Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Problem z mchem: Czym zwalczać mchy na ścieżce, kamieniach, trawniku?

    Mech na trawniku zwalczymy specjalnymi nawozami do trawników, które w swoim składzie zawierają siarczan żelaza.

    Czytaj więcej

  • Rośliny nie zimujące w gruncie

    Zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki z rabat na działce wykopujemy części podziemne roślin niezimujących w gruncie. Niektóre gatunki wykopuje się we wrześniu, inne do końca października. Do gruntu będzie można je posadzić dopiero w kolejnym roku, w drugiej połowie maja po tzw. zimnych ogrodnikach.

    Rośliny, które nie zimują w gruncie to: dalia, begonia bulwiasta, mieczyk, paciorecznik, błonczatka, acidantera, eukomis, galtonia, agapant, krokosmia, nerina, tritonia, sprekalia, zefirant.

    Czytaj więcej

  • Bezdomni w ROD. Zachowaj czujność!

    Podczas sezonu jesienno-zimowego ogrody są tylko pozornie puste, bowiem schronienia w ROD szukają bezdomni. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko i nie chodzi tu tylko o naruszenie mienia działkowców, ale przede wszystkim o potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa ich samych i ogrodu.

    Czytaj więcej

  • Przegląd publikacji medialnych o PZD, działkowcach i ogrodach

    W najnowszym przeglądzie prasy m.in. o potrzebie rozwoju ROD, włamaniach do altan w ROD, kontrolach straży miejskiej i policji w ROD i nakładaniu mandatów za łamanie zakazu spalania, o niezwykłym znalezisku w jednym ze szczecińskich ROD oraz o obchodach 120-lecia ogrodnictwa działkowego i dotacjach dla ROD.

    Czytaj więcej

  • Kokos w ogrodzie

    Wykorzystanie odpadów kokosowych w ogrodnictwie jest stosowane na coraz szeroką skalę głównie ze względu na trwałą strukturę materiału oraz odpowiednie warunki powietrzno-wodne. Ponadto produkty kokosowe są przyjazne środowisku, ponieważ ich pozyskiwanie nie eksploatuje zasobów naturalnych, a zużyty materiał jest całkowicie biodegradowalny, więc nie ma problemu z jego utylizacją.

    Czytaj więcej

  • Krajowa Rada PZD zorganizowała szkolenie pilotażowe z Programu DGCS PZD System

    W dniach 24-25 października w Toruniu odbyło się zorganizowane przez Krajową Radę PZD szkolenie związane z wdrażaniem programu i szkoleniem wytypowanych pracowników jednostek okręgowych. Uczestniczyli w niej przedstawiciele 7 okręgów: z OZ w Gorzowie Wielkopolskim, OZ w Szczecinie, OZ w Gdańsku, OZ w Słupsku, OZ w Pile, OZ w Koszalinie, OZ Toruńsko-Włocławski. Szkolenie było już trzecim z kolei tego typu spotkaniem. Poprzednie odbyły się w Warszawie i  Wrocławiu. Prowadzone było przy udziale Kierownika Projektu, koordynatora oraz informatyków z firmy DGCS, którzy zaprezentowali funkcjonalność poszczególnych modułów.

    Czytaj więcej

  • Narada szkoleniowa dla Komisji Rewizyjnych oraz księgowych ROD w Chełmie

           W dniu 27 października 2017 w Chełmie odbyło się szkolenie dla Komisji Rewizyjnych oraz księgowych RODOkręguPZD w Lublinie. Zagadnienia podejmowane podczas spotkania związane były z obowiązkami Ogrodowych Komisji Rewizyjnych. Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnejw swoim wystąpieniu omówił obowiązujące wzory protokołów i sprawozdań.

    Czytaj więcej

  • Minister Środowiska odpowiedział w sprawie wywozu śmieci z terenów ROD

    Niesprawiedliwe zasady wywozu śmieci z terenów ROD, w tym wygórowane opłaty to temat wciąż aktualny w ogrodach działkowych. W związku z tym, Związek od kilku lat podejmuje szereg działań mających na celu zmianę przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, której nowelizacja z 2012 r. wywołała wiele niekorzystnych zmian w ROD.

    Czytaj więcej

  • Obradowała konferencja przedzjazdowa w Warszawie

    W dniu 26 października w Warszawie odbyła się ostatnia konferencja przedzjazdowa przed Nadzwyczajnym Zjazdem, który zaplanowano na 9 grudzień br. Uczestniczyli w niej delegaci z pięciu okręgów: lubelskiego, mazowieckiego, podlaskiego, łódzkiego i  świętokrzyskiego. Konferencję otworzył i poprowadził Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. Spotkanie poświęcone było problematyce zjazdowej.

    Czytaj więcej

  • Koci problem w ROD. Dla kogo są ogrody działkowe?

    Jak co roku, wraz z sezonem jesienno-zimowym na łamach regionalnych mediów pojawia się problem z bezdomnymi kotami. Problem ten dotyka także ogrody działkowe. Bezdomne oraz wolno żyjące koty często samoistnie osiedlają się na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych i przysparzają tym ogrom problemów.

    Czytaj więcej