Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Komunikat Krajowego Zarządu w sprawie wytycznych

    określających zasady odbywania walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w roku 2019 dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD 

    Krajowy Zarząd PZD w dniu 25 października 2018 roku uchwałą nr 455/2018 przyjął wytyczne określające zasady odbywania walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w roku 2019 dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD  oraz wzory druków do przeprowadzania tych zebrań. Wytyczne będą bardzo przydatne w przygotowaniu i przeprowadzeniu zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w roku 2019. Razem z wytycznymi Krajowy Zarząd PZD przyjął również wzory druków, czyli projekty uchwał, regulaminu zebrania, projekty protokołów komisji walnego zebrania do wykorzystania przy organizacji i podczas posiedzenia.

    Czytaj więcej

  • Bezdomni w ROD. Reaguj!


    Jesienią, kiedy wraz z końcem sezonu działkowcy opuszczają ogród, mogą się w nim „rozgościć” nieproszeni lokatorzy.  Mowa o osobach bezdomnych, które pod nieobecność właścicieli altan próbują przetrwać w nich zimę. Warto wiedzieć, co możemy zrobić, kiedy taka sytuacja będzie miała miejsce w naszym ogrodzie.

    Czytaj więcej

  • Światowy dzień żywności - walka z głodem trwa

    16 października obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności, który został ustanowiony w 1979 roku, w celu zwrócenia uwagi na temat głodu na świecie. Choć dziś w naszej części Europie ten problem jest marginalny, to warto pamiętać, że właśnie z powodu dramatycznej sytuacji głodujących w drugiej połowie XVIII wieku w Anglii zostały stworzone pierwsze ogródki miejskie - tzw. allotments, czyli ogrody przydziałowe, które służyły do produkcji płodów rolnych.

    Czytaj więcej

  • Listopadowy "Mój Ogródek" w sprzedaży od 19 października! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom

    W najnowszym numerze przedstawiamy gatunki dla opornych, czyli dla tych działkowców, którzy z jakiś przyczyn nie mają czasu na prace ogrodnicze, a chcą aby ich działka była piękna przez cały sezon. Co jeszcze znalazło się w listopadowym numerze?

    Czytaj więcej

  • Sprawy z dyżurów telefonicznych

    W zakładce Prawo - Sprawy z dyżurów telefonicznych zamieszczamy odpowiedzi na kolejne dwa pytania, które zostały zadane podczas dyżuru prawników Krajowego Zarządu, tj. Jak wygląda procedura przekazania działki przez matkę/ojca na rzecz pełnoletniego syna/córki? Jak wygląda procedura pozbawienia prezesa funkcji w zarządzie ROD?

    Czytaj więcej

  • Pozytywne orzeczenie Sądu Najwyższego ws. ustanowienia drogi koniecznej do ROD

    12 października br. Sąd Najwyższy wydał precedensowe postanowienie w sprawie dotyczącej wniosku PZD o ustanowienie drogi koniecznej dla działkowców z ROD „Barbara” w Mikołowie. Zgodnie z tym orzeczeniem PZD jako użytkownik (zwykły) może żądać ustanowienia drogi koniecznej.

    Czytaj więcej

  • Co zrobić z opakowaniem po przeterminowanym lub niechcianym pestycydzie?

    Środki ochrony roślin, nawozy mineralne i generalnie wszystkie preparaty chemiczne należy stosować wyłącznie w okresie przydatności do użycia przewidzianej przez producenta oraz przechowywać w warunkach przez niego zalecanych. Przed ich wyrzuceniem należy zapoznać się z etykietą środka chemicznego. Jeżeli znajduje się na niej chociaż jeden z poniższych piktogramów: 

    -opakowanie po takim środku należy bezwzględnie potraktować jako „odpad niebezpieczny” i wyrzucić do specjalnie oznaczonych pojemników lub oddać (nieodpłatnie) doGminnego Punktu Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych(GPZON).

    Czytaj więcej

  • VII Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli

    Już po raz siódmy Polski Związek Działkowców Okręg w Lublinie promował ogrodnictwo działkowe na corocznym Jesiennym Kiermaszu Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego w Końskowoli, który zgodnie z zapowiedzią odbył się 14 października 2018 r.

    Czytaj więcej

  • PZD w sprawie zmiany ustawy Prawo wodne

    Pobór wody przez Rodzinne Ogrody Działkowe oraz kwestia opłat z nim związanych są zagadnieniami, którymi od dłuższego czasu zajmuje się jednostka krajowa PZD. Jednym z rodzajów działań podejmowanych z tym zakresie (oprócz kierowanych do właściwego ministra wniosków o interpretację budzących wątpliwości przepisów) jest udział w pracach legislacyjnych związanych ze zmianą ustawy - Prawo wodne. Mimo, iż poddany konsultacjom społecznym ostatni projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne i niektórych innych ustaw nie odnosił się do sytuacji ogrodów działkowych - PZD postanowił przedstawić propozycje zmierzające do uregulowania kluczowych aspektów związanych z poborem wody przez ROD.

    Czytaj więcej

  • Nie pal na działce!

    Jesień wiąże się z wytężoną pracą w ogrodach, zbieraniem plonów i przygotowaniem roślinności do spoczynku zimowego. Niestety prócz zapachu uschniętych liści w niektórych miejscach pojawia się swąd spalenizny. Mimo prowadzonych działań edukacyjnych oraz zakazów, wciąż zdarzają się przypadki spalania odpadów komunalnych w ogrodach. Dlaczego te praktyki są zabronione i jak możemy walczyć z tym nielegalnym procederem?

    Czytaj więcej