Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • Znaczenie ogrodów działkowych w walce ze smogiem

    "Program walki ze smogiem opiera się na zapobieganiu produkcji dwutlenku węgla, czego wyeliminować zupełnie nie ma możliwości. Ogrody to rośliny zielone, które wchłaniają dwutlenek węgla wydzielają tlen, czyli jest to działanie obustronnie korzystne. Korzystne warunki dla istnienia i rozwoju ogrodów działkowych to również realizacja polityki socjalnej." – czytamy w liście działkowca z Ostrołęki Pana Mariana Będźkowskiego do Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwigi Emilewicz.

    Czytaj więcej

  • Informacja Krajowej Komisji Rewizyjnej o badaniu sprawozdania finansowego jednostki krajowej PZD za

    W dniach 5-7 marca 2018 r. obradowała Krajowa Komisja Rewizyjna PZD, która zgodnie z  § 138 pkt. 1 statutu PZD zegarki repliki przeprowadziła badanie rocznego sprawozdania finansowego jednostki krajowej PZD za 2017.

    Czytaj więcej

  • Czekasz na wiosnę? Znajdziesz ją już w "Moim Ogródku"

    Kwietniowy numer już na rynku 20 marca, a w nim otwieramy sezon na działce! Praktyczny Wiosenny Poradnik – z nim żadna czynność nie zostanie pominięta. Przeczytaj, skorzystaj zastosuj, poleć innym!; Pomożemy dostosować odpowiednią rozstawę sadzenia dla najpopularniejszych gatunków i odmian; Zadbamy o istniejące oczko wodne, uwzględniając prace techniczne i nowe nasadzenia roślinne. Zakładamy sad od podstaw, czyli w wersji podstawowej! To nie trudne! Doradzamy jak atrakcyjnie poprowadzić drzewa i krzewy owocowe na działce, tak aby to ta cześć była ozdobą ogrodu.

    Czytaj więcej

  • Konkursy – "ROD Roku 2018" i "Wzorowa Działka Roku 2018"

    Krajowy Zarząd PZD 8 marca 2018 r. przyjął uchwały i wytyczne w sprawie dwóch konkursów krajowych – „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2018” i „Wzorowa Działka Roku 2018”. Treści uchwał i regulaminy konkursów dostępne są w zakładce KONKURSY [LINK]. Będą również opublikowane w Biuletynie nr 4/2018. Termin zgłaszania ogrodów i działek mija 30 maja 2018 r (decyduje data stempla pocztowego).

    Czytaj więcej

  • Ogród – remedium na cyfrową demencję.

    Żyjemy w czasach szybkiego rozwoju technologicznego. Obecnie życie bez telewizji, komputera, smartfonu czy dostępu do internetu jest niemalże niemożliwe. Media cyfrowe, które stały się nieodzownym narzędziem aktywności współczesnego człowieka, niewątpliwie przyniosły wiele korzyści i udogodnień, ale stały się także źródłem wielu zagrożeń, szczególnie dla młodego pokolenia, które nie wyobraża sobie czasów bez komputera czy telefonu komórkowego. W Polsce dostęp do Internetu stał się możliwy w latach 80. Początkowo ze względu na wysokie ceny tej usługi korzystali z niego nieliczni. Obecnie dostęp do Internetu ma około 80% gospodarstw domowych.

    Czytaj więcej

  • Samorządy coraz bardziej przychylne dla ROD

    Radni coraz częściej dostrzegają pozytywne aspekty istnienia rodzinnych ogrodów działkowych w ich miastach. Każdy zdaje sobie sprawę, jak istotne jest – w szczególności obecnie przy coraz trudniejszej walce z wszechotaczającym nas smogiem – istnienie terenów zielonych, które są „zielonymi płucami miast”. Widoczne jest to choćby w podejmowaniu działań zmierzających do udzielenia wsparcia finansowego dla ogrodów działkowych.

    Czytaj więcej

  • Zieleń w walce ze skutkami smogu we wnętrzach. Jakie rośliny oczyszczą powietrze w domu?

    Wciąż rosną zagrożenia dla zdrowia ludzi wynikające ze smogu „wiszącego” nad polskimi miastami, dlatego nieprzerwanie trzeba zastanawiać się, jak poprawiać jakość powietrza. O ile poprawa powietrza na zewnątrz w miastach zależy przede wszystkim od działań władz i świadomości mieszkańców, o tyle jakość powietrza w naszych mieszkaniach, domach możemy znacząco poprawić sami. A to wszystko dzięki roślinom doniczkowym, które – umiejętnie dobrane – będą nie tylko  zielonym akcentem, ale mogą znacząco oczyszczać powietrze, którym oddychamy w domowych pieleszach.

    Czytaj więcej

  • Czytajcie "działkowca" bo warto!

    Czytajcie „działkowca” bo warto! Dlaczego? To najlepsze i najbardziej „sprawdzone” pismo poradnikowe o ogrodnictwie. Prezentuje aktualne, praktyczne porady uprawowe i pielęgnacyjne, pomaga zaaranżować działkę, rabatę, balkon i taras, radzi jak skutecznie pozbyć się chorób i szkodników roślin, czym i kiedy nawozić. Zawarte w nim rady wypływają z wieloletniej osobistej praktyki autorów artykułów, są dostosowane do naszych – polskich warunków klimatycznych, uwzględniają realia działek i ogrodów działkowych, przestrzegając jednocześnie przed kierowaniem się modą niedostosowaną do ich potrzeb.

    Czytaj więcej

  • "Fałszywy wizerunek rod w mediach."

    "Wielokrotnie na antenie emitowane są odcinki seriali kryminalnych, czy też fabularnych, w tym także ostatnio modnych paradokumentalnych, w których kluczową rolę odgrywają Rodzinne Ogrody Działkowe, na których dochodzi do makabrycznych zbrodni. Jest nam przykro, że pomimo starań działkowców i władz PZD, reżyserzy postrzegają Rodzinne Ogrody Działkowe, jako siedlisko zbrodni, a działkowców, jako odpowiedzialnych za te makabryczne przestępstwa."- cztamy w materiale Oliwii Hanna Ciechomskiej działkowiczki ROD „Prząśniczka” w Toruniu.

    Czytaj więcej

  • Pytanie z dyżuru prawnego: "Czy opinia komisji rewizyjnej ROD do uchwały zarządu ROD o przyznaniu ś

    Zgodnie z uchwałą nr 36/2015 Prezydium KR PZD z dnia 17.02.2015 r. w sprawie świadczeń pieniężnych i nagród wypłacanych z tytułu pracy społecznej w rodzinnych ogrodach działkowych decyzję o przyznaniu świadczenia np. dla członka zarządu ROD podejmuje zarząd ROD. Warunkiem podjęcia takiej uchwały jest uprzednie zaplanowanie środków finansowych na ten cel w preliminarzu finansowym uchwalonym przez walne zebranie członków ROD, jak również zasięgnięcie opinii komisji rewizyjnej ROD.

    Czytaj więcej