Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Stanowisko plenarnego posiedzenia Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie

STANOWISKO
plenarnego posiedzenia Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie
z dnia 23.02.2012 r.
w sprawie przyszłości ogrodnictwa działkowego w Polsce.
         Działkowcy Lubelszczyzny z dużym niepokojem obserwują nasilającą się na przestrzeni ostatnich lat walkę przeciwko Polskiemu Związkowi Działkowców, ogrodom działkowym i działkowcom. W ostatnim czasie wyraża się to w zaskarżeniu do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych – aktu prawnego stanowiącego fundament funkcjonowania w naszym państwie ogrodnictwa działkowego pomimo, iż stanowi on reasumpcję prawną ponad stuletniego dorobku naszych działek
i ogrodów. Jego rozwiązania ustawowe zbieżne w swoim brzmieniu z rozwiązaniami sankcjonującymi działalność ogrodów działkowych w innych państwach europejskich, nigdy pomimo zmieniających się systemów politycznych i przez nikogo nie były kwestionowane.
         Od zarania powstania ogrodnictwa działkowego – ogrody nasze służyły społeczeństwu, a zwłaszcza jego członkom żyjącym w najtrudniejszych warunkach majątkowych i rodzinnych. Jako tereny zielone w aglomeracjach miejskich umożliwiają blisko milionowi rodzin prowadzenie upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także jako miejsce czynnego wypoczynku
i są równocześnie poważnym elementem wsparcia socjalnego. Ogrody działkowe to również miejsce spotkań wielu pokoleń i integracji środowisk rodzinnych, doskonale wpływają na umacnianie więzi społecznych i rodzinnych i budowie solidarności międzyludzkiej.
         Również i dzisiaj, wbrew wypowiedziom niektórych pseudo polityków spostrzegających rzeczywistość przez pryzmat zysku ekonomicznego idea nie może być traktowana jako relikt przeszłości. Dowodów na to, poza opiniami polskich działkowców doszukiwać się można nie tylko działkowców ale i władz państwowych Europy Zachodniej. Coraz liczniej ogrody przejmowane są przez młode pokolenia Polaków co stanowi bardzo widoczny dowód na to, że dla setek tysięcy naszych rodzin stanowią one niezwykle atrakcyjną ofertę, na którą występuje niesłabnące zapotrzebowanie.
         Mamy świadomość, że aby odpowiedzieć w pełni na społeczne oczekiwania, ogrody muszą się zmieniać, poprawiać stan zagospodarowania, infrastrukturę oraz swój środowiskowy  wizerunek. Stąd też tak wielką wagę przywiązujemy do ogłoszonego programu modernizacji ogrodów i działek. Pragniemy również swoimi środowiskowymi poczynaniami wpłynąć na ewolucję nastawienia do ogrodów tych przedstawicieli władz publicznych – państwowych, parlamentarnych i samorządów terenowych, w tych przypadkach gdy oceniają nas według spojrzeń z przeszłości.
         Z powyższych względów, reprezentując na dzisiejszym zebraniu 33 tysięczną rzeszę rodzin działkowych na Lubelszczyźnie zwracamy się do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej o utrzymanie w mocy zasad ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, a tym samym wsparcie naszego Związku w działaniach, które służą ochronie i rozwojowi rodzinnych ogrodów działkowych w Polsce.
Pragniemy uczestniczyć i realizować prawdziwe wyzwania jakie stają przed naszym społeczeństwem, a którymi są: poprawa warunków życia, wsparcie instytucji rodziny, ekologia oraz integracja społeczna.
         Wyrażamy przekonanie, że Sejm Rzeczpospolitej w pełni zaakceptuje zaprezentowaną działalność naszego Związku poprzez zachowanie pozycji prawnej polskich działkowców zagwarantowanej ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych.
                                                        Uczestnicy Zebrania Plenarnego
                                                                  / - / 30 podpisów