Stanowisko
Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców
w Lublinie
w sprawie przygotowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju
projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących
Zamieszczony na stronie Rządowego Centrum Legislacji i poddany konsultacji społecznej projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących wywołał w lubelskim środowisku działkowym spore poruszenie oraz niepokój o dalsze niezakłócone funkcjonowanie rodzinnych ogrodów działkowych.
W założeniu specustawa mieszkaniowa ma ułatwić realizację inwestycji mieszkaniowych i uprościć procedurę.
Członkowie Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie, ogrodowych organów statutowych oraz indywidualni użytkownicy działek w ogrodach obawiają się jednak, że ustawa przyjęta przez parlament w takim kształcie może w niekontrolowany sposób powodować likwidację ogrodów działkowych.
Szczytny cel ustawy tj. budowanie tanich mieszkań odbędzie się kosztem obywateli i doprowadzi do chaosu w przestrzeni miejskiej oraz umożliwi niekontrolowaną zabudowę. Autor projektu tworząc takie zapisy naruszył zasadę ochrony prawa własności. Właścicielom nieruchomości zostały odebrane wszystkie narzędzia sprzeciwu wobec interesu deweloperów.
W ocenie Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie ułatwienie w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych w rzeczywistości będzie polegało na ułatwieniu deweloperom dostępu do tanich terenów.
Dzięki specustawie będzie można budować mieszkania także tam, gdzie dotąd nie przewidywano inwestycji mieszkaniowych - chodzi np. o grunty rolne, tereny poprzemysłowe, kolejowe. Uzasadniony jest więc niepokój środowiska działkowego o tereny na których zlokalizowane są rodzinne ogrody działkowe. Zamiana ogrodów w blokowiska od dawna było marzeniem branży deweloperskiej. Teraz marzenia inwestorów są bliskie spełnienia.
W okręgu lubelskim funkcjonuje 169 ROD na powierzchni 1.285,0298 ha. To łakomy kąsek.
W przypadku wejścia w życie opublikowanego projektu ustawy ogrody mogą zniknąć z polskiego krajobrazu. Zniszczona zostanie ponad 120-letnia tradycja ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce.
Zapisy ustawy zapewniają inwestorowi uprzywilejowaną pozycję na każdym etapie przygotowania i realizacji inwestycji. Nie dziwi więc fakt, że z przygotowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projektu ustawy zadowolona jest tylko branża deweloperska. Niepokój ustawą wyraża nie tylko Stowarzyszenie Ogrodowe Polski Związek Działkowców, sprzeciwia się wiele środowisk m.in urbaniści i aktywiści miejscy, ekolodzy, Kongres Ruchów Miejskich.
Pozwolenia na budowę wydawane wbrew planowi zagospodarowania, uproszczona procedura związana z pozwoleniem na wycinkę drzew, wydawanie decyzji przed pozwoleniem na budowę, nadanie natychmiastowej wykonalności decyzjom administracyjnym wydawanym w związku z realizacją inwestycji mieszkaniowej oraz podważenie jej tylko w zakresie konkretnej części inwestycji albo konkretnej nieruchomości do działki to tylko niektóre radykalne zmiany w obecnie obowiązujących procedurach. Wejście w życie zapisów projektu ustawy wymusi dokonanie zmian m.in w Prawie Budowlanym oraz ustawie o ustroju rolnym.
Z całą odpowiedzialnością już dzisiaj możemy powiedzieć, że jest to złe i kontrowersyjne prawo.
Członkowie Okręgowego Zarządu PZD w Lublinie apelują o niezwłoczne zaprzestanie prac nad ustawą i przystąpienie do opracowania projektu ustawy który będzie realizował politykę budowy tanich mieszkań bez szkody dla polskich miast i ich mieszkańców oraz z poszanowaniem pracy wielu pokoleń działkowców
W imieniu Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie.
Sekretarz Okręgu PZD w Lublinie Prezes Okręgu PZD w Lublinie
/-/ Jerzy Bodzak /-/ Stanisław Chodak