Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • Wspólna sprawa

    Z ekologicznymi i społecznymi konsekwencjami zmian klimatu mierzymy się na co dzień - mamy do czynienia z procesami, które powodują zanieczyszczenia, ograniczają różnorodność biologiczną oraz zasobność zbiorników wodnych. Dlatego ważnym zadaniem realizowanym w ramach działalności oświatowej PZD jest podnoszenie świadomości ekologicznej i upowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska.

    Czytaj więcej

  • Życiodajny ogród

    Odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne oraz degradację środowiska naturalnego jest ogród będący blisko natury, w którym szanowane są zasoby naturalne. Ogród, który chroni i „daje” życie - pozostaje w równowadze biologicznej i poszanowaniu dla zależności pomiędzy organizmami.

    Czytaj więcej

  • Mamy wpływ na jakość powietrza

    Jakość powietrza w sposób bezpośredni i najbardziej odczuwalny wpływa na warunki życia człowieka. Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw, w których odnotowuje się najwyższe stężenia niebezpiecznych pyłów i węglowodorów aromatycznych. Zawarte w powietrzu zanieczyszczenia wywołują dolegliwości układu oddechowego i krwionośnego, a podwyższone stężenie toksycznych substancji stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie 47 tysięcy osób.

    Co zatem można zrobić aby oddychać w mieście pełną piersią?

    Czytaj więcej

  • Czy to już przedwiośnie?

    W oczekiwaniu na nowy sezon można, a nawet trzeba pojąć już pierwsze kroki, by stworzyć ogród swoich marzeń. O czym warto pamiętać w tym okresie? Jak zadbać o zimujące drzewka w sadzie, zaplanować zakupy i przygotować pierwsze wysiewy? Oto zestaw podpowiedzi.

    Czytaj więcej

  • Mam działkę i co dalej?

     Ogród to miejsce, w którym otoczenie korzystnie oddziałuje na człowieka. Działka, zgodnie z założeniami, ma zapewniać relaks i możliwość odpoczynku, ale także plony, które ubogacą dietę oraz polepszą sytuację materialną rodziny.

    Czytaj więcej

  • Kupujemy kompostownik

    Początek sezonu wegetacyjnego sprzyja unowocześnianiu ogrodu i wprowadzaniu nowych rozwiązań uławiających prace na działce. Warto poświęcić ten czas na wybór odpowiedniego kompostownika. Korzyści płynące z wytwarzania kompostu oraz możliwości jego wykorzystywaniaw ogrodzie są powszechnie znane. Należy jednak podkreślić proekologiczne walory kompostowania materii organicznej pochodzącej z działki, która zamiast trafić do śmietnika, włączana jest w cykl przemiany w jeden z najlepszych i najtańszych nawozów organicznych jakim jest kompost.

    Czytaj więcej

  • Liście to nie śmieci

    Każdą ilość liści warto wykorzystać.

    Nie należy ich wyrzucać do pojemników na odpady, a tym bardziej NIE wolno ich palić!

    oPROPAGUJ DOBRE NAWYKI

    oDAJ PRZYKŁAD

    oPOCHWAL SIĘ SĄSIADOM

    Czytaj więcej

  • Wiedzieć więcej

    Najważniejszą cechą ogrodników jest to, że zawsze patrzą optymistycznie,

    zawsze są przedsiębiorczy i nigdy nie są usatysfakcjonowani.

    Ciągle chcą zrobić coś lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

    Vita Sackville-West

    Czytaj więcej

  • Praktyczne porady o stosowaniu nawozów na działkach

    Na działce przechowuję płynne nawozy, których w tym roku kupiłem za dużo. Zauważyłem, że niektóre zmieniły barwę i rozwarstwiły się, czy mogę je zastosować w przyszłym sezonie?  

    Czytaj więcej

  • Polskie RODos - Reportaż na deser w TVP Lublin

    W ostatni poniedziałek 28 września, na antenie TVP Lublin o 19.20 został wyemitowany reportaż z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Bursaki” w Lublinie.

    Czytaj więcej