Do dnia 15 maja br. urbaniści z Urzędu Miasta przyjmowali wnioski i uwagi do wyłożonego już po raz drugi Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obszaru całego miasta.
Okręg PZD w Lublinie oraz Zarządy Rodzinnych Ogrodów Działkowych działających na terenie Lublina skorzystali z tej drugiej szansy i wypowiedzieli się co do konkretnych zaproponowanych zasad rozwoju zagospodarowania przestrzennego miasta.
Do Prezydenta Miasta Lublin wpłynęły wnioski i uwagi środowiska działkowego zawierające konkretne propozycje zmian. Pomimo wcześniejszych i obecnych zapewnień władz miasta, że ogrodom działkowym nic nie zagraża, działkowcy są czujni. Studium to ważny dokument planistyczny określający przeznaczenie poszczególnych obszarów miasta, który w przyszłości będzie podstawą do uchwalania szczegółowych planów zagospodarowania poszczególnych rejonów miasta.
Związek i działkowcy chcą mieć pewność, że tereny ogrodów działkowych nie zmienią przeznaczenia. Walczą o to,aby w wyłożonym dokumencie i szczegółowych planach zagospodarowania terenu planiści miejscy wprowadzili zapis „zieleń działkowa”. Zapis taki to dodatkowa gwarancja, że ogrody nie będą likwidowane przez deweloperów.
Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk na spotkaniach z przedstawicielami Okręgu PZD w Lublinie i ogrodów działkowych po raz kolejny zapewnił, że nie ma zagrożenia dla terenów ogrodowych w Lublinie i zapisy w studium będą tego gwarantem.
Niemniej jednak działkowcy nie odpuszczają i zapowiadają swój udział w obradach Rady Miasta i w dyskusji nad projektem studium.
Dyrektor Biura Okręgu PZD w Lublinie