Oferowane w sprzedaży „ziemie do upraw” różnią się od siebie odczynem, zawartością składników pokarmowych, rodzajem i ilością dodatków, a tym samym strukturą. Szeroka gama produktów może przyprawić o zawrót głowy. Zwłaszcza, że producenci podłoży posługują się różnymi określeniami np.: ziemia uniwersalna, ziemia do kwiatów, do rozsad, ogrodowa, kompostowa, do róż (w pojemnikach), do iglaków, wrzosowa itp.
Ściągawka z nazewnictwa
W sklepach ogrodniczych na dziale podłoża spotykamy się z określeniami: torf wysoki (kwaśny), substrat torfowy, ziemia uniwersalna oraz ziemie do konkretnych gatunków lub grup roślin.
Najbardziej ogólnym pojęciem charakteryzującym materiał wykorzystywany do upraw pojemnikowych, w którym kiełkują siewki i rozwijają się korzenie roślin jest podłoże ogrodnicze. W uprawach amatorskich wykorzystywane są głównie podłoża organiczne. Podstawowym podłożem organicznym jest torf będący kopaliną pozyskiwaną z pokładów torfowych.
W ogrodnictwie najczęściej stosowany jest torf wysoki. Występuje on w sprzedaży jako podłoże jednorodne, substrat torfowy lub komponent ziemi ogrodowych.
Torf wysoki posiada cechy idealnego podłoża:charakteryzuje się małym stopniem rozkładu, niskim odczynem (pH 3,5-4,5) oraz dużą pojemnością sorpcyjną, czyli zdolnością do zatrzymywania wody, powietrza oraz soli mineralnych. Może być wykorzystywany do uprawy roślin kwasolubnych. Należy pamiętać, że nie zawiera praktycznie żadnych składników pokarmowych, dlatego wymaga zastosowania nawożenia preparatami dedykowanymi do tej grupy roślin.
Substrat torfowy (torf odkwaszony) czyli torf wysoki zneutralizowany przez dodatek wapna i uzupełniony o przyswajalne składniki pokarmowe. Powstaje poprzez połączenie w określonych proporcjach różnych frakcji torfu oraz dodatkowych komponentów. Może być wykorzystywany do uprawy większości roślin ze względu na najbardziej optymalne pH 5,5-6,5.
Ziemia uniwersalna (to zwykle synonim substratu torfowego), jest odpowiednia dla większości roślin, powstaje ze średnich frakcji torfu o właściwościach fizycznych stwarzających optymalne warunki typowych upraw. Jest wzbogacona w składniki pokarmowe oraz zneutralizowana do odczynu pH 5,5-6,5.
Substrat torfowymoże być komponentem podłoży do wysiewu, produkcji rozsady oraz różnych upraw. Jest częścią składową gotowych mieszanek podłoży dostosowanych do wymagań roślin w zależności od fazy rozwojowej oraz zapotrzebowania na składniki pokarmowe.
Skrzynie wypełnione podłożem do uprawy warzyw w ROD „Lemszczyzna” w Lublinie
Substraty do zadań specjalnych mogą być określane mianem „ziemi ogrodowych”.
Ziemia do rozsady powstaje z materiału o wyrównanej strukturze i drobnej frakcji oraz jest wzbogacone kompletem makro i mikroskładników. Dobra przepuszczalność i pojemność wodna zapewnią równomierne kiełkowanie i wzrost siewek.
Ziemie do konkretnych upraw różnią się zarówno frakcją komponentów jak i dawką oraz składem nawozów. Właściwości fizyczne podłoża muszą odpowiadać wymaganiom poszczególnych gatunków roślin i powinny być też dostosowane do wielkości doniczek, w których prowadzone są uprawy. Im większy pojemnik tym grubsza powinna być frakcja podłoża. Drobna frakcja sprzyja zatrzymywaniu wody co może nie być korzystne w uprawie roślin o korzeniach wrażliwych na zagniwanie np. cyklamen. Również ziemia do ukorzeniania sadzonek powinna posiadać dodatek perlitu który zwiększa pojemność powietrzną podłoża.
Ziemia do kwiatów, iglaków czy wrzosów także będzie różnić się składem chemicznym i pH podłoża . Jedna będzie zawierała więcej potasu inna magnezu lub nawozów o spowolnionym działaniu, a następna będzie miała niższy odczyn.
Dobry wybór
Aby dokonać właściwego wyboru podłoża należy czytać opisy na opakowaniu. Producent powinien na nim zapieścić informację z jakiego surowca podłoże zostało wyprodukowane, jaki posiada odczyn i czy wzbogacono je składnikami pokarmowymi.
Podsumowując: przed zakupem warto określić rodzaje planowanych upraw i ocenić zapotrzebowanie na podłoże. Ziemia uniwersalna jest dobrym rozwiązaniem dla większości upraw o typowych wymaganiach pokarmowych oraz warunkach wzrostu. Przy odpowiednim pogłównym zasilaniu roślin będzie optymalnym rozwiązaniem dla roślin tarasowych i balkonowych kwietników. Jednak planując produkcję rozsady lub wybierając rośliny o specyficznych potrzebach zarówno co do odczynu, zawartości biopierwiastków jak i struktury podłoża, należy zainwestować w ziemię o właściwościach odpowiadających gatunkowi albo całej grupie roślin. Ułatwi to znacznie pielęgnację oraz zwiększy szanse na powodzenie uprawy.
Tekst i zdjęcia: Anna Ewa Michowska