Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Stanowisko KR PZD w sprawie oceny przebiegu XII Krajowego Zjazdu Delegatów PZD

    Krajowa Rada wysoko ocenia przygotowanie, przebieg i wyniki XII Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbył się w dniach 2-3 lipca 2015 r. w Warszawie. Jego dorobek potwierdza, że był on świętem samorządu działkowców i sukcesem całej społeczności działkowej. Krajowa Rada uznaje, że był to jeden z najlepiej przeprowadzonych Zjazdów pod względem organizacyjnym. Na wysokie uznanie zasługuje również strona merytoryczna.

    Czytaj więcej

  • List otwarty KR PZD do Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego prof. dr hab. Małgorzaty Gersdorf

    W związku z doniesieniami o wątpliwościach zgłaszanych przez Panią Profesor w stosunku do ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, Krajowa Rada PZD, jako demokratycznie wybrany reprezentant przeszło miliona działkowców zrzeszonych w naszym stowarzyszeniu, czuje się zobowiązana poinformować Panią Profesor, iż sytuacja ta wywołuje poważne zaniepokojenie w środowisku użytkowników działek. W odczuciu zdecydowanej większości działkowców uchwalenie przez Sejm w 2013 r. aktu opartego o założenia obywatelskiego projektu, popartego podpisami blisko miliona obywateli, było olbrzymim sukcesem, nie tylko działkowców, walczących o zachowanie swych praw, ale również idei społeczeństwa obywatelskiego.

    Czytaj więcej

  • Relacja z II posiedzenia Krajowej Rady PZD

    13 sierpnia 2015 r. odbyło się w Warszawie II posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Porządek obrad był bardzo obszerny, ponieważ Krajowa Rada musiała podjąć decyzje w wielu ważnych dla Związku sprawach. Krajowa Rada wysoko oceniła przebieg, przygotowanie i wyniki XII Krajowego Zjazdu Delegatów, który odbył się 2-3 lipca w Warszawie. Uznała, że był to jeden z najlepiej przeprowadzonych zjazdów pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Krajowa Rada po omówieniu XII Krajowego Zjazdu Delegatów wydała stanowisko w sprawie jego oceny.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Parki czy ogrody - co daje więcej korzyści? -

    Pod względem jakości powietrza Polska jest podzielona na czystą północ i zanieczyszczone południe. Choć zieleń nie zawsze przekłada się na lepsze powietrze, to zawsze sprzyja rekreacji, poprawia estetykę miasta i jakość życia jego mieszkańców. A co najważniejsze - ogrody działkowe są dla miast niezwykle ekonomiczne, bowiem przynoszą wiele niepoli-czonych korzyści, podczas gdy na ich utrzymanie samorządy nie wydają nawet złotówki. Tymczasem na parki miasta wydają miliony złotych - czytamy w Dzienniku Trybuna. (czytaj więcej).

    Czytaj więcej

  • Broszury - nowa zakładka na stronie pzd.pl!

    Krajowa Rada PZD regularnie wydaje broszury informacyjne skierowane do działkowców zrzeszonych w PZD. Broszury wydawane są w nakładzie 150 tys. egzemplarzy i cały koszt ich wydania pokrywa KR PZD. Każdy działkowiec może bezpłatnie pobrać broszury w okręgowych zarządach i zarządach ROD.

    czytaj więcej

    Czytaj więcej

  • Konserwacja i utrzymanie rowów melioracyjnych na terenach ROD

    Ustawa Prawo wodne definiuje rowy melioracyjne jako sztuczne koryta prowadzące wodę w sposób ciągły lub okresowy, o szerokości dna mniejszej niż 1,5 m przy ich ujściu. Najważniejszą funkcją rowów melioracyjnych na terenach ROD jest ochrona działek przed ich zalaniem. Trzeba pamiętać o tym, że nie wolno samowolnie zmieniać stanu wody na gruncie a zwłaszcza odpływów wody opadowej. Samowolna ingerencja działkowca w stosunku do rowów melioracyjnych może doprowadzić do zachwiania całego układu „naczyń połączonych”, którego częścią są  rowy położone na terenach użytkowanych przez ROD.

    Czytaj więcej

  • "Mała ustawa reprywatyzacyjna" skierowana do Trybunału Konstytucyjnego

    Prezydent Bronisław Komorowski w jednej ze swoich ostatnich decyzji skierował do Trybunału Konstytucyjnego senacki projekt „małej ustawy reprywatyzacyjnej”. Komentatorzy twierdzą, że to oznacza odroczenie na długo uregulowania problemu reprywatyzacji.

    Czytaj więcej

  • Jak radzić sobie z upałami?

    Przez Polskę przechodzi fala upałów. W takie dni rośliny w rodzinnych ogrodach działkowych wymagają wyjątkowej troski i dodatkowego nawodnienia. Działkowcy nie powinni jednak zapominać o sobie, dlatego zachęcamy do zapoznania z kilkoma radami, które podpowiedzą jak poradzić sobie z tak wysoką temperaturą.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Jeszcze więcej niż dotychczas. Nowy program PZD

    "Obraz Polskiego Związku Działkowców to nie tylko cudowne ogrody, piękne działki i ich otoczenie, ale nade wszystko całokształt życia i pracy całego Związku i jego struktur. Organizacja każdego roku realizuje intensywny i wielozadaniowy program działania, zarządzania, zagospodarowywania ogrodów działkowych, a także prowadzi działania w sferze wydawniczym, oświatowym, edukacyjnym i socjalnym. Wciąż jednak najważniejszym zadaniem pozostaje występowanie w interesie rodzinnych ogrodów działkowych i działkowców, broniąc ich praw w trudnych sytuacjach stwarzanych przez różne środowiska przeciwne ogrodnictwu działkowemu" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • Dlaczego nie można zamieszkiwać w ROD?

    Temat całorocznego zamieszkiwania w ogrodach działkowych, jak i istnienie i handel ponadnormatywnymi altankami w ROD pojawia się w mediach niczym odgrzewany kotlet co kilka miesięcy. Polski Związek Działkowców wielokrotnie wypowiadał się przeciwko zjawiskom zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD.

    Czytaj więcej