadzeniu warzyw stosować się do zasad uprawy współrzędnej. Należy unikać monokultur, które zubożają glebę i przyciągają szkodniki roślin.

W maju groźnymi szkodnikami żerującymi w ogrodach przydomowych oraz na działkach są ślimaki oraz występujące na licznych roślinach przędziorki, mszyce, wciornastki, tarczniki, czerwce, miniarki, zwójki oraz gąsienice motyli. Najczęściej spotykane choroby to fytoftoroza, rdza atakująca malwy i jałowce, mączniak prawdziwy na berberysach, tawułach, mączniak rzekomy na różach, zamieranie pędów lub kwiatów, szara pleśń oraz plamistości liści. Przeciwko tym szkodnikom i chorobom konieczne bywa w tym okresie zastosowanie zabiegów ochronnych w postaci oprysków. Aby jednak nie stosować chemicznych środków ochrony roślin, warto wybierać preparaty wytwarzane z naturalnych składników, które są coraz powszechniej dostępne w sklepach lub sieci. Takie naturalne środki ochrony roślin mogą zawierać wyciągi roślinne lub żywe formy drapieżnych organizmów np. bakterii, nicieni lub larw pożytecznych organizmów będących pasożytami danych szkodników, nie są szkodliwe dla ludzi i zwierząt, nie kumulują się w roślinie i szybko ulegają rozkładowi. Ich kolejną niewątpliwą zaletą jest selektywne działanie na wybrane grupy szkodników, brak okresu karencji po ich zastosowaniu i to, że chociaż nie działają tak szybko, jak syntetyczne to są również bardzo skuteczne. Warto je wybrać mając na uwadze fakt, że zastosowanie chemicznych środków ochrony nigdy nie pozostaje obojętne dla ludzi oraz środowiska.

W maju zaleca się przyciąć mocno żywopłoty, aby się zagęściły. Warto pamiętać, żeby sekatory do przeprowadzenia tych zabiegów były dobrze zaostrzone i czyste.

Przez cały miesiąc należy intensywnie pielęgnować trawnik kosząc murawę najlepiej raz w tygodniu i regularnie go podlewając w zależności od pogody, wieczorem bądź wczesnym rankiem. Szczególnie istotne jest podlewanie jeśli wystąpią w ciągu miesiąca okresy suszy Warto przeprowadzać nawożenie stosując preparaty nawozowe, a jeśli mamy mało czasu na pielęgnację roślin, warto sięgnąć po nawozy o przedłużonym działaniu. Pamiętajmy o podlaniu trawnika po zastosowaniu nawozów, aby nie „spalić” trawy. Maj to także odpowiednia pora na zakładanie nowego trawnika lub na stworzenie np. łąki kwietnej.

 

Instruktor ds. ogrodniczych

Piotr Szypiło