Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Czy warto brać udział w walnych zebraniach w ROD

    Każdy działkowiec, który jest członkiem Polskiego Związku Działkowców i chce polepszyć nie tylko swoją sytuację, ale i otoczenia, nie powinien uchylać się od udziału w walnym zebraniu sprawozdawczym i sprawozdawczo – wyborczym w ROD. Uczestnicząc w zebraniach bierzemy udział w rozwoju własnego ogrodu, możemy wyrazić własną opinię i przedstawić pomysły, które odpowiadają naszym wymaganiom. Na zebraniach członkowie PZD decydują w sprawach, o które dosłownie „potykamy” się w ogrodach każdego dnia.

    Czytaj więcej

  • Gorączka działkowego złota

    Nie jest potrzebne przeprowadzanie żadnych analiz, aby stwierdzić, że w ostatnich latach lawinowo rośnie zainteresowanie użytkowaniem działek w ROD. Dziesiątki telefonów do biur OZ z pytaniami o wolne działki i warunki ich użytkowania namacalnie świadczą o ogromnej potrzebie użytkowania działek. Można śmiało powiedzieć, iż obecnie nie ma dnia bez zapytań o wolne działki w ROD.

    Czytaj więcej

  • Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiada na interpelację posłanki Krystyny Sibiń

    "Z informacji przekazywanych Wojewodom przez ośrodki pomocy społecznej wynika, że wśród powodów zamieszkiwania na działkach wskazywane są najczęściej: brak uprawnień do przydziału mieszkań z zasobów gminy, brak wystarczających środków na zakup lub wynajem mieszkania na otwartym rynku oraz niechęć dzielenia mieszkania z innymi członkami rodziny. Część rodzin w ogóle nie ubiega się o mieszkanie z zasobu gmin, gdyż w sposób świadomy sprzedała posiadane mieszkania, a za część uzyskanych w ten sposób środków finansowych zakupiła działkę ogrodniczą wraz z domkiem. Stał się on docelowym miejscem zamieszkania, za które rodziny te nie ponoszą stałych comiesięcznych opłat" - pisze podsekretarz stanu Elżbieta Bojanowska odpowiadając na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej.

    Czytaj więcej

  • Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa odpowiada na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej

    "Altana działkowa nie jest lokalem mieszkalnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. W związku z tym osoba zamieszkująca w takiej altanie na terenie rodzinnego ogrodu działkowego nie może być uważana za lokatora w rozumieniu tej ustawy. Z tego powodu, w przypadku orzekania przez sąd obowiązku wydania działki po wygaśnięciu prawa do działki, brak jest podstaw prawnych do przyznania przez sąd w wyroku uprawnienia do lokalu socjalnego. Uprzejmie informuję, że brak jest uzasadnienia do zmiany stanu prawnego w tym zakresie. Prawo powinno chronić te stany faktyczne, które są zgodne z prawem" - czytamy w odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa na interpelację posłanki Krystyny Sibińskiej.

    Czytaj więcej

  • Przegląd informacji medialnych o działkowcach i ROD

    W najnowszym przeglądzie prasy przeczytaj koniecznie: RadioVia.com.pl pisze o otwartych ogrodach w okręgu podkarpackim; Gazeta Wyborcza -Radom przypomina o obowiązku sprzątania ROD; Głos Szczecina informuje o gminnych dotacjach na usunięcie azbestu z terenów ogrodów. Polecamy lekturze!

    Czytaj więcej

  • Tzw. małe granty, czyli pomysł na sfinansowanie ogrodowej imprezy

    W palecie źródeł finansowania ogrodowych uroczystości i imprez dla działkowców i lokalnej społeczności m.in. możemy znaleźć tzw. małe granty, które pozyskuje się z budżetu miasta lub dzielnicy. Kwota finansowania lub dofinansowania może wynieść nawet 10 tys. zł. Z tej opcji postanowiły już skorzystać dwa poznańskie ogrody.

    Czytaj więcej

  • W jakiej formie i kiedy zarząd ROD informuje działkowca o opłatach ogrodowych?

    Corocznie w rodzinnych ogrodach działkowych, w okresie wiosennym, odbywają się walne zebrania członków PZD, na których podejmowane są m.in. uchwały w sprawie wysokości opłat. Z różnych względów nie wszyscy członkowie PZD mogą uczestniczyć w tym doniosłym dla życia ROD wydarzeniu. Jak zatem Ci, którzy nie byli obecni na walnym zebraniu mogą dowiedzieć się o wysokości uchwalonych opłat na dany rok? Czy Zarząd ROD ma obowiązek informować o tym działkowców a jeśli tak to w jakiej formie?

    Czytaj więcej

  • Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej w sprawie interpelacji Poseł Krystyny Sibińskiej dotyczącej

    Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców posiadający statutowe upoważnienie do reprezentowania pionu rewizyjnego Związku wyrażają dezaprobatę wobec zgłoszonej przez Panią Poseł Krystynę Sibińską interpelacji nr 1630 w przedmiocie osób eksmitowanych z ogrodów działkowych.

    Czytaj więcej

  • Komunikat KR PZD w sprawie osób eksmitowanych z ogrodów działkowych

    Nie ulega wątpliwości, że w ostatnim czasie bardzo nasiliły się niepokojące działania pewnych osób i instytucji, które mają na celu zburzenie obecnego sytemu funkcjonowania ogrodnictwa działkowego, poprzez uchylenie ustawy o ROD oraz zmarginalizowanie roli Związku. Uznać więc należy, że w zasadzie dążą one do usunięcia dwóch podstawowych filarów, które zapewniają prawidłowe funkcjonowania ogrodów działkowych w Polsce. Zostały one zapoczątkowane wystąpieniem członków stowarzyszenia „Forsycja” w Poznaniu, którzy ogłosili, że Związek rozpoczął kampanię „rugowania” ludzi z działek.

    Czytaj więcej

  • Gminne rady seniorów: potrzebujemy ogrodów działkowych

    Gminne rady seniorów dostrzegają ogromną rolę ogrodów działkowych. To dobra wiadomość dla działkowców, bowiem rady mają możliwość wpływania na politykę prowadzoną przez miejskie samorządy względem seniorów. Działalność Rad Seniorów to miejsce, w którym nie może i nie powinno zabraknąć przedstawicieli działkowców. Ponad milionowe środowisko działkowe w większości składa się bowiem właśnie z seniorów.

    Czytaj więcej