Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Dziennik Trybuna: Rodzinne ogrody działkowe wolne od dymu

    "Na świecie przez zanieczyszczone powietrze corocznie umiera 3,5 mln osób, w Polsce zagrożonych utratą życia z tego powodu jest co roku okoto 45 tysięcy osób. Liczba ofiar zatrutego powietrza w naszym kraju jest więc ponad dziesięć razy wyższa niż ofiar wypadków drogowych, w których ginie co roku ponad 3 tys. osób. Jednocześnie Najwyższa Izba Kontroli alarmuje: Polska od lat ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Niestety, mimo znacznych nakładów samorządów na ograniczenie tego negatywnego zjawiska, efekty są raczej marne. Rząd postanowił zatem rozwiązać problem systemowo. 6 października br. prezydent RP podpisał tzw. ustawę antysmogową, która ma na celu ograniczenie szkodliwych substancji w powietrzu. Ustawa ta ma także zastosowanie w stosunku do rodzinnych ogrodów działkowych" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • OZ i ROD otrzymają Statut PZD

    Krajowa Rada PZD wydała STATUT stowarzyszenia ogrodowego Polskiego Związku Działkowców w nakładzie 60 tys. egzemplarzy z przeznaczeniem dla rodzinnych ogrodów działkowych oraz okręgowych zarządów PZD. Koszty wydania i dystrybucji pokryły  KR PZD i OZ PZD. Cały nakład został wysłany do okręgowych zarządów PZD oraz zarządów ROD.

    Czytaj więcej

  • Komunikat KR PZD w sprawie pozyskiwania środków z budżetu gminy

    Krajowa Rada PZD przypomina zarządom ROD o możliwości ubiegania się o dotacje celowe z budżetu Gmin. Obecne unormowania zawarte w art. 17 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o ROD, dają podstawy prawne gminom do udzielenia dotacji przeznaczonej na rozwój ROD, a w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej, o ile wpłynie to na poprawę warunków do korzystania z ROD przez działkowców lub zwiększy dostępność społeczności lokalnej do ROD. Zatem warto potrzebami ogrodów i działkowców zainteresować włodarzy gmin pamiętając, że gminy mają obowiązek do dnia 15 listopada każdego roku opracować projekt planu budżetu swojej gminy, który następnie zazwyczaj do końca roku musi zostać uchwalony.

    Czytaj więcej

  • Znaczenie ogrodnictwa działkowego w przestrzeni życiowej i miejskiej

          Ponad stuletnia tradycja polskiego ogrodnictwa działkowego potwierdza potrzebę człowieka nie tylko do obcowania z przyrodą np. w parkach czy ogrodach botanicznych, ale również do wysiłku i aktywnej pracy w otoczeniu roślin, której efektem są często piękne kwiaty i własne zdrowe plony.

    Ogrodnictwo działkowe staje się coraz bardziej popularne i wspaniałe jest to, że jest dostępne dla każdego bez względu na status materialny. Poza tym praca w ogrodzie przynosi wymierne korzyści ekonomiczne w postaci samodzielnej produkcji żywności.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Sąd Najwyższy w natarciu. Czy to koniec bezzasadnych roszczeń?

    "Ponad 7 mln złotych - tyle stracił Polski Związek Działkowców przez błędy sądów w Krakowie i w Poznaniu. Zważając na to, iż polskie sądy biją rekordy w opieszałości postępowań szansa na odzyskanie tych pieniędzy jest znikoma, a na pewno zajmie długie lata. Zdaniem wiceministra sprawiedliwości Jerzego Kozdronia główne wady polskich sądów to brak efektywności, biurokracja, złe procedury, niewłaściwa organizacja pracy i nadużywanie władzy. Jeśli dodamy do tego raport o stanie polskich sądów otrzymamy zatrważający obraz polskiego sądownictwa. Swoją cegiełkę do tej oceny mogą też dołożyć działkowcy, nagminnie łupieni w wyniku błędnych decyzji sądu" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • "Mój Ogródek" pomaga, radzi, inspiruje…

    Późna jesień to czas kiedy wszyscy szykują się do zimy. My wciągamy ciepłe płaszcze, szaliki i czapki, a rośliny…? Coraz częściej sadzimy na działkach gatunki obcego pochodzenia wrażliwe na mrozy, które wymagają odpowiedniego „ciepłego” okrycia. Wato więc sięgnąć do najnowszego – listopadowego numeru „Mojego Ogródka” i sprawdzić – co i kiedy osłaniamy, oraz jakie jeszcze inne prace pielęgnacyjne wykonujemy na działce tuż przed nadejściem zimy.

    Czytaj więcej

  • IV Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli

    Zgodnie z zapowiedzią 11 listopada br. odbył się Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli. To już czwarty kiermasz ogrodniczy, który we współpracy z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego współorganizował i w którym uczestniczył Okręgowy Zarząd PZD w Lublinie.

    Czytaj więcej

  • Podziękowania Posłanki PO Małgorzaty Pępek dla Prezesa PZD

    "Szanowny Panie, mija właśnie VII Kadencja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, podczas której miałam zaszczyt sprawować funkcję Posła. Z tej okazji proszę przyjąć serdeczne podziękowania za współpracę oraz gratulacje za sukcesy, które były Pana udziałem. Czas ten pokazał, jak ważne jest wspólne działanie, które owocuje wspaniałymi efektami, przyczyniającymi się dla dobra lokalnej społeczności" - pisze posłanka PO Małgorzata Pępek w liście do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego.

    Czytaj więcej

  • Rejonowe Szkolenie dla Społecznej Służby Instruktorskiej

    W sobotę 10 października br. w świetlicy ROD „Kolejarz” w Białej Podlaskiej odbyło się szkolenie dla Instruktorów Społecznej Służby Instruktorskiej PZD z Rejonu Delegatury Białej Podlaskiej. Wzięli w nim udział Instruktorzy Krajowi, Okręgowi oraz działający i nowo powołani Instruktorzy Ogrodowi w sumie ponad 20 osób reprezentujący rodzinne ogrody działkowe w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu Podlaskim oraz Styrzyńcu.

    Czytaj więcej

  • O nowym Regulaminie ROD w listopadowym numerze "działkowca"

    Od 1 stycznia 2016 r. działkowców obowiązywać będzie nowy Regulamin ROD. Warto zapoznać się z nim jak najwcześniej. Pomoże w tym listopadowy numer miesięcznika „Działkowiec”, w którym ukaże się przewodnik po nowym regulaminie. Krótko, rzeczowo i kompetentnie przedstawi on jego najważniejsze przepisy. Listopadowy numer „Działkowca” w sprzedaży już 19 października!

    Czytaj więcej