Przeskocz do treści Przeskocz do menu

VIII Jesienny kiermasz ogrodniczy w Końskowoli

Już po raz ósmy w Końskowoli odbył się Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego organizowany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wspólnie z Polskim Związkiem Działkowców Okręg w Lublinie. Jak co roku, na stoisku wystawowym prezentowaliśmy publikacje Wydawnictwa PZD i „działkowiec”- miesięczniki oraz broszury informacyjne na temat wartościowych gatunków, odmian owoców i warzyw oraz metod ich ekologicznej uprawy. Można było również skorzystać z indywidualnego doradztwa w zakresie upraw ogrodniczych, a także wygrać w organizowanych konkursach cenne nagrody.

Tradycją jest, że każdy kiermasz odbywa się pod hasłem nazwy gatunku rośliny, mniej popularnej w uprawie, ale wartościowej pod względem zdrowotnym. Tym razem rośliną patronującą był rokitnik pospolity, szczególnie cenny ze względu na wysoką zawartość witaminy C oraz działanie odżywcze i rewitalizujące. Jest to gatunek rozdzielnopłciowy, który owocuje oczywiście na formach żeńskich.

W sprzedaży były dostępne odmiany nadające się szczególnie do upraw amatorskich. Oprócz rokitników można było kupić gatunki polecane w otwartym programie nowoczesnego zagospodarowania działek tj. krzewy owoców goji, derenia jadalnego, jagody kamczackiej, borówki amerykańskiej oraz drzewka pigwy wielkoowocowej. Działkowcy chętnie kupowali również sadzonki truskawek, winogron i aktinidii. Dużą popularnością cieszyły się liczne odmiany róż produkowane w okolicznych szkółkach, z których słynie Końskowola. Nie zabrakło także ozdobnych roślin cebulowych: tulipanów, czosnków, cesarskich koron i liliowców. Można było zaopatrzyć się w byliny rabatowe na skalniaki, wrzosy oraz miskanty i krzewy ozdobne – ketmie, berberysy i lilaki.

Ciepła, złota jesień sprzyjała dobrej zabawie podczas konkursów, zarówno tych z wiedzy ogrodniczej, jaki i sprawnościowych dla dzieci i dorosłych. Działkowcy ze Świdnika, Lublina i Puław oraz lokalni szkółkarze i sadownicy zmagali się z trudnymi pytaniami z metod rozmnażania roślin.

Żeńska część uczestników ogrodniczej imprezy, konkurowała w artystycznym „ubieraniu” roślin w osłony zimowe oraz konkursie „Mistrzynie szarlotek”, w którym liczył się czas. Najmłodsi współzawodniczyli w rzucie orzechem do celu oraz sadzeniu bratków. Laureaci wszystkich konkurencji otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów: Centrum Zaopatrzenia Ogrodniczego „Szkółkarz” w Pożogu, firmę Fiskars, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli i Polski Związek Działkowców.

Cykliczne wydarzenie ogrodnicze zgromadziło wiele osób z branży oraz hobbystów i miłośników ogrodnictwa. Taka integracja i wymiana doświadczeń, jak zwykle przyniosła obopólne korzyści i pozytywne efekty, pozostawiając dobre wspomnienia.

Anna Ewa Michowska, PZD Okręg w Lublinie