Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • Ochrona bioróżnorodności gleb

    19 kwietnia w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach odbyło się spotkanie informacyjne na temat projektu prowadzonego przez IO i współfinansowanego przez Unię Europejską „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele redakcji „działkowca” – Małgorzata Majkowska i Elżbieta Sikora oraz instruktorzy ds. ogrodniczych PZD – dr Anna Michowska z OZ PZD w Lublinie, Maciej Aleksandrowicz z OZ Mazowiecki PZD i Małgorzata Wójcik – z KR PZD.

    Czytaj więcej

  • 22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI

    Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku w Ameryce a od 1990 roku na całym świecie również w Polsce. Celem jest uświadomienie ludzi o różnych realnych zagrożeniach dla środowiska naturalnego,  do których świadomie lub mniej świadomie się przyczyniamy i które możemy ograniczyć. Każdego roku Dzień Ziemi obchodzony jest pod innym hasłem. Motywem przewodnim w tym roku jest walka z odpadami plastikowymi. Niestety Polska jest w grupie liderów jeśli chodzi o ,,produkcję” odpadów plastikowych.

    Czytaj więcej

  • W majowym "Moim Ogródku"

    Wiosna, wiosna, nareszcie możemy ją naprawdę poczuć i zobaczyć. I u nas bardzo wiosennie i pracowicie w tym numerze. Przede wszystkim polecam na temat miesiąca „Strzelać kolorem”(s. 4). Przedstawiamy w nim te gatunki i odmiany, które robią WOW swoją barwą i obok, których nie można przejść obojętnie. Po zimie koniecznie musicie przeczytać „Idealny trawnik” (s. 22), czyli, jak mieć „angielski trawnik”. W maju jest też najwyższy czas na upiększanie balkonu i tarasu. Przygotowaliśmy dla Was „Balkon z różnych stron” (s. 19), czyli dobór roślin na balkon skierowany na różne strony świata. Nie omińcie też „Warzywnika dla zapracowanych” (s. 26 – dowiecie się, jak uprawiać warzywa, aby zajmowało nam o jak najmniej czasu, a jeśli dopiero myślicie o warzywniku to polecam „Dla spóźnialskich” (s. 29) , czyli dla tych co chcą jeszcze w tym oku cieszyć się własnymi warzywami, ale nic nie zrobili. A jeśli chcecie mieć „Truskawki jeszcze w tym roku” zapraszam na str. 37. Wszystko możecie obejrzeć w wirtualnym przewodniku [LINK] Pozdrawiam Magdalena Kondracka Redaktor naczelna.

    Czytaj więcej

  • W sprawie wydawnictw Krajowego Zarządu PZD

    Pana Józef Chodenionek Prezes ROD „Pod Brzozą” w Bydgoszczy przesłał do Krajowego Zarządu list. List  odnosi się do wydawnictw wydawanych przez Krajową Radę i przekazywanych do Zarządów ROD. W tym piśmie jest również ocena tych wydawnictw i pracy zespołów, które redagują informacje. Bardzo sobie cenimy, że ta praca jest dostrzegana, a co najważniejsze, że  ma znaczenie dla trudnej działalności Zarządów ROD.

    Czytaj więcej

  • Pomidory bez chemii – z majowym "działkowcem" jest to możliwe

    Groźne choroby pomidora (głównie zaraza zimniaka) często zniechęcają do uprawy tego smacznego warzywa, niektórzy wręcz uważają, że bez chemicznych środków ochrony nie osiągną sukcesu. Tymczasem warto sięgnąć po majowe wydanie miesięcznika „działkowiec” aby przekonać się, że można zbierać zdrowe i dorodne pomidory z działkowych upraw bez stosowania „chemii”!

    Czytaj więcej

  • "Wyrzucają ludzi z Ogrodów" – pokaz nierzetelności i braku zrozumienia problemów społecznych Redakt

    W dniu 10.04.2018 r. w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł pod niezwykle sugestywnym tytułem „Wyrzucają ludzi z działek” autorstwa red. Marcina Wójcika. Już sam wydźwięk tytułu mógł wskazywać na ton całości tekstu i niestety przewidywania okazały się celne. Artykuł jest agresywny, bardzo tendencyjny i pisany wyraźnie w celu uzyskania efektu sensacji – jednym słowem po to, aby o nim mówiono. Niezwykle złożona pod wieloma względami tematyka została w nim przedstawiona w sposób spłycony, ukazując ją w kolorach czerni i bieli, bez najmniejszej choćby próby analizy tego poważnego problemu, jakim jest zamieszkiwanie na działkach w ROD. Jak często bywa w przypadku trudnych i skomplikowanych społecznie sytuacji – zdecydowano się na wyjście najprostsze.

    Czytaj więcej

  • Coraz więcej pieniędzy z samorządów dla ROD

    Samorządy coraz przychylniej spoglądają na rodzinne ogrody działkowe w miastach. Widoczne jest to choćby w podejmowaniu działań zmierzających do udzielenia wsparcia finansowego dla ogrodów działkowych. Udzielanie dotacji nie byłoby możliwe gdyby nie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych. To art. 17 ww. ustawy umożliwia przyznanie dla ogrodów działkowych dotacji celowych z budżetów gmin z przeznaczeniem na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej w ROD. Dzięki temu przepisowi, radni mają podstawę prawną do przeznaczania środków na potrzeby inwestycyjno – remontowe w ROD. I jak pokazują poniższe przypadki, coraz chętniej z niego korzystają.

    Czytaj więcej

  • Kolejne rodzinne ogrody działkowe wprowadzają program komputerowy DGCS PZD System

    Program komputerowy DGCS PZD SYSTEM cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Już w bieżącym roku kolejnych 156 Rodzinnych Ogrodów Działkowych nabyło licencje i rozpoczyna prowadzenie spraw ogrodu oraz ewidencję księgową na programie komputerowym DGCS PZD SYSTEM. Przypominamy, że w ubiegłym roku program nabyło 1000 Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

    Czytaj więcej

  • Biuletyn Informacyjny nr 3/2018

    Biuletyn Informacyjny Nr 3/18 Krajowego Zarządu PZD.

    Ważne dokumenty: zarejestrowany Statut PZD obowiązuje od  23 lutego 2018 r. Program rozwoju ROD uchwalony przez Krajową Radę. Współczesne znaczenie ogrodów działkowych w artykułach naukowców i praktyków.

    Czytaj więcej

  • Biuletyn Informacyjny nr 4/2018

    Biuletyn Informacyjny Nr 4/2018 Krajowego Zarządu PZD.

    Nowe prawo wodne. Uchwała i wytyczne KZ PZD. Jak stosować, obowiązki Zarządu ROD. Stanowisko Krajowego Zarządu PZD w sprawie projektu ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu  i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Prawnicy Związku o wpływie ustawy na istnienie i rozwój ogrodów działkowych. Ważne Komunikaty Krajowego Zarzadu. Wzór nowej deklaracji członkowskiej.

    Czytaj więcej