Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Dzień "Piotrusia" w Styrzyńcu

    Obchody Święta Rodzinnego Ogrodu „Piotruś” w Styrzyńcu odbyły się jak co roku 27 czerwca. Uczestniczyło w nich ponad 60 osób. Oprócz działkowców w uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Gminy Biała Podlaska – reprezentujący Wójta Gminy -Pan Krzysztof Kępka oraz Wiceprezes Okręgowego Zarządu w Lublinie – Pan Kazimierz Michalik.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Polska tonie w roszczeniach

    "25 czerwca Sejm uchwalił tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną. To jednak zaledwie mały krok w kierunku uregulowania problemu roszczeń w Polsce, których lista jest coraz dłuższa. Uchwalona ustawa reguluje bowiem wyłącznie kwestię roszczeń na terenie Warszawy, a to zaledwie kropla w morzu potrzeb. Niestety eksperci już wskazują, że część jej zapisów może być niekonstytucyjna. Czy politycy zaserwowali nam kolejny bubel prawny?" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • Budujmy "ekohotele" dla owadów

    Cytowana przez DZIAŁKOWCA nr 08(780) Dr Hanna Legutowska z SGGW w Warszawie przypomniała użytkownikom działek bardzo ważną rzecz.(cyt.) "Nasze ogrody nie są tylko przeznaczone dla ludzi,którzy przystosowują je na własny użytek, ale są również siedliskiem roślin, ptaków, owadów i innych zwierząt. Trzeba o tym pamiętać...".

    Czytaj więcej

  • Wartość rekreacyjno-wypoczynkowa rodzinnych ogrodów działkowych tematem badań naukowych

    Tereny rekreacyjno-wypoczynkowe aglomeracji miejskich są przedmiotem dyskusji nie tylko samorządów terytorialnych ale również instytucji naukowych.
    W jednej z lubelskich uczelni na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, prowadzone są badania w ramach pracy magisterskiej nt. atrakcyjności rekreacyjno-wypoczynkowej terenów zielonych Lublina.

    Czytaj więcej

  • Śladami barszczu Sosnowskiego

    W związku z potencjalnym zagrożeniem wynikającym z występowania i rozprzestrzeniania się barszczu Sosnowskiego cieszymy się z aktywności działkowców i dużego odzewu na komunikat Krajowej Rady oraz nagłośnione w mediach zjawisko występowania tej groźniej rośliny. Informujemy, że nie bagatelizujemy żadnego zgłoszenia i  prosimy Zarządy ogrodów oraz wszystkich działkowców o bezwzględne informowanie o występowaniu potencjalnych stanowisk tej rośliny.

    Czytaj więcej

  • Strona pzd.pl także w języku angielskim

    Informacje o PZD i polskich działkowcach zamieszczane na stronie pzd.pl można również przeczytać w języku angielskim. Przetłumaczone materiały znajdują się na stronie pzd.pl w zakładce English - Allotments. Zachęcamy działkowców z ROD, które współpracują z ogrodami z zagranicy do promowania tych materiałów. Jest to doskonała okazja to zapoznawania naszych zagranicznych przyjaciół z sytuacją Związku i rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Działkowcy słono płacą za urzędnicze błędy

    "Przed sądami lub na drodze administracyjnej w całej Polsce toczą się już sprawy związane z roszczeniami do ok. 605 ha gruntów ogrodów działkowych, na których znajduje się blisko 15 tysięcy działek. Jest to wierzchołek góry lodowej. Istnieją bowiem jeszcze tzw. „roszczenia uśpione", które choć zgłoszone, nie trafiły jeszcze na wokandę sądową czy ścieżkę administracyjną. Jak wykazało badanie KR PZD w sumie zjawisko obejmuje już 338 ROD, o powierzchni przekraczającej 1211 ha, użytkowanych przez blisko 30 tysięcy rodzin. Potencjalnie zagrożony jest każdy z tych ROD" - pisze Dziennik Trybuna.

    Czytaj więcej

  • Ogrody wolne od azbestu

    Lubelskie wspiera modernizację i chroni środowisko.

    Lubelscy działkowcy mogą stać się beneficjentami Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w ramach projektu pt. „Pilotażowy system gospodarowania odpadami azbestowymi na terenie Województwa Lubelskiego wzmocniony sprawnym monitoringiem ilości oraz kontroli ich usuwania i unieszkodliwiania". Program o zasięgu regionalnym obejmuje głównie działania związane z demontażem, odbiorem (załadunkiem, transportem, rozładunkiem) oraz unieszkodliwieniem odpadów azbestowych z terenu województwa lubelskiego. Projekt będzie realizowany jeszcze do końca czerwca 2016 r. Do wykorzystania jest ponad 45 mln złotych, których głównym źródłem finansowania (w 85%) jest Szwajcarsko - Polski Program Współpracy, pozostałe 15% pokrywane jest z budżetu województwa.

    Czytaj więcej

  • Specjalny komunikat Krajowej Rady PZD

    Uwaga działkowcy! W całym kraju odnotowuje się przypadki poparzeń przez barszcz Sosnowskiego. To imponujących rozmiarów, piękna roślina –jednak niezwykle groźna dla zdrowia, a nawet życia ludzi i zwierząt, już po minutowym kontakcie w niewielkiej odległości. Barszcz wkracza na tereny ogrodów działkowych, o czym informują okręgowe zarządy PZD m.in. w Zielonej Górze (ROD „Metalowiec” w Jasieniu) i Gdańsku. Wobec tak dużego zagrożenia ze strony tej rośliny oraz zakazu samodzielnego jej zwalczania, konieczne jest informowanie działkowców o zagrożeniu, sposobach rozpoznania rośliny, konieczności zachowania ostrożności po jej rozpoznaniu i potrzebie zgłaszania jej występowania odpowiednim służbom. Krajowa Rada PZD zwraca się do wszystkich zarządów ogrodów o szczególne zainteresowanie się czy roślina ta nie występuje już na terenach ogólnych ogrodów lub na działkach i szybkie podjęcie odpowiednich działań, zgodnie z instrukcją przedstawianą w poniższym tekście. Krajowa Rada PZD

    Czytaj więcej

  • Realizacja postanowień XII Krajowego Zjazdu Delegatów

    XII Krajowy Zjazd Delegatów PZD przyjął program, który określa zadania na kolejną kadencję władz PZD. Zjazd uchwalił także 8 stanowisk i 2 apele, które określają politykę Związku na najbliższą przyszłość. Odnoszą się one do najważniejszych problemów, z którymi zmaga się dzisiaj PZD, jak również do tych, które mogą wystąpić w przyszłości. Stanowiska te i apele adresowane są przede wszystkim do struktur PZD i działkowców, aby mieli oni świadomość jaką należy prezentować postawę w sprawach, które poruszają owe stanowiska. Należy jednak znaczyć, że nie można realizować działań wynikających ze stanowisk bez współpracy z sejmem, rządem, partiami politycznymi, klubami parlamentarnymi, a przede wszystkim z samorządami.

    Czytaj więcej