Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Porady ogrodnicze

  • Porady dla działkowców w Radio Lublin

    W najbliższą sobotę (16 października 2021 r.) w Radio Lublin po godzinie 11 rozpocznie się program pn. „Dom i ogród”. Tym razem nowi działkowcy dowiedzą się jakie prace należy wykonać w ogrodzie pod koniec sezonu wegetacyjnego: Co zrobić z resztkami pożniwnymi i gdzie zagospodarować opadające liście? Jakie pH gleby jest odpowiednie dla roślin uprawnych? Jak pobrać próby glebowe i zbadać odczyn gleby?

    Czytaj więcej

  • Dla Działkowców i o Działkowcach w Radio Lublin

     

    Już jutro w sobotę (18 września 2021 r.) w Radio Lublin po godzinie 11 rozpocznie się program pn. „Dom i ogród”.

    Podczas godzinnej audycji wyjaśnimy zagadnienia związane z nabyciem prawa do działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Słuchacze dowiedzą się również jakie są prawa i obowiązki działkowca. Omówimy najważniejsze przepisy Regulaminu ROD i powiemy dlaczego warto być Działowcem.

    Czytaj więcej

  • Zbadaj glebę

     Znając odczyn i zawartość składników przyswajalnych, można prawidłowo zaplanować zasilanie roślin według ich potrzeb. Tym samym zadbać o  dobrą jakość, zdrowotność plonów. 

    Czytaj więcej

  • Zasady wycinki drzew z terenów ROD

    Działkowcy często mają wątpliwości dotyczące zasad wycinki drzew z terenów ROD. Przepisy te reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

    Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych zezwolenie na usunięcie drzew z terenu ogólnego ROD wydawane jest na wniosek zarządu ROD, a z terenu działki - na wniosek działkowca. Ponadto, art. 30 ust. 2 ustawy o ROD wskazuje na prawo własności działkowca co do nasadzeń znajdujących się na działce, do której ten posiada tytuł dzierżawy działkowej.

    Czytaj więcej

  • Terenowe szkolenie i warsztaty dla nowych działkowców

    W sobotę 31 lipca 2021 w ROD Kępa w Puławach odbyło się szkolenie dla nowych działkowców połączone z warsztatami budowy hoteli dla owadów zapylających.

    Czytaj więcej

  • Ważne informacje dla działkowców w Radio Lublin


    Już jutro w sobotę (31 lipca 2021 r.) w Radio Lublin po godzinie 11 rozpocznie się kolejny już program pn. „Dom i ogród” dedykawany dla działkowców. Omawiamy w nim najważniejsze zagadnienia związne z prowadzeniem ogrodu w mieście oraz najpilniejsze prace ogradnicze, które należy wykonać w najbliższym czasie na działce.

    Tym razem nowi działkowcy dowiedzą się w jaki sposób pielęgnować kompost latem. Jak podlewać efektywnie i korzystać z wody z poszanowaniem dla naturalnych zasobów środowiska. Czym opryskiwać rośliny by zabezpieczyć je przed czynnikami chorobotwórczymi.

    Czytaj więcej

  • Niechemiczne metody zwalczania chwastów

    Syntetyczne środki ochrony roślin nie są obojętne dla środowiska. Propagowanie niechemicznych sposobów ograniczenia zachwaszczenia wiąże się z troską o środowisko oraz zdrowie konsumentów. Herbicydy doglebowe stosowane w uprawach produkcyjnych mają różne okresy zalegania w glebie. Również herbicydy systemiczne, którymi opryskuje się rośliny, po zetknięciu z glebą nie od razu ulegają biodegradacji. Dlatego coraz większą popularnością cieszą się niechemiczne metody zwalczania chwastów.

    Czytaj więcej

  • Warsztaty w ROD "Róża" w Lublinie pn.: "Owady pożyteczne – dlaczego i jak należy je chronić"

    Rodzinne Ogrody Działkowe są azylem i ostoją dla różnorodnych zwierząt, w tym pożytecznych owadów, które nie przetrwałyby w betonowym mieście – wiedzą to już nawet dzieci i młodzież, które w ramach zajęć mogą korzystać przyjaznej przestrzeni pobliskich ogrodów.

    Czytaj więcej

  • Rośliny niepożądane w ogrodzie

    Pielęgnacja ogrodu wymaga zaangażowania,a także cierpliwości. Dbanie o jakość i zdrowotność plonów wiąże się z kontrolą zachwaszczenia. Nie chodzi tu jednak o całkowite wyeliminowanie roślin konkurencyjnych tylko o zachowanie równowagi i usunięcie tych roślin, które są bezwzględnie szkodliwe dla ludzi i upraw.

    Czytaj więcej

  • Nim rośliny "zgłodnieją"

    Nawożenie zastosowane przed siewem lub sadzeniem jest dla wielu roślin niewystarczające - do wzrostu potrzebują składników pokarmowych dostępnych przez cały okres wegetacji.

    Czytaj więcej