Nowy rok, nowy sezon, nowe plany, ale ogród jeszcze śpi, więc trzeba trochę poczekać z intensywnym działaniem. Zimą prace nie wymagają tyle zaangażowania i czasu co w cieplejszych porach roku, nadal znajdą się prace, które wykonać należy.
Zima to świetny czas na przegląd i konserwację sprzętu ogrodniczego czy zakup nowych narzędzi, aby być dobrze przygotowanym na wiosnę. W styczniu można więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie narzędzi ogrodniczych do nadchodzącego sezonu. Należy je dokładnie umyć, nasmarować i przechowywać w suchym miejscu. Dobrze jest również spojrzeć na stan kosiarki czy nożyc do żywopłotu. Tego typu urządzenia wymagają odpowiedniej konserwacji przed sezonem, dlatego warto jest oddać je do profesjonalnego serwisu. Bardzo ważną sprawą jest też zwrócenie uwagi na termin ważności wszelkich odżywek, nawozów czy środków ochrony roślin. Magazyn najlepiej przejrzeć bardzo dokładnie – poświęcenie dłuższej chwili na obejrzenie wszystkich zalegających w nim rzeczy pozwoli nie tylko go uporządkować, ale też zwróci uwagę na to, czego w nim brakuje.
Pamiętajmy również o naszych skrzydlatych przyjaciołach, którzy chętnie odwiedzają nasze ogrody. Będzie im miło jeśli podczas śnieżnej i mroźnej zimy zapewnisz im pożywienie i wodę w swoim ogrodzie. W zimie ptaki mają trudności ze znalezieniem pożywienia, dlatego konieczne jest ich dokarmianie. Dokarmianie, pomaga przetrwać zimę ptakom, które są naturalnymi drapieżnikami szkodników.
Możemy rozpocząć cięcie drzew, należy jednak pamiętać, by cięcie przeprowadzać najlepiej w suchy, słoneczny dzień bez przymrozków. Jeżeli styczeń jest bardzo mroźny możemy zrobić to w lutym, bądź w marcu. Dotyczy to wszystkich roślin w naszym ogrodzie. Trzeba jednak zrobić to przed wybudzeniem się roślin z zimowego snu, bowiem jeżeli zrobimy to zbyt późno możemy doprowadzić do wyciekania soków, czyli tak zwanego płaczu drzew, które mogłoby osłabić roślinę. Zimą soki w roślinach krążą wolniej, dzięki czemu rany szybciej i lepiej się goją, a rośliny tracą mniej wody. Po takim zimowym cięciu, zwłaszcza dużych konarów czy gałęzi, warto zabezpieczyć miejsca po cięciu maścią ogrodniczą, bądź innym preparatem do tego przeznaczonym.
W styczniu możemy również przycinać krzewy owocowe – porzeczkę, agrest, czy jagodę kamczacką. Takie cięcie, przeprowadzone prawidłowo, korzystnie wpływa na plonowanie oraz zapobiega rozwojowi różnych chorób. Tu również usuwamy przede wszystkim uszkodzone i chore pędy. Wycinamy również najstarsze, zdrewniałe pędy, by zrobić miejsce na przyrost nowych pędów, co wpłynie korzystnie na owocowanie. Krzewem owocowym, który również może być przycinany w styczniu jest malina. Tu należy zwrócić uwagę na to, jaką odmianę mamy w naszym ogrodzie, bowiem występują maliny owocujące na pędach jednorocznych jesienne, dwuletnich letnie oraz takie, które powtarzają owocowanie. I to te pierwsze można ściąć w styczniu.
Bielimy wapnem grube pnie i konary, aby mniej się nagrzewały w słońcu. Zmniejszymy w ten sposób różnice między temperaturą tkanek roślinnych w dzień i w nocy. Zabieg chroni korę przed pękaniem i pojawianiem się ran zgorzelinowych.
Piotr Szypiło
Instruktor ds. Ogrodniczych