Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Trwa batalia o Rodzinny Ogród Działkowy "Piastowski" w Lublinie

Spór o grunty, na których leży Rodzinny Ogród Działkowy „Piastowski” w Lublinie trwa już ponad dwadzieścia lat.

Wywłaszczenie gruntów należących do prywatnych właścicieli nastąpiło w latach 60-tych. Celem wywłaszczenia miała być budowa osiedla mieszkaniowego, jednak z jakichś przyczyn cel ten nie został zrealizowany i założono na tym terenie ogród działkowy.

Spadkobiercy walczą o wywłaszczone grunty

Pierwsze roszczenia byłych właścicieli o zwrot gruntów wpłynęły do Urzędu Rejonowego w Lublinie w roku 1993. Początkowo uzyskali oni decyzję odmowną, niestety została ona uchylona przez Wojewodę Lubelskiego i skierowana do ponownego rozpatrzenia. Decyzją Urzędu Rejonowego w Lublinie orzeczono o zwrocie działek objętych roszczeniami byłym właścicielom. Dnia 12.10.1994 r. Wojewoda Lubelski utrzymał w mocy niekorzystną dla Działkowców decyzję.

W imieniu Działkowców Okręgowy Zarząd w Lublinie zaskarżył decyzję Wojewody do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W wyniku kolejnych spraw i odwołań Okręgowego Zarządu w Lublinie, decyzja o zwrocie gruntów byłym właścicielom została uchylona do czasu ponownego wystąpienia o zwrot gruntów w 2003 r.

W kolejnych postępowaniach, Prezydent Miasta orzeka o zwrot gruntu, Okręgowy Zarząd odwołuje się do Wojewody, który uchylając decyzję przekazuje do ponownego rozpatrzenia. Ponowna decyzja władz miasta orzeka o zwrot gruntów. Pomimo dalszej uporczywej walki o grunty dla Działkowców poprzez wniesienie skargi Okręgowego Zarządu w Lublinie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz Ministra Spraw Wewnętrznych, przekazaną do rozpatrzenia Ministrowi Infrastruktury, decyzja o zwrocie gruntów zostaje utrzymana w mocy.

Stowarzyszenie Ogrodowe Polskiego Związku Działkowców

zabiega o przyszłość Działkowców

W tej chwili w sprawie zwrotu wywłaszczonych nieruchomości toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Starostwo Powiatowe w Lublinie, w którym aktywnie uczestniczy Krajowa Rada i Okręg Polskiego Związku Działkowców w Lublinie. Wszystkie działania Stowarzyszenia PZD w tym zakresie mają na celu zachowanie ogrodu oraz zabezpieczenie praw działkowców do odszkodowania za ich majątek znajdujący się na działkach w przypadku decyzji o likwidacji części ogrodu.

Należy również podkreślić ogromne zainteresowanie i chęć współpracy Zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Piastowski” w Lublinie na czele z Panią Prezes Barbarą Paszczuk, w zakresie regulacji prawa do gruntu oraz spraw związanych z funkcjonowaniem ogrodu.

Światło w tunelu

Fala informacji podawanych w lokalnych mediach na temat roszczeń byłych właścicieli o zwrot gruntów, na których leży Rodzinny Ogród „Piastowski” w Lublinie, pozwala Działkowcom coraz pewniej spoglądać w przyszłość.

Przytaczane w artykułach prasowych lokalnych mediów zapewnienia Prezydenta Miasta Lublina, Krzysztofa Żuka o swoim poparciu dla istnienia ogrodu napawają optymizmem. Mamy nadzieję, że stanowisko „Miasta” będzie miało istotny wpływ na decyzje w postępowaniu administracyjnym prowadzonym przez Starostwo Powiatowe w Lublinie dla zachowania rodzinnych ogrodów działkowych na tym terenie.

Zapowiedź Prezydenta Miasta, przytoczona w wywiadzie Dominiki Smaga dla Dziennika Wschodniego, o ujęciu rodzinnych ogrodów działkowych w nowym planie zagospodarowania, jest informacją ważną i korzystną dla przyszłości i istnienia ogrodów działkowych.

Cieszymy się, że Działkowcy mają poparcie ze strony władz miasta i mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi na łamach Dziennika Wschodniego- Ratusz: Nikt was stąd nie wyrwie oraz Kuriera Lubelskiego- Ratusz uspokaja: Działkowcy nie bójcie się.

AEM