W trosce o utrzymanie dobrej sprawności gleby, sposób uprawy należy dostosować do jej typu. W jaki sposób pielęgnować wiosną gleby piaszczyste, gliniaste i torfowe.
W trosce o utrzymanie dobrej sprawności gleby, sposób uprawy należy dostosować do jej typu. W jaki sposób pielęgnować wiosną gleby piaszczyste, gliniaste i torfowe.
Oferowane w sprzedaży „ziemie do upraw” różnią się od siebie odczynem, zawartością składników pokarmowych, rodzajem i ilością dodatków, a tym samym strukturą. Szeroka gama produktów może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, że producenci podłoży posługują się różnymi określeniami np.: ziemia uniwersalna, ziemia do kwiatów, do rozsad, ogrodowa, kompostowa, do róż (w pojemnikach), do iglaków, wrzosowa itp.
W sobotę (13 marca 2021 r.) wyemitowano na antenie Radio Lublin program pn. „Dom i ogród”. Gościem audycji była dr inż. Anna Ewa Michowska, która wyjaśnia w jaki sposób przygotować ogród do nadchodzącego sezonu. Jakie gatunki roślin są szczególnie polecane dla nowych działkowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem działkowym. Podpowiada również jak zapewnić rezerwy wodne do nawadniania ogrodu.
Zachęcamy do wysłuchania audycji
Synonimem szczęścia może myć zdrowie, poczucie spełnienia, radość z życia i umiejętność celebrowania każdej jego chwili. Jak osiągnąć ten stan mówi stare japońskie przysłowie: „Chcesz być szczęśliwy całe życie - załóż swój ogród”.
W centrum uwagi działalności prospołecznej ROD już od dużego czasu znajdują się dzieci i młodzież szkolna, która do niedawna chętnie bierała udział w organizowanych specjalnie dla nich wydarzeniach o charakterze edukacyjnym oraz festynach i zabawach integracyjnych. Chociaż obostrzenia związane z okresem pandemii w znacznym stopniu ograniczyły możliwość integracji społeczności lokalnych z działkowcami -mamy nadzieję, że "normalność" niedługo powróci również do rodzinnych ogrodów działkowych.
Z ekologicznymi i społecznymi konsekwencjami zmian klimatu mierzymy się na co dzień - mamy do czynienia z procesami, które powodują zanieczyszczenia, ograniczają różnorodność biologiczną oraz zasobność zbiorników wodnych. Dlatego ważnym zadaniem realizowanym w ramach działalności oświatowej PZD jest podnoszenie świadomości ekologicznej i upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska.
Odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne oraz degradację środowiska naturalnego jest ogród będący blisko natury, w którym szanowane są zasoby naturalne. Ogród, który chroni i „daje” życie - pozostaje w równowadze biologicznej i poszanowaniu dla zależności pomiędzy organizmami.
Jakość powietrza w sposób bezpośredni i najbardziej odczuwalny wpływa na warunki życia człowieka. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których odnotowuje się najwyższe stężenia niebezpiecznych pyłów i węglowodorów aromatycznych. Zawarte w powietrzu zanieczyszczenia wywołują dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego, a podwyższone stężenie toksycznych substancji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 47 tysięcy osób.
Co zatem można zrobić aby oddychać w mieście pełną piersią?
W oczekiwaniu na nowy sezon można, a nawet trzeba pojąć już pierwsze kroki, by stworzyć ogród swoich marzeń. O czym warto pamiętać w tym okresie? Jak zadbać o zimujące drzewka w sadzie, zaplanować zakupy i przygotować pierwsze wysiewy? Oto zestaw podpowiedzi.
Ogród to miejsce, w którym otoczenie korzystnie oddziałuje na człowieka. Działka, zgodnie z założeniami, ma zapewniać relaks i możliwość odpoczynku, ale także plony, które ubogacą dietę oraz polepszą sytuację materialną rodziny.