Nowelizacja ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 87) daje radom gmin możliwość ustalenia stawki opłaty ryczałtowej za odbieranie odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomościach niezamieszkałych, wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe.
Rada gminy, zgodnie z art. 6c ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach[1], ma możliwość przejęcia odbierania odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomościach niezamieszkałych. Rodzinne ogrody działkowe są również zaliczane do kategorii nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, ale powstają na nich odpady komunalne i od woli rady gminy zależy objęcie ich zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych lub nie.
Jeżeli rada gminy podejmie uchwałę o przejęciu odbioru odpadów obejmującą nieruchomości niezamieszkałe (rodzinne ogrody działkowe), jest zobowiązana także uchwalić opłatę ryczałtową za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Istotą opłaty ryczałtowej jest ustalenie rocznej stawki za odebranie odpadów komunalnych z uwzględnieniem liczby pojemników potrzebnych do ich zebrania w oparciu o gminny regulamin utrzymania czystości i porządku.
Roczne opłaty ryczałtowe uchwalane są dla poszczególnych działek w rodzinnym ogrodzie działkowym objętym uchwałą.
W przypadku nie podjęcia takiej uchwały przez radę gminy, kwestia gospodarowania odpadami komunalnymi pozostaje na dotychczasowych zasadach -Zarządy ROD zobowiązane są do zawarcia umowy z podmiotem uprawnionym do odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości. W takim przypadku Zarządy ROD nie składają deklaracji i nie wnoszą opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy, tylko płacą opłatę za usługę wykonywaną przez wybraną firmę uprawnioną do odbioru odpadów komunalnych na terenie ich gminy. W tym przypadku Zarządy ROD zobowiązane są posiadać dowody potwierdzające wykonanie tych obowiązków (umowa i dowody płacenia za usługi).
Decyzje rad gminnych w sprawie ewentualnego ustalenia stawki opłaty ryczałtowej za odbieranie odpadów komunalnych wytwarzanych na nieruchomościach niezamieszkałych, wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, zapadną jeszcze w tym roku. W tej sytuacji najważniejszym zadaniem dla okręgów PZD i zarządów ROD jest monitorowanie projektów uchwał rady miast i gmin oraz udział ich przedstawicieli w spotkaniach z władzami samorządowymi w celu ustalenia możliwie najniższych opłat ryczałtowych dla działkowców.
Anna Ewa Michowska
Instruktor ds. ogrodnictwa, OZ Lublin
[1] Ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw. Dz.U. 2015 poz. 87