Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wykaz prac na działce LUTY

Ogród ozdobny

PLANOWANIE I PIERWSZE WYSIEWY

ØLuty to właściwy czas na przygotowanie listy zakupów. W tym okresie w sklepach ogrodniczych mamy pełną ofertę nasion i niezbędników działkowca.

ØWcześniejszy wybór materiału siewnego pozwala na spokojne zaplanowanie terminu wysiewu.

ØGatunki jednoroczne o długiej fazie wzrostu warto posiać już w połowie miesiąca. Begonie stale kwitnące, lobelie, lwie paszcze, petunie i żeniszki posadzone w tym czasie, wcześniej wejdą w okres kwitnienia i dłużej będą zdobić tarasy i ogrody.

CZAS ROZPOCZĄĆ CIĘCIE

ØGdy ustąpią silne mrozy można śmiało sięgnąć po sekator. Wczesna wiosna gwarantuje stan spoczynku drzew i krzewów ozdobnych w tym iglaków i zimozielonych.

ØW tym czasie można wykonywać cięcie sanitarne, a także rozpocząć formowanie żywopłotów. Wczesnowiosenne cięcie dobrze znoszą cisy, tuje i niektóre cyprysiki. Pod koniec miesiąca można formować również krzewy liściaste przeznaczone na żywopłoty.

KWITNĄCE WE ŚNIEGU

ØW lutym wydostają się z ziemi pierwsze kwiaty. Pąki przebiśniegów, ranników i ciemierników znajdują się tuż nad powierzchnią gleby często otulone jeszcze śniegiem. Szukając pierwszych oznak wiosny należy stąpać ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnych pędów.

GDY USTAJĄ MROZY

ØW okresach odwilży podczas wiosennych roztopów lepiej unikaćspacerów po trawniku i uprawionych rabatach. Mokra ziemia pod ciężarem rozmazuje się i traci strukturę, a trawnik trudno będzie później wyrównać.

W PRZECHOWALNI

ØNadal należy badać stan przechowywanych bulw, cebul i karp, usuwając te chore i uszkodzone.

W kwaterze sadowniczej

PNIE DRZEW POD KONTROLĄ

ØJeżeli w lutym nadal zalega gruba warstwa śniegu należy dosunąć ją od pni drzew. O ile jesienią nie zostały założone plastikowe osłonki zabezpieczające korę, warto zrobić to teraz. Drzewka, które ucierpią w skutek ogryzienia kory wokół pnia, rzadko udaje się uratować.

PIERWSZE OSTRE CIĘCIE

ØPod koniec miesiąca w słoneczne dni można rozpocząć prześwietlanie jabłoni. Stare drzewa warto w tym okresie również odmładzać – silne cięcie pobudzi wybijanie nowych pędów. Rany po cięciu należy zabezpieczyć preparatem przeciwgrzybowym np. maścią ogrodniczą Funaben.

OCHRONA DRZEW

ØGdy temperatura wzrośnie powyżej 8ºC, należy wykonać oprysk środkami ochrony przeciw chorobom grzybowym: kędzierzawości liści brzoskwini i torbieli śliw. To również właściwy czas na zabezpieczenie drzew przeciw szkodnikom np. przy użyciu preparatu na bazie oleju parafinowego.

Warzywnik

PĘDZENIE ZIELENIN

ØZimowe pędzenie pietruszki, selera, szczypiorku i cebuli odbywa się najczęściej na parapecie, ale pod koniec lutego można już przeprowadzić rośliny do szklarni lub tunelu.

ØRośliny rozpoczynają wzrost już przy temperaturze 5-6 ºC, warunkiem powodzenia wybudzenia roślin jest obfite podlanie.Niezbyt wyrośnięte korzenie pietruszki i selera sadzi się w rowkach, szczypiorek układa ściśle obok siebie, dymkę o dużej frakcji wysadza się w rządkach, przykrywa ziemią i zabezpiecza włókniną.Zbiór pierwszych zielonych liści można będzie rozpocząć już w drugiej połowie marca.

SIEW NASION

ØW lutym można wysiewać nasiona warzyw na wczesny zbiór i długim okresie wegetacji – warzywa z rodziny kapustowatych oraz pory i selery.

ØTo odpowiedni termin na produkcję rozsady papryki, pomidorów i oberżyny.

Planowanie i zakupy

ØZanim powstanie lista zakupów należy ocenić zapasy z poprzedniego sezonu. Trzeba sprawdzić jakie nawozy pozostały do wykorzystania tym roku, wybrać środki do ochrony roślin, określić zapotrzebowanie na podłoża, ściółki, włókninę oraz ocenić jakość i stan posiadanych narzędzi. Potrzebne będą również materiały do prac konserwacyjnych np. smar i farba.

ØTo ostatnia chwila na zaplanowanie zagonów i wybranie odmian do tegorocznej uprawy.Warto decydować sięna nasiona renomowanych, najlepiej polskich firm nasiennych.

dr inż. Anna Ewa Michowska