Czytaj więcej: http://www.kurierlubelski.pl/magazyn/a/swojsko-polsko-czyli-relaks-na-dzialce,10359226/
W dniach 19 – 24 czerwca grupa działkowców poznańskich uczestniczyła w wyjeździe szkoleniowym połączonym z wymianą doświadczeń do niemieckich przyjaciół działkowych. W wyjeździe uczestniczyła też grupa społecznych instruktorów ogrodnictwa. Centrum naszego pobytu mieściło się w Lünen, gdzie zlokalizowany jest ośrodek szkoleniowy Zarządu Krajowego Związku Działkowców z Westfalii.
Rodzinne ogrody działkowe stanowią nieodłączny element architektury polskich miast. Działki ogrodowe to stały element zieleni miejskiej, często uroczego buszu, będącego enklawą kolejnych pokoleń polskich rodzin. Doceniane w środowisku międzynarodowym rzadziej w ojczystym kraju.
Na tegorocznym Biennale Urbana w Wenecji, znajduje się ekspozycja fotografii, map i rysunków kreślarskich, prezentująca polskie ogrody działkowe. Na jednym ze zdjęć wykonanych za pomocą drona, uwieczniono lubelski Rodzinny Ogród Działkowy „Pionier”.
W dniu 30 czerwca 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich dr. Adama Bodnar spotkał się z delegacją PZD. Związek reprezentowali Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, Sekretarz PZD Izabela Ożegalska, Wiceprezes Okręgu w Poznaniu Robert Klimaszewski oraz radcowie prawni Tomasz Terlecki i Bartłomiej Piech. Ze strony RPO w spotkaniu uczestniczyli również dyr. Kamilla Dołowska, naczelnik Artur Zalewski oraz Michał Chylak pracownik z zespołu pr. cywilnego.
W dniu 29 czerwca 2016 r. w Warszawie odbyło się VIII posiedzenie Krajowej Rady PZD, któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu udział wzięli ponadto Maria Fojt Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD oraz dyrektorzy biur OZ.
Korzenie polskiego ogrodnictwa działkowego sięgają znacznie wcześniej niż powszechnie się sądzi. Przez analogie krajów anglosaskich, zwłaszcza zaś Wielkiej Brytanii, ich źródeł można doszukiwać się w ogrodnictwie mieszczańskim. Dowodem na takie postrzeganie początków ogrodów działkowych w Polsce jest stanowisko wyrażone już w 1937 r. przez Władysława Lubawego w „Historii ogrodów działkowych w Polsce” wydanej w 1939 r. przez Centralny Związek Towarzystw Ogrodów Działkowych i Osiedli Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
W dniach 21-23 czerwca 2016 roku odbyło się siódme w obecnej kadencji posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Krajowa Komisja Rewizyjna zgodnie z statutowymi kompetencjami dokonała badania sprawozdania finansowego Związku za 2015 rok.
W dniu 24 czerwca 2016 roku Krajowa Komisja Rewizyjna PZD na swoim posiedzeniu przyjęła Bilans Polskiego Związku Działkowców i podjęła Uchwałę Nr 3/VII/2016 o treści "Krajowa Komisja Rewizyjna PZD zgodnie z § 138 pkt. 4 Statutu PZD stawia wniosek do Krajowej Rady PZD o przyjecie sprawozdania finansowego Polskiego Związku Działkowców za okres 01.01.-31.12.2015 rok i jego zatwierdzenie".
W najnowszym przeglądzie prasy: Express Ilustrowany pisze o "Powszechnym przeglądzie zagospodarowania ROD i działek"; Polska - Gazeta Wrocławska ostrzega przed barszczem Sosnowskiego; ŁadnyDom.pl informuje o zasadach przeniesienia prawa do działki w ROD; InformacjeLokalne.pl relacjonują IX Pojedynek Sportowo-Rekreacyjny Rodzinnych Ogrodów Działkowych Miasta Gniezna i Powiatu o Puchar Prezydenta Miasta Gniezna. Zachęcamy do lektury!
Dobiegł końca cykl pięciu szkoleń dla członków Komisji „Powszechnego przeglądu zagospodarowania ROD i działek w Okręgu PZD w Lublinie”.
Narady szkoleniowe odbyły się w Białej Podlaskiej, Chełmie, Lublinie i Zamościu. Uczestnikami szkoleń byli instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej oraz aktyw lubelskich ogrodów. Przeszkolono w sumie ponad 80 osób.