W związku z problemem opłat za wywóz śmieci z terenów ogrodów działkowych, w szczególności związanym z opłatą ryczałtową, Krajowa Rada PZD postanowiła poruszyć to zagadnienie na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich - Adamem Bodnarem.
W związku z problemem opłat za wywóz śmieci z terenów ogrodów działkowych, w szczególności związanym z opłatą ryczałtową, Krajowa Rada PZD postanowiła poruszyć to zagadnienie na spotkaniu z Rzecznikiem Praw Obywatelskich - Adamem Bodnarem.
Przypominamy, że w lipcu b.r. wpłynęło do Krajowej Rady PZD pismo Rzecznika Praw Obywatelskich z informacją o braku możliwości pozyskania przez rodzinne ogrody działkowe dofinansowania w ramach programu „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii Część 2) Prosument – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”.
W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz: Chwila dla Ciebie pisze o najważniejszych przepisach prawa związkowego; Gazeta Lubuska opisuje inicjatywę działkowców z ROD Związkowiec w Zielonej Górze, którzy czytają dzieciom; Szamotuły.pl informują o rozstrzygnięciu konkursu Gminny Mistrza Kompostownika. Polecamy lekturze!
Zgłoś się do otwartego konkursu Prezydium KR PZD z okazji 35-lecia PZD „PZD – historia i wspomnienia”. Wspólnie upamiętnijmy historię 35 lat istnienia PZD, tworząc książkę o tym pięknym okresie działalności Związku. Zgłoszenia można przesyłać do 31 października br. Na laureatów konkursu czekają cenne nagrody!
Polski Związek Działkowców prowadzi 4695 rodzinnych ogrodów działkowych. Z racji, że tradycja ruchu działkowego w Polsce liczy ponad 120 lat, wiele z tych ogrodów jest już wiekowych. Każdego roku mamy zatem okazję do świętowania jubileuszu ROD, czyli uczczenia daty założenia ogrodu. W szczególnie uroczysty sposób obchodzone są okrągłe „urodziny” ROD.
/ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY/
Coraz bardziej docenia się pożyteczną rolę miejskich pasiek. Przekonali się o tym już mieszkańcy Warszawy i Torunia, gdzie zebrano rekordowe ilości miodu. Warto przypomnieć, że miejskim pszczelarstwem zajmują się także działkowcy w niektórych rodzinnych ogrodach działkowych.
Jednym z tematów poruszonych na posiedzeniu Prezydium Krajowej Rady PZD w dniu 28 lipca 2016 r., były likwidacje i regulacje prawne ROD. Jest to bardzo trudny temat pod względem merytorycznym, a zarazem niezmiernie ważny, gdyż dotyczy gruntów, na których położone są rodzinne ogrody działkowe.
Prezydium KR PZD na posiedzeniu 28 lipca br. po zapoznaniu się z wnioskami zarządów ROD o udzielenie pożyczek z Funduszu Samopomocowego, pozytywnie zaakceptowanymi przez Prezydia OZ PZD udzieliło 6 pożyczek dla ROD na łączną kwotę 283.400 zł
Zgodnie z uchwałą Nr 145/2016 Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie realizacji projektu pod nazwą „Powszechny przegląd zagospodarowania ROD i działek w 2016 roku”, wszystkie okręgi podjęły niezbędne działania logistyczne do przeprowadzenia przeglądów ROD i działek. Na dzień 25 lipca 2016 roku stan przeglądów przedstawia się następująco. Do 25 lipca 2016 r. łącznie zlustrowano 3 440 ROD i 629 907 działek, co stanowi odpowiednio ponad 73% i 70% w skali kraju.
W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz m.in.: Głos.Gdyni.pl pisze o dofinansowaniu urzędu miasta do zakupu rozdrabniaczy do gałęzi dla ROD; Kurier Poranny informuje o pierwszej w Polsce strefie ochrony jeży; Express Bydgoski donosi o patrolach Straży Miejskiej w bydgoskich ROD pod kątem prawidłowego gospodarowania odpadami. Polecamy lekturze!