Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Wydarzenia

  • Narada instruktorów w Warszawie

    W dniach 16–17 kwietnia 2019 r., w Warszawie odbyła się narada instruktorów etatowych ds. ogrodniczych OZ PZD i instruktorów krajowych społecznej służby instruktorskiej. Obrady otworzył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, który przywitał wszystkich uczestników i przedstawił założenia i program narady. Na początku odbył się wykład dr Agnieszki Krzymińskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt. „Aktywna forma hortiterapii na terenach ROD jako sposób realizacji założeń Otwartego Programu nowoczesnego zagospodarowania i użytkowania działek na miarę potrzeb współczesnych rodzin”

    Czytaj więcej

  • Urząd m.st. Warszawy odpowiada na wystąpienie Krajowego Zarządu PZD Urząd m.st. Warszawy odpowiada

    W dniu dzisiejszym Dyrektor Biura Architektury m.st. Warszawy przekazał pismo, które jest odpowiedzią na wystąpienie Prezesa PZD i  Członków Krajowego Zarządu z dnia 27.02.2019 r. do Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie sporządzania nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Pismo zamieszczamy w całości [LINK].

    Czytaj więcej

  • Szkolenia dla Zarządów ROD w Okręgu Szczecińskim

    W dniu 10 kwietnia 2019 r. rozpoczął się w Okręgu Szczecińskim cykl szkoleń dla członków Zarządów ROD. Szkolenia te mają na celu przygotować nowe Zarządy ROD, wybrane na tegorocznych zebraniach sprawozdawczo-wyborczych, do działania zgodnego z przepisami.

    Czytaj więcej

  • Porady prawne w zakresie walnych zebrań w ROD

    W związku z licznymi telefonami, e-mailami oraz pismami od zarządów ROD, komisji rewizyjnych oraz działkowców w zakresie walnych zebrań w ROD, informujemy, że począwszy od dnia dzisiejszego na stronie internetowej PZD będziemy publikować porady prawne dotyczące zasad przygotowania i przeprowadzenia walnych zebrań sprawozdawczo-wyborczych w ROD w PZD w 2019 r.

    Czytaj więcej

  • List Prezesa PZD do Ministra Inwestycji Pana Jerzego Kwiecińskiego w sprawie założeń do reformy syst

    Jednostka krajowa PZD zapoznała się z wynikami prac zespołu doradczego do spraw reformy systemu planowania  i zagospodarowania przestrzennego, które zostały zamieszczone na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Z powyższego materiału wynika, iż w Ministerstwie toczą się zaawansowane prace nad nową ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która – jak wynika z założeń – wprowadzi rewolucję w planowaniu przestrzennym. 

    Czytaj więcej

  • Urząd m.st. Warszawy odpowiada na wystąpienie Krajowego Zarządu PZD

    W dniu dzisiejszym Dyrektor Biura Architektury m.st. Warszawy przekazał pismo, które jest odpowiedzią na wystąpienie Prezesa PZD i  Członków Krajowego Zarządu z dnia 27.02.2019 r. do Prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego w sprawie sporządzania nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy. Pismo zamieszczamy w całości [LINK].

    Czytaj więcej

  • KOMUNIKAT KRAJOWEGO ZARZĄDU PZD z dnia 10 kwietnia 2019 r. w sprawie zmian w systemie gospodarowania

    Od 2012 r., Krajowy Zarząd PZD podejmuje liczne działania na rzecz zmiany niekorzystnych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (zwanej dalej ustawą śmieciową).  KZ PZD na bieżąco monitoruje zmiany dokonywane przez Ministerstwo Środowiska w procesie legislacyjnym związanym ze zmianą ustawy śmieciowej, dokonuje oceny prawnej wprowadzanych poprawek, a także występuje do Ministra Środowiska z propozycjami i uwagami w interesie ROD i działkowców (pismo z dnia 3.09.2018 r. i 31.01.2019 r.). Jak się okazuje, działania KZ PZD, przy wsparciu pozostałych struktur PZD przynoszą rezultaty. Ministerstwo Środowiska uwzględniło postulaty PZD w zakresie proponowanych zmian w nowelizacji ustawy śmieciowej. 

    Czytaj więcej

  • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzenne

    Krajowy Zarząd PZD informuje, iż na stronie internetowej Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zostały zamieszczone najistotniejsze założenia reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego wypracowane w ramach Zespołu doradczego MIiR do przygotowania założeń reformy procesu inwestycyjno – budowalnego i systemu planowania przestrzennego. 

    Czytaj więcej

  • Lubimy dżdżownice !

    Obecność dżdżownic w ogrodzie, dobrze świadczy o żyzności gleb, która jest naturalnym siedliskiem tych pożytecznych organizmów. Preferują one gleby zasobne w substancję organiczną, która stanowi ich główne źródło pokarmu.

    Dżdżownice poprawiają żyzność gleby poprzez mineralizację i humifikację materii organicznej.

    Czytaj więcej

  • Działka pełna zdrowia – na które krzewy warto postawić?

    Najczęściej za główne źródło witaminy C w naszej codziennej diecie uważane są cytryny lub inne cytrusy. Tymczasem zawartość witaminy C jest kilkakrotnie lub nawet kilkunastokrotnie większa w owocach wielu powszechnie uprawianych krzewów ogrodowych lub leśnych, które nierzadko mają jednocześnie walory ozdobne. Jakie krzewy lub drzewa warto posadzić w ogrodzie lub na działce, by czerpać z nich jak najwięcej witamin, czyli zdrowie?

    Czytaj więcej