Od dawna wiadomo o korzystnym wpływie ruchu na świeżym powietrzu na zdrowie psychofizyczne człowieka. Powszechnie znane są także walory przebywania w otoczeniu roślin, jak również pozytywne efekty wykonywania czynności związanych z uprawą i pielęgnacją roślin. Działania te nie tylko usprawniają organizm, ale wpływają tym samym kojąco na psychikę człowieka.
Korzyści pracy w ogrodzie dla zdrowia zostały potwierdzone w licznych publikacjach naukowych traktujących o właściwościach terapeutycznych ogrodów. Dowody naukowe potwierdzają efekty hortiterapii jako ważnego elementu w leczeniu wielu schorzeń psychofizycznych zarówno dzieci, jak i osób starszych. Istnieją również przesłanki, że terapia ogrodem ma także znaczenie w procesie resocjalizacji.
Ponad stuletnia tradycja polskiego ogrodnictwa działkowego potwierdza potrzebę człowieka nie tylko do obcowania z przyrodą np. w parkach czy ogrodach botanicznych, ale również do wysiłku i aktywnej pracy w otoczeniu roślin, której efektem są często piękne kwiaty i własne zdrowe plony.
Ogrodnictwo działkowe staje się coraz bardziej popularne i wspaniałe jest to, że jest dostępne dla każdego bez względu na status materialny. Poza tym praca w ogrodzie przynosi wymierne korzyści ekonomiczne w postaci samodzielnej produkcji żywności.
Ogrody działkowe od dziesięcioleci wpisują się przestrzeń miejską. Ich użyteczność wyraża się w postaci tzw. zielonych wysp pośród betonowych aglomeracji i zachowania bioróżnorodności, tak ważnej dla istnienia pożytecznej fauny, dzięki czemu ogrody mają również charakter proekologiczny.
Rodzinne ogrody działkowe coraz bardziej otwierają się na społeczność lokalną poprzez udostępnienie działek dla zwiedzających lub współpracę z ośrodkami edukacyjnymi, umożliwiając np. prowadzenie na terenie ogrodu lekcji przyrody. Taką współpracę nawiązują lubelskie ogrody w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie i Zamościu. W przykładowym Rodzinnym Ogrodzie Działkowym „Kolejarz” w Chełmie od wielu lat dla dzieci z pobliskiego przedszkola realizowane są tematy związane z ogrodnictwem.
Ten rodzaj integracji ma znaczenie w postrzeganiu ogrodów działkowych jako organizacji pożytecznych publicznie oraz ich pozytywnego odbioru w społeczeństwie.
AEM