Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Tezy Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD

Tezy Okręgowej Komisji Rewizyjnej PZD do badania bilansów ROD oraz poszczególnych sprawozdań finansowych za 2013 rok i preliminarzy finansowych ROD na 2014 rok.
Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD przypomina Przewodniczącym Komisji Rewizyjnych ROD o obowiązkach wynikających z badania bilansów ROD oraz poszczególnych sprawozdań funduszy – oświatowego i rozwoju. 
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej ma obowiązek:  
1. Poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem Prezesa, Księgowego, Skarbnika i Sekretarza ROD o udziale przy badaniu bilansu (nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy badaniu uczestniczył również cały Zarząd). Zarząd ROD jest zobowiązany do przedłożenia kontrolującym również protokolarza posiedzeń Zarządu oraz rejestr podjętych uchwał Zarządu i rejestr członków Ogrodu.

2. Powołać zespół kontrolny z członków Komisji w co najmniej 2-osobowym składzie osobowym.

3. Podczas badania zespół kontrolny musi mieć w swojej dyspozycji przepisy Związku tj. Statut PZD, Regulamin ROD, uchwały dotyczące wykorzystania Funduszu Oświatowego PZD i Funduszu Rozwoju PZD, Regulamin Kontroli Komisji Rewizyjnych PZD.  
Przy badaniu sprawozdań należy zwrócić szczególną uwagę na:  
1. Czy sprawozdanie sporządzone jest na drukach obowiązujących w Związku.
2. Czy sprawozdania są podpisane przez osoby wymienione w druku czyli Prezes, Skarbnik, Księgowa/y ROD.
3. Czy salda poszczególnych kont na dzień 1 stycznia 2013roku są zgodne z saldami bilansu na dzień 31 grudnia 2012 roku.
4. Czy ogród posiada konto bankowe, na którym gromadzone są fundusze ROD oraz odrębne konto lub subkonto na środki Funduszu Rozwoju ROD.
5. Czy są potwierdzenia stanu kont bankowych na dzień 31 grudnia 2013 r. oraz ostatni wyciąg stanu konta.
6. Należy sprawdzić stan gotówki w kasie ogrodu i czy jest ona zgodna z uchwałą Zarządu ROD o wysokości pogotowia kasowego.
7. Szczególnej uwagi wymaga porównanie dokonanej inwentaryzacji - spisu z natury w aktywach i pasywach wykazanych w bilansie za 2013 rok.
8. Zbadać miejsce przechowywania dokumentów finansowych ROD. Jeśli brak siedziby (a tak jest w większości ogrodów), należy zobowiązać Zarząd ROD do podjęcia uchwały określającej miejsce przechowywania i osoby, która prowadzi księgowość ROD oraz powiadomić o tym OZ PZD.
9. Zapoznać się z uchwałą Zarządu ROD w sprawie ustalenia wysokości opłaty inwestycyjnej dla nowych członków w ROD Musi być ona corocznie ustalana przez Zarząd ROD).
10. Sprawdzić czy ogród posiada aktualny Nr REGON i NIP oraz czy jest właściwa nazwa ogrodu tj. ROD a nie POD.
11. Sprawdzić zgodność pobieranego wpisowego od nowych członków z uchwałą OZ PZD w tej sprawie (aktualnie 150 zł.) oraz terminowość odprowadzania należnej jej części do OZ PZD.
12. Zbadać celowość zebranych środków finansowych na prace na rzecz ROD, oraz czy były na ten cel wykorzystane.
13. Zbadać zgodność wydatków z zatwierdzonymi preliminarzami finansowymi.
14. Sprawdzić czy rozliczono prowadzone inwestycje i remonty zgodnie z przepisami związkowymi wraz z Instrukcją planowania i realizacji inwestycji i remontów w ROD.
15. Zadać płatność składki członkowskiej i innych opłat uchwalonych przez Walne Zebranie ROD. W przypadku występujących zaległości zbadać, jakie działania Zarząd podjął w tej sprawie.
16. Srawdzić czy jest ubezpieczenie majątku ROD.
17. Srawdzić czy osoby materialnie odpowiedzialne za składniki majątkowe ROD złożyły oświadczenia o odpowiedzialności majątkowej.
18. Srawdzić terminowość odprowadzania gotówki na konto ROD przez skarbnika lub kasjera ROD oraz odprowadzanie składki do OZ PZD i należnych podatków. W żadnym przypadku nie może zbierać składek i opłat na rzecz ROD oraz odprowadzać je na konto Prezes.
19. Zadać zobowiązania ROD, jeśli takie są to, z jakiego tytułu i ich przyczyny.
20. Gspodarowanie środkami Funduszu Oświatowego i Rozwoju ROD usi być zgodne z uchwałami Krajowej Rady PZD i zapisami Statutu PZD w tej sprawie.
Lublin-luty- 2014r.
Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD w Lublinie