Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Z myślą o owadach zapylających

Rośliny miododajne stanowią pożytek nie tylko dla pszczół miodnych, ale również dla pszczół samotnic oraz trzmieli. Warto zachęcić pożyteczne owady do zasiedlania ogrodów i działek ogrodniczych.

Ciekawe zwyczaje niektórych pszczół

Pszczoły samotnice zakładają osobne gniazda w pustych łodygach roślin lub ziemi, są bezpieczne dla człowieka ze względu na zredukowane żądło. Najczęściej spotykaną w ogrodach pszczołą samotnicą jest murarka ogrodowa z charakterystycznymi ciemno-rudymi włoskami na tułowiu. Można ułatwić jej znalezienie miejsca na założenie gniazda wieszając pod zadaszeniem kilka związanych pustych łodyg trzcinowych.

Oprócz murarek na terenie naszego kraju występują również pszczolinki, kornutki, smukliki i miesierki. Szczególnie interesujące są zwyczaje miesierek, które potrafią wycinać fragmenty liści i zwijać je w tzw. tutki, w których po umieszczeniu w ziemi składają jaja.

Oprócz schronienia owadom należy zapewnić pożytek

Rośliny obfitujące w nektar, szczególnie polecane dla ogrodów działkowych to m. in. borówka czernica, facelia błękitna, gryka zwyczajna, kolendra siewna,malina ogrodowa, nawłocie, nostrzyk biały i żółty, ogórecznik lekarski, pszczelnik mołdawski, przegorzan kulisty i rzepak ozimy.

Dobre nawyki

Działkowcy ceniący różnorodność gatunkową i dbający o pożyteczne organizmy, nie powinni być pedantami. Ważnym zwyczajem, do którego zachęcamy wszystkich miłośników ogrodu, jest pozostawianie części nieskoszonego trawnika, tak aby mogły na nim zakwitnąć różne gatunki roślin np. koniczyny i mniszki lekarskie.

Z korzyścią również dla innych

Nie tylko owady, ale również pożyteczne zwierzęta tj. jeże, jaszczurki czy żaby, szukają kryjówek wśród skalników, pozostawionych gałązek, suchych liściczy szyszek. Nieodzownym elementem działek ogrodniczych powinny być budki lęgowe dla ptaków i karmniki uzupełniane pożywieniem szczególnie w czasie śnieżnej zimy.

dr inż. Anna Ewa Michowska