Podczas zimowych odwiedzin na działce przyglądajmy się uważnie koronom drzew owocowych, szczególnie jabłoni i śliw, pod względem obecności na nich mumii, czyli zgniłych i zaschniętych owoców.
Jakie jest zagrożenie?
Mumie są źródłem rozprzestrzeniania się groźnych chorób: brunatnej zgnilizny drzew pestkowych lub ziarnkowych. Pozostawienie ich na drzewach sprzyja znacznie silniejszemu porażeniu tymi chorobami w kolejnym sezonie. Rozsiewające się z nich zarodniki już od wczesnej wiosny mogą powodować porażenia kwiatów, które zamierają, a później – owoców, powodując ich gnicie.
Co należy robić?
Wszystkie mumie należy usunąć z drzew a następnie głęboko zakopać. Zwracajmy też uwagę na mumie leżące już pod drzewami. Je trudniej jest zauważyć ale również powinniśmy je usuwać, ponieważ stanowią takie samo zagrożenie jak mumie pozostające jeszcze na drzewach.
Warto więc połączyć spacer po działce z profilaktyczną lustracją drzew, dzięki czemu w prosty i ekologiczny sposób skutecznie ograniczymy choroby, których skutki będziemy obserwować zwykle dopiero w postaci gnijących owoców, a wtedy będzie już trochę za późno.
Sławomir Milewski
redakcja "działkowca"
Fot. D. Taraska