Od 1 stycznia br. obowiązuje nowy regulamin ROD, który w rozdziale III określa zasady i podstawowe warunki, jakie musi spełniać hodowla pszczół na działkach prowadzonych przez PZD.
Od 1 stycznia br. obowiązuje nowy regulamin ROD, który w rozdziale III określa zasady i podstawowe warunki, jakie musi spełniać hodowla pszczół na działkach prowadzonych przez PZD.
Już dziś po godzinie 12.(12.00-12.30) Zachęcamy do wysłuchania programu radiowego „Po prostu EKO” Małgorzaty Makowskiej-Maksim na temat szeroko rozumianej ekologii. W audycji weźmie udział dr inż. Anna Ewa Michowska z Okręgu PZD w Lublinie.
19 stycznia br. mijają dokładnie 2 lata od momentu wejścia w życie Ustawy o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, która bez wątpienia jest jednym z największych sukcesów PZD w walce o ogrody działkowe i ochronę praw użytkowników działek w ROD.
Ogrody działkowe od lat wkomponowują się w obraz polskich miast i miasteczek, stanowiąc ich nieodłączną część. I słusznie. Ich nieoceniona, ale i niestety przez wielu prominentów niedoceniona wartość ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania lokalnej społeczności. Mowa nie tylko o samych działkowcach, ale również o osobach z zewnątrz, dla których pobyt na działce stanowi swoisty element terapii.
Już tradycyjnie na początku roku w okręgu lubelskim odbywają się otwarte „Spotkania z Ogrodem”. Serdecznie zapraszamy działkowców i miłośników roślin na cykl wykładów, które poprowadzi dr inż. Anna Ewa Michowska, instruktor ds. ogrodnictwa OZ PZD w Lublinie. Sześć spotkań z wykładami o tematyce ogrodniczej odbędzie się w styczniu i lutym, w czwartki o godzinie 15.30 w siedzibie Okręgu: ul. Leszczyńskiego 15, lok. 3.
Do Biura Krajowej Rady wpływają skargi działkowców sygnalizujących różne konfliktowe sytuacje, które mają miejsce w rodzinnych ogrodach działkowych. Niewątpliwie najwięcej problemów wynika z kulejących relacji międzyludzkich, a co za tym idzie, nierespektowania podstawowych zasad współżycia społecznego. Czasem wydaje się, że przyczyny powstania konfliktów na tym tle są na tyle błahe, że nie powinny w ogóle zaprzątać czyjejkolwiek głowy. Skrajnym przypadkiem była skarga na krzyczące podczas zabawy małe dzieci na działce sąsiadów. Skarżyła starsza pani, która domagała się od sąsiadów, żeby nie przyprowadzali dzieci na działkę, bo dźwięki wydawane przez nie podczas zabawy bardzo ją denerwują. Jedyne co może zrobić zarząd ROD, który otrzyma skargę w podobnej sprawie, to rozmowa ze stronami o większą wyrozumiałość.
Kiedy o pierwszej lub drugiej w nocy otrzymujemy telefon, to od razu spodziewamy się najgorszego. Naturalne jest więc to, że widząc takie połączenie szybko odbieramy, albo oddzwaniamy. Za naszą troskę możemy jednak słono zapłacić, bo wykorzystają ją oszuści z... Afryki.
Krajowa Rada PZD w odpowiedzi na ogromne zainteresowanie wartościową i niezwykle pomocną działkowcom publikacją, jaką jest „Ekologiczna ochrona roślin na działce” autorstwa prof. dr hab. Kazimierza Wiecha, postanowiła rozprowadzić dodatkowe 40 tys. egzemplarzy ww. książki.
Pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł to jeden z priorytetów Unii Europejskiej. Państwa Wspólnoty aktywnie włączają się w działania na rzecz ekologizacji środowiska, rozpowszechniając wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii oraz finansując ze środków unijnych inwestycje służące jej pozyskiwaniu. Także w Polsce można odnotować wiele inicjatyw w tym zakresie. Jedną z nich jest właśnie zawiązana, szeroka, społeczna koalicja, działająca na rzecz rozwoju energetyki obywatelskiej „Więcej niż energia”, której partnerem został Polski Związek Działkowców.
W najnowszym przeglądzie mediów przeczytasz m.in. o akcji policji, która przeczesuje pustostany, ogrody działkowe, parki i kanały ciepłownicze w celu oferowania bezdomnym pomocy, prawie czteromilionowej dotacji, którą działkowcy w całej Polsce otrzymali od PZD, nowych stawkach za odbiór odpadów śmieciowych w Rudzie Śląskiej oraz o włamaniach do altan w Łodzi.