Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Coraz więcej pieniędzy z samorządów dla ROD

    Samorządy coraz przychylniej spoglądają na rodzinne ogrody działkowe w miastach. Widoczne jest to choćby w podejmowaniu działań zmierzających do udzielenia wsparcia finansowego dla ogrodów działkowych. Udzielanie dotacji nie byłoby możliwe gdyby nie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. To art. 17 ww. ustawy umożliwia przyznanie dla ogrodów działkowych dotacji celowych z budżetów gmin z przeznaczeniem na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej w ROD. Dzięki temu przepisowi, radni mają podstawę prawną do przeznaczania środków na potrzeby inwestycyjno – remontowe w ROD. I jak pokazują poniższe przypadki, coraz chętniej z niego korzystają.

    Czytaj więcej

  • Kolejne rodzinne ogrody działkowe wprowadzają program komputerowy DGCS PZD System

    Program komputerowy DGCS PZD SYSTEM cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Już w bieżącym roku kolejnych 156 Rodzinnych Ogrodów Działkowych nabyło licencje i rozpoczyna prowadzenie spraw ogrodu oraz ewidencję księgową na programie komputerowym DGCS PZD SYSTEM. Przypominamy, że w ubiegłym roku program nabyło 1000 Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

    Czytaj więcej

  • Biuletyn Informacyjny nr 3/2018

    Biuletyn Informacyjny Nr 3/18 Krajowego Zarządu PZD.

    Ważne dokumenty: zarejestrowany Statut PZD obowiązuje od  23 lutego 2018 r. Program rozwoju ROD uchwalony przez Krajową Radę. Współczesne znaczenie ogrodów działkowych w artykułach naukowców i praktyków.

    Czytaj więcej

  • Biuletyn Informacyjny nr 4/2018

    Biuletyn Informacyjny Nr 4/2018 Krajowego Zarządu PZD.

    Nowe prawo wodne. Uchwała i wytyczne KZ PZD. Jak stosować, obowiązki Zarządu ROD. Stanowisko Krajowego Zarządu PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu  i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Prawnicy Związku o wpływie ustawy na istnienie i rozwój ogrodów działkowych. Ważne Komunikaty Krajowego Zarzadu. Wzór nowej deklaracji członkowskiej.

    Czytaj więcej

  • Obrady Komisji ds. nowelizacji Regulaminu ROD

    Dnia 05.04.2018 obradowała Komisja ds. nowelizacji Regulaminu ROD. Prezes PZD Eugeniusz Kondracki dokonał wprowadzenia i przypomniał o potrzebie znowelizowania Regulaminu ROD w związku z dostosowaniem jego zapisów do nowego Statutu i koniecznością wprowadzenia zmian, które wpłyną na poprawę funkcjonowania ogrodów.

    Czytaj więcej

  • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD w sprawie kontroli ROD dokonywanych przez Wody Polskie w celu ustal

    Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (dalej: Wody Polskie) rozpoczęło okresowe (kwartalne) kontrole korzystania z wód przez Rodzinne Ogrody Działkowe. Kontrole prowadzone są przez właściwe miejscowo zlewnie i dotyczą warunków ustalonych w decyzjach administracyjnych (pozwoleniach wodnoprawnych) wydanych na podstawie ustawy Prawo wodne. Celem prowadzonych kontroli jest ustalenie ilości pobieranych wód, a w konsekwencji - wysokości opłat zmiennych za pobór wód.

    Czytaj więcej

  • Stanowisko Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu

    Krajowa Komisja Rewizyjna PZD uznaje za konieczne dokonanie niezbędnych korekt w projekcie specustawy mieszkaniowej, zabezpieczających prawny interes rodzinnych ogrodów działkowych jak i samych działkowców. Stwierdzamy, że idea uproszczonych procedur w zakresie budownictwa mieszkaniowego jest słuszna, lecz przyznanie przywilejów jednej grupie społecznej nie może odbywać się kosztem innej grupy społecznej. Zdajemy sobie sprawę, że uchwalenie w pośpiechu ustawy „Mieszkanie +” jest spełnieniem przez rząd  obietnic wyborczych, jednakże ten niedoskonały akt legislacyjny uchwalony w proponowanej wersji spowoduje chaos w procesie planistycznym jednostek samorządu terytorialnego. Może również przynieść niepowetowane szkody polskim działkowcom i rodzinnym ogrodom działkowym.

    Czytaj więcej

  • Wiosenne nawożenie - dobry start dla roślin

    Do prawidłowego wzrostu i rozwoju, rośliny potrzebują wody, światła, powietrza oraz związków pokarmowych. Każdego roku gleba jest zubożana w makro i mikroskładniki, które są systematycznie „zabierane” wraz z plonami.

    Dla zachowania równowagi i żyzności gleby, należy uzupełniać powstałe w ten sposób niedobory poprzez odpowiednie nawożenie. Zrównoważone dawki nawozów mineralnych, zastosowane w odpowiednich proporcjach, przełożą się bezpośrednio na wielkość i jakość plonu.

    Czytaj więcej

  • Pismo OZ w Lublinie do Ministra Inwestycji i Rozwoju wraz z opinia odnośnie projektu ustawy

    Po dokonaniu analiza projektu ustawy powstaje uzasadniona obawa, że ustawa doprowadzi do chaosu i będzie stanowiła bezpośrednie zagrożenie m.in. dla terenów na których zlokalizowane są rodzinne ogrody działkowe. Za realizację szczytnego celu jaki przewiduje projekt tj. budowa tanich mieszkań wszyscy zapłacimy ogromną cenę. Odbędzie się to z pokrzywdzeniem praw zwykłych obywateli.

    Czytaj więcej

  • INFORMACJA BIURA KRAJOWEJ RADY

    W dniu 27 marca 2018 r w Biurze Krajowej Rady PZD pracował zespół, którego zadaniem było zapoznanie się ze złożonymi przez firmy architektoniczno-projektowe   ofertami w sprawie realizacji projektów pn. „Budowa siedziby dla zarządu ROD” oraz ich ocena.

    Czytaj więcej