Krajowa Rada PZD informuje, że w dalszym ciągu obowiązują zwolnienia od podatku rolnego i od podatku od nieruchomości, które zagwarantowała ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
Krajowa Rada PZD informuje, że w dalszym ciągu obowiązują zwolnienia od podatku rolnego i od podatku od nieruchomości, które zagwarantowała ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych.
Jesienna aura w grudniu pozwala na wykonanie prac, których nie zdążyliśmy zrobić wcześniej. Możemy więc spokojnie przekopać grządki wzbogacając je w kompost i ewentualnie nawozy mineralne. Co 3–4 lata można wykonać wapnowanie gleby (o potrzebie wapnowania powinny decydować badanie kwasowości gleby i preferencje uprawianych roślin).
W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz m.in. o wzmożonej aktywności złodziei, którzy plądrują altany w ogrodach działkowych. Dowiesz się, co można zrobić, gdy nie jesteśmy w stanie porozumieć się z sąsiadem, kiedy jego drzewo utrudnia swobodne korzystanie z własnej działki, a ponadto przeczytasz o spotkaniu burmistrza Wągrowca z działkowcami, problemie pruszkowskich działkowców z łamiącymi się konarami oraz o coraz większej popularności ogrodów działkowych wśród młodych.
"Od wczesnej wiosny do późnej jesieni działkowcy spędzają czas w rodzinnych ogrodach działkowych na uprawie roślin i wypoczynku. Na zimę ogrody jednak pustoszeją, a działki okrywają się grubą warstwą śnieżnego puchu. Niestety ROD tylko z pozoru są puste w okresie zimowym, bowiem altanki stają się schronieniem dla osób bezdomnych i niektórych działkowców, którzy swoje altany chcieliby traktować jak całoroczne domy" - czytamy w Dzienniku Trybuna.
W dniu 25 listopada 2015r KR PZD podjęła decyzje finansowe odnoszące się do wszystkich ROD prowadzonych przez PZD. Jak wynika z przyjętych uchwał, w 2016 r. te z obciążeń finansowych działkowców, o których wysokości decyduje KR PZD, mają pozostać na tegorocznym poziomie.
Polski Związek Działkowców w trzech kwartałach 2015 roku przekazał na rzecz 368 rodzinnych ogrodów działkowych środki finansowe w formie dotacji w wysokości blisko 2 miliony 700 tysięcy złotych. Środki przeznaczane są dla ROD, które podejmują się realizacji zadań inwestycyjnych związanych z budową nowej lub modernizacją istniejącej ogólnoogrodowej infrastruktury.
Krajowa Rada PZD na posiedzeniu w dniu 25 listopada 2015 r. zapoznała się ze stanem zaawansowania działań w zakresie regulacji stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 76 ustawy o ROD. Temat jest na bieżąco monitorowany, gdyż regulacja stanu prawnego gruntów ROD jest niezwykle istotna dla dalszego ich funkcjonowania oraz zabezpieczenia praw działkowców i PZD. Dotychczas zakwalifikowano 1684 ROD o powierzchni bliskiej 10tyś ha do regulacji stanu prawnego na podstawie art. 76 ustawy o ROD.
Media donoszą o kolejnych kontrolach służb miejskich w ROD pod kątem przerywania w nich osób bezdomnych. Jednocześnie proszą o zgłaszanie na numery alarmowe ich obecności w ogrodach. Ponadto w najnowszym przeglądzie prasy: działkowcy z ROD "Górki Ustanowskie " w Szczecinie świętują - ich ogród nie zostanie zlikwidowany przez władze miasta, a także kłopoty głubczyckich działkowców, których 10 ha ROD władze Głubczyc chcą przejąć pod inwestycje. Zachęcamy do lektury!
Ogrody działkowe przez lata kojarzone były przede wszystkim z seniorami, którzy w zielonych oazach znaleźli swój przysłowiowy „kawałek podłogi”. Czasy jednak się zmieniają i dziś śmiało możemy powiedzieć, że to przede wszystkim młodzi ludzie swoją postawą walczą ze stereotypem działkowca – emeryta.
Ocieplenie klimatu sprawia, że coraz rzadziej występują silne mrozy, mało kiedy mamy białe Boże Narodzenie a w grudniu jest przeważnie wilgotno i zimno ale nie mroźno. Ostatnie „ciepłe” zimy mogły nas odzwyczaić od zabezpieczania roślin ogrodowych przed dużymi mrozami a same rośliny mogły się nieco rozhartować.