Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • Spotkanie z Senatorem Jackiem Włosowiczem w sprawie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościam

    W związku z trwającym procesem legislacyjnym w przedmiocie nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w szczególności brakiem uwzględnienia przez Sejm RP postulatów i uwag środowiska działkowców co do proponowanych zapisów, w dniu 4 marca br. odbyło się spotkanie Okręgu Świętokrzyskiego PZD z Senatorem Prawa i Sprawiedliwości Jackiem Włosowiczem. Spotkanie dodatkowo cenne z uwagi na fakt, że Pan Senator jest członkiem senackiej Komisji Infrastruktury, która jako jedna z dwóch opiniować będzie przywołany projekt nowelizacji.

    Czytaj więcej

  • Spotkanie przedstawicieli PZD z Wiceministrem Infrastruktury w sprawie nowelizacji ustawy

    W dniu 7 marca 2019 r w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju odbyło się spotkanie przedstawicieli PZD z Sekretarzem Stanu Arturem Soboniem. Na czele delegacji związkowej stał Prezes PZD Eugeniusz Kondracki, któremu towarzyszyli Dyrektor Biura Prawnego PZD radca prawny Bartłomiej Piech oraz Zastępca Dyrektora Biura Prawnego PZD Tomasz Terlecki. Ze strony rządowej obok Ministra udział wzięli urzędnicy z resortu, w tym Dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami Małgorzata Kutyła, a także Naczelnik Wydziału Wykonywania oraz Ograniczania Praw do Nieruchomości Grzegorz Kutyła.

    Czytaj więcej

  • Komunikat Krajowego Zarządu PZD w sprawie odp. Ministra Środowiska dot. wycinki drzew

    W dniu 25.10.2018 r. Krajowy Zarząd PZD wystąpił do Ministra Środowiska w sprawie wycinki drzew ozdobnych z działek i z terenów ogólnych ROD. W ww. piśmie wskazał, że obecnie działkowcy oraz PZD korzystają ze zwolnienia z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew w ograniczonym zakresie. Mają bowiem prawo wycinać bez zezwolenia tylko drzewa owocowe, krzewy rosnące w skupisku o pow. do 25 m2 oraz drzewa, których obwód na wysokości 5 cm nie jest większy niż: 80 cm – w odniesieniu do topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego, 65 cm – w odniesieniu do kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego, 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew. W odniesieniu do innych drzew (w tym ozdobnych), działkowcy i PZD muszą występować do właściwych organów z wnioskami o wydanie decyzji zezwalającej na wycinkę.

    Czytaj więcej

  • Ogłoszenie konkursu krajowego "Wzorowa Działka Roku 2019"

    Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie Statutu PZD oraz uchwały nr 56/2019 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 lutego 2018 r. postanawia ogłosić coroczny konkurs krajowy pn. „Wzorowa Działka Roku 2019”.

    Czytaj więcej

  • Ogłoszenie konkursu krajowego "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019"

    Krajowy Zarząd Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie Statutu PZD oraz uchwały nr 55/2019 Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 lutego 2018 r. postanawia ogłosić coroczny konkurs krajowy pn. „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2019”.

    Czytaj więcej

  • Odpowiedź Ministra Środowiska w sprawie wycinki drzew

    W dniu 4.02.2019 r. Minister Środowiska - reprezentowany przez Sekretarza Stanu – Małgorzatę Golińską udzielił odpowiedzi na pismo KR PZD z dnia 25.10.2018 r. o zainicjowanie zmian w ustawie o ochronie przyrody i wprowadzenie generalnego zwolnienia PZD i działkowców z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na wycinkę drzew i krzewów ozdobnych.Pismo to jest niekorzystne dla ROD i działkowców. Szczegółowego omówienia przedmiotowego pisma dokonamy w Komunikacie, który zostanie opublikowany na stronie internetowej PZD.

    Czytaj więcej

  • Krajowy Zarząd do Marszałka Senatu !

    Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami niesie ryzyko pojawienia się w olbrzymiej ilości nowych roszczeń reprywatyzacyjnych, w tym do terenów zajmowanych przez działkowców. Dlatego PZD nie rezygnuje z zabiegów o jej zmianę. KZ PZD przekazał do Marszałka Senatu oraz członków komisji senackich analizę. Wskazuje w niej, że nowelizacja nie tylko wywoła falę nowych roszczeń reprywatyzacyjnych, ale także narusza Konstytucję.

    Czytaj więcej

  • List do Prezydenta m.st. Warszawy w obronie warszawskich ROD

    W obliczu zagrożenia dalszego istnienia warszawskich ROD, w dniu 27 lutego 2019 r. na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD został przyjęty list do Prezydenta m. st. Warszawy Pana Rafała Trzaskowskiego. W powyższym piśmie Krajowy Zarząd PZD przedstawił aktualną sytuację ogrodów, z uwagi na roszczenia do gruntów, projektowane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz regulację stanów prawnych gruntów ROD. Jednocześnie zwrócił się o dostrzeżenie i wykorzystanie potencjału jaki tkwi w ogrodach działkowych, jak również wysłuchanie mieszkańców Warszawy, którzy chcą zachowania ogrodów w krajobrazie miasta. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią listu.

    Czytaj więcej

  • Komunikat Krajowego Zarządu PZD z dnia 27 lutego 2019 r. w sprawie gruntów warszawskich ROD

    Na posiedzeniu w dniu 27 lutego 2019 r. Krajowy Zarząd PZD zapoznał się z analizą gruntów rodzinnych ogrodów działkowych w Warszawie. Powyższy temat obejmował następujące zagadnienia:1. Stan roszczeń do gruntów warszawskich ROD.2. Warszawskie ROD w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i studium. 3. Regulacja stanów prawnych gruntów ROD w Warszawie na podstawie art. 76 i 75 ustawy o ROD. Jak wykazała przedstawiona analiza, ogromnym problemem w PZD są roszczenia do gruntów warszawskich ROD, które obejmują 97 ROD o pow. 340,2243 ha i 11 674 działek, co stanowi ok. 32%  powierzchni wszystkich warszawskich ROD. Stanowią one również dominującą grupę wśród roszczeń występujących w województwie mazowieckim, obejmującą ok. 95% powierzchni wszystkich gruntów roszczeniowych.

    Czytaj więcej

  • Bogactwo przyrodnicze działki a "eko" moda

    Przyrodniczy aspekt ROD zdecydowanie wyróżnia je spośród ogrodów przydomowych w dzielnicach mieszkaniowych i terenów parków miejskich, na które niejednokrotnie próbuje się ogrody działkowe zamieniać. Propagowanie upraw roślin typowych dla dawnych ekosystemów ogrodów powinno zasługiwać na wsparcie ze strony nie tylko zarządów ROD, ale także – albo przede wszystkim – gmin.

    Czytaj więcej