Działkowcy często mają wątpliwości dotyczące zasad wycinki drzew z terenów ROD. Przepisy te reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o Rodzinnych Ogrodach Działkowych.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych zezwolenie na usunięcie drzew z terenu ogólnego ROD wydawane jest na wniosek zarządu ROD, a z terenu działki - na wniosek działkowca. Ponadto, art. 30 ust. 2 ustawy o ROD wskazuje na prawo własności działkowca co do nasadzeń znajdujących się na działce, do której ten posiada tytuł dzierżawy działkowej.
Niezależnie od stanu zdrowotności drzewa- zarówno przewrócone, złamane jak i drzewa obumarłe, mogą być usuwane tylko i wyłącznie na podstawie zezwolenia, gdyż z punktu widzenia prawnego nadal pozostają drzewami, a żaden z wyjątków wymienionych w art. 83 ust. 6 ustawy o ochronie przyrody, zwalniających z tego obowiązku, nie obejmuje drzew połamanych lub przewróconych.
Bez zezwolenia można usunąć z działki drzewa ozdobne, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
Jeśli drzewo przekracza ustalone limity należy przed wycinką uzyskać zezwolenie wójta, burmistrza albo prezydenta miasta.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych zezwolenie na usunięcie drzew z terenu ogólnego ROD wydawane jest na wniosek zarządu ROD. Co więcej zarząd ROD przed wycinką zobowiązany jest uzyskać zgodę właściwego organu (art. 16 ust. 2 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych).
W odniesieniu do drzew rosnących na działkach – o zgodę właścicielską i zezwolenie na wycinkę drzew występują działkowcy załączając potwierdzenie prawa do działki. W zależności od urzędu może to być oświadczenie o posiadanym tytule dzierżawy działkowej, umowa dzierżawy działkowej lub wypis z ewidencji działkowców wraz z adnotacją Zarządu ROD o wyrażeniu zgody na niniejsze.
Zgody na wycinkę nie wymagają:
-drzewa owocowe rosnące na poszczególnych działkach ogrodowych - można je usuwać bez względu na wymiary obwodu pnia oraz wiek drzewa.
-krzewy - wycinka krzewu lub krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2 na działkach indywidualnych nie wymaga zezwolenia. Natomiast jeśli działkowiec zamierza usunąć krzewy o powierzchni przekraczającej 25 m2 należy uprzednio uzyskać zgodę właścicielską i właściwe zezwolenie.
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku drzew owocowych i krzewów rosnących na terenach ogólnych ROD. Ze względu na istniejący rozdźwięk w interpretacji art. 83f ust. 1 pkt. 5 ustawy o ochronie przyrody, Zarządy ROD przed planowaną wycinką powinny wystąpić o zgodę właścicielską do właściwego organu, a po uzyskaniu stosownego dokumentu o zezwolenie na wycinkę.
Usunięcie drzewa lub krzewu bez zezwolenia skutkuje wymierzeniem administracyjnej kary pieniężnej. Zgodnie z art. 89 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody wysokość kary za usunięcie drzew lub krzewów bez wymaganego zezwolenia stanowi trzykrotność opłaty za usunięcie zgodne z przepisami. Co do zasady za podstawę ustalenia wysokości kary pieniężnej przyjmuje się obwód pnia ściętego bez zezwolenia drzewa. W art. 89 ust. 2-3 ustawy o ochronie przyrody wskazano szczególne podstawy wyliczenia.
Anna Ewa Michowska