UCHWAŁA Nr 1/XIV/2013
Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców
z dnia 18 października 2013 r.
w sprawie roli i znaczenia stosowania prawa w PZD
Zbliżający się okres będzie dla Związku bardzo trudny. Wszystkie jego organy, począwszy od ogrodowych, na krajowych kończąc, będą uważnie obserwowane zarówno przez członków, jak i przez społeczeństwo. Będzie to związane z nową sytuacją prawną, w jaką wejdzie ogrodnictwo działkowe w styczniu 2014 r.
Jeżeli wejdzie w życie nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych, a obecnie są duże szanse, że tak się stanie, to należy mieć świadomość, że nadal i to do 18 miesięcy od wejścia w życie tej ustawy, będzie obowiązywał dotychczasowy statut PZD i przepisy związkowe wydane na jego podstawie, za wyjątkiem przepisów pozostających w sprzeczności z powszechnie obowiązującymi przepisami.
Praktycznie więc dotychczasowy statut PZD będzie obowiązywał podczas przyszłorocznych walnych zebrań, a może i w 2015 r., ale przede wszystkim w codziennym funkcjonowaniu zarządów ROD.
Krajowa Rada PZD uznaje za rzecz niesłychanie ważną dla zapewnienia praw członków i funkcjonowania ogrodów, aby obowiązujące przepisy były skrupulatnie przestrzegane przez wszystkich, których dotyczą. Szczególna rola przypada zarządom ROD, które stosują prawo związkowe w bezpośredniej styczności z członkami PZD, w codziennej praktyce i we wszystkich sprawach zapewniających funkcjonowanie ogrodu. Także członkowie Związku są zobowiązani do przestrzegania statutu swojej organizacji, a więc nałożonych na nich obowiązków, ale też i korzystania z praw określonych tym statutem.
Dzisiejsza sytuacja i po uchwaleniu nowej ustawy zobowiązuje nas wszystkich do rygorystycznego przestrzegania przepisów wewnętrznych – statutu, regulaminu – dlatego wydawnictwo „Prawo w PZD” jest na czasie i będzie bardzo potrzebne.
Krajowa Rada PZD zobowiązuje wszystkie okręgowe zarządy PZD do wyposażenia w wydawnictwo „Prawo w PZD” członków zarządów ROD i w miarę możliwości członków, którzy jeszcze tego wydawnictwa nie mają.
Krajowa Rada PZD wydała „Prawo w PZD” po minimalnych kosztach – 2 zł za egzemplarz - wynikających wyłącznie z poniesionych kosztów zewnętrznych, a prace merytoryczne zostały wykonane w ramach Krajowej Rady PZD. Tak więc cena nie może być przeszkodą dla pełnego rozprowadzenia tego wydania znajdującego się obecnie w okręgach. Jeśli zajdzie taka potrzeba, okręg winien ponieść koszty wyposażenia członków zarządów ROD i członków Związku w to wydawnictwo.
WICEPREZES PREZES
Tadeusz JARZĘBAK Eugeniusz KONDRACKI
Warszawa, dnia 18 października 2013 r.