Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • Związek nadal walczy o gdańskie ogrody

    W ubiegłym roku Rada Miasta Gdańska uchwałą nr LI/1506/18, przyjęła studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska, z którego wynika, że zmiana przeznaczenia dotyczy częściowo lub w całości aż 76 ROD, co stanowi 93 % ogółu gdańskich ogrodów. O powyższym Krajowy Zarząd PZD informował w komunikacie dla gdańskich ROD i działkowców zamieszczonym na stronie internetowej PZD z dnia 28 grudnia 2018 r. Zgodnie z założeniami studium ogrody działkowe będą podlegały relokacji bądź likwidacji. Jednakże Gmina posiada jedynie około 41% gruntów na odtworzenie ROD, co oznacza, że już na etapie uchwalania studium Gmina miała świadomość, że nie ma gdzie przenieść części ogrodów, zatem nie wiadomo co się z nimi stanie.

    Czytaj więcej

  • W jaki sposób zarząd ROD winien ustalać wysokość opłaty energetycznej?

    W ROD najczęściej występują 3 rodzaje opłat związanych z zużyciem energii elektrycznej. Pierwsza z nich, to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii elektrycznej na działce ogrodowej. Druga, to opłata przeznaczona na pokrycie kosztów zużycia energii dostarczanej na teren ogólny i infrastrukturę ogrodową m.in. na oświetlenie alei czy też zasilenie w prąd domu działkowca. Natomiast trzecia opłata, zwana potocznie „opłatą energetyczną” przeznaczona jest na pokrycie strat na przesyle energii elektrycznej na terenie całego ogrodu.

    Czytaj więcej

  • Czym i jak pryskać w 2019 ?

    Uwaga działkowcy! W marcowym wydaniu miesięcznika „działkowiec” znajduje się zestawienie środków ochrony roślin polecanych do stosowania na działach i w ogrodach. Warto je mieć, aby wiedzieć jakich preparatów użyć do ograniczenia liczebności lub zwalczania najgroźniejszych chorób lub szkodników roślin uprawianych na działce.

    Czytaj więcej

  • Czy córka może nabyć działkę po zmarłym ojcu, gdy posiada już inną działkę w ROD?

    Zgodnie z art. 38 ustawy o ROD, w przypadku śmierci działkowca - niepozostającego w związku małżeńskim, prawo do działki mogą nabyć osoby bliskie tj. dzieci (synowie, córki), wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z działkowcem w stosunku przysposobienia (art. 2 pkt 8 ustawy o ROD). W celu nabycia prawa do działki po zmarłym działkowcu jedna z ww. osób, powinna złożyć do zarządu ROD wniosek o zawarcie umowy dzierżawy działkowej. Wniosek powinien zostać złożony w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia śmierci działkowca.

    Czytaj więcej

  • Ogrodowe metamorfozy, czyli gdzie i jakie zachodzą zmiany

    Rodzinne ogrodu działkowe na przestrzeni ostatnich lat przeszły sporą metamorfozę, począwszy od zmian poszczególnych działek poprzez wizerunek całych ogrodów aż po otoczenie włącznie. To ostatnie należy postrzegać w szerszym kontekście, także prawnym czy ustawodawczym. Nawiązując do działek należy dostrzec niezmiernie ważne i potrzebne programy kreowane przez Krajowy Zarząd czy Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców, jak chociażby „Otwarty program rozwoju ROD”, czy „ROD na miarę XXI wieku”. Działkowcy dostrzegają konieczność wdrażania tego typu programów, jednakże, powiedzmy równorzędnie działki zmieniają się pod względem ich wykorzystywania.

    Czytaj więcej

  • Krajowa Rada PZD zajęła stanowisko w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami

    W dniu 24 stycznia 2019 r. Krajowa Rada PZD zajęła stanowisko w sprawie projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie zasad zwrotu nieruchomości zbędnych dla realizacji celu wywłaszczenia. Przedmiotowe stanowisko było efektem analizy przepisów projektu nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami (druk 3108) i wypracowania wniosku, że projektowane rozwiązania prawne niosą ze sobą poważne zagrożenie dla ROD i działkowców, związane z ryzykiem masowego zgłaszania roszczeń reprywatyzacyjnych do nieruchomości publicznych, w tym zajmowanych przez ogrody działkowe.

    Czytaj więcej

  • XXVI Posiedzenie Krajowej Rady PZD

    W dniu 24 stycznia 2019 roku w Warszawie odbyło się XXVI posiedzenie Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców któremu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu wzięła również udział Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Pani Maria Fojt oraz inni zaproszeni goście. Posiedzenie otworzył Prezes Eugeniusz Kondracki, który uwagę obecnych zwrócił ku ostatnim wydarzeniom i konsekwencjach jakie mogą powodować dla Związku i działkowców. Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami, niekorzystne zmiany w projekcie nowelizacji tzw. „nowej ustawy śmieciowej”, a przede wszystkim przystąpienie przez samorządy terytorialne dużych miast do prac na nowymi studiami uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, stanowią realne źródła zagrożeń dla działkowców i PZD

    Czytaj więcej

  • Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy – dodatkowy termin s

    Urząd m.st. Warszawy wyznaczył dodatkowy termin składania wniosków do Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy, sporządzanego na podstawie uchwały nr LXVII/1854/2018 Rady m.st. Warszawy z dnia 24 maja 2018 r. Oznacza to, że działkowcy wciąż mogą wyrażać swoje zdanie i składać wnioski  na piśmie w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy w kancelarii, pokój 27 (parter) ul. Marszałkowska 77/79, 00- 683 Warszawa lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców dla dzielnic m.st. Warszawy – z zaznaczeniem „Wniosek do Studium” – lub przesłać na podany wyżej adres, w terminie do dnia 28 lutego 2019 r. Pobierz: wniosek do Studium.

    Czytaj więcej

  • Dotychczasowe działania Związku w obronie ROD przed polityką planistyczną miast

    W ostatnim czasie Związek zaobserwował wzmożoną aktywność niektórych miast – zwłaszcza tych większych – w zakresie podejmowania działań planistycznych zmierzających do zmian w planach miejscowych i studiach. Ma to fundamentalne znaczenie dla rodzinnych ogrodów działkowych, gdyż zapisanie, w miejsce istniejących ogrodów lub w ich sąsiedztwie, innego przeznaczenia terenu niż zieleń działkowa, w konsekwencji wiąże się z ich likwidacją. Z uwagi na powyższe, Związek podjął niezwłocznie działania nie tylko zmierzające do obrony ROD w tych miejscowościach, w których to zagrożenie stało się realne, ale i również działania, które mają pomóc innym rodzinnym ogrodom działkowym – obecnie niezagrożonym – aby uchronić się przed negatywnymi zamierzeniami miast.

    Czytaj więcej

  • Informacja Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców o badaniu sprawozdania finanso

    W dniach 21-23 stycznia 2019 roku obradowała Krajowa Komisja Rewizyjna PZD, która  zgodnie z § 138 pkt 1 Statutu PZD przeprowadziła badanie rocznego sprawozdania finansowego jednostki krajowej PZD za 2018 rok.Szczegółowe badanie zostało dokonane w oparciu o źródłowe dokumenty i objęte zostały nim środki budżetowe i fundusze wydzielone. Krajowa Komisja Rewizyjna PZD wysoko oceniła działalność zwracając uwagę na celowość wydatków oraz oszczędne gospodarowanie środkami pozostającymi w jej dyspozycji.

    Czytaj więcej