Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • Sejmowa komisja przyjęła senacką poprawkę do ustawy w sprawie altan

    18 marca Sejmowa Komisja Infrastruktury zajęła pozytywne stanowisko wobec senackiej poprawki do obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Czy można mieszkać na działce?

    "Temat zamieszkiwania na działkach na terenie rodzinnych ogrodów działkowych powraca niczym bumerang. Co i rusz w mediach czy internecie pojawiają się dyskusje o tym, czy należy ludziom pozwolić mieszkać w ogrodach. Działki od dawna są łakomym kąskiem dla wielu osób, które łamiąc wszelkie standardy, regulaminy i prawo zamieszkają okrągły rok swoje domy na działkach. Dla takich osób słowo „altana" nabrała bowiem szczególnego znaczenia. To często ponadwymiarowe całoroczne domy z łazienkami, pokojami i garażem. To nie o takie „altany" walczy PZD oraz inicjator kampanii społecznej" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • OZ w Poznaniu w sprawie rejestracji statutu PZD

    Stanowisko

    Okręgowego Zarządu w Poznaniu

    w sprawie statutu PZD

    Czytaj więcej

  • OZ Podkarpacki w sprawie rejesetracji statutu PZD

    "Niestety po raz kolejny okazało się, że grunty ROD są zbyt cenne dla niektórych środowisk, aby pozostawić je w spokoju. Teraz z atakiem wystąpił ustawowo umocowany organ nadzorujący PZD - Prezydent Miasta Warszawy, który sformułował zastrzeżenia do trybu uchwalenia statutu PZD. Niezrozumiałe jest stanowisko referendarza sądowego, który bez wahania przyjął argumentację Prezydent Miasta Warszawy i odmówił rejestracji statutu. Wszystkie te wydarzenia wyraźnie wskazują na to, że zostały podjęte działania w kierunku likwidacji ogólnopolskiej organizacji zrzeszającej działkowców. Łatwo jest bowiem rozwiązać organizację, która nie ma zarejestrowanego statutu" - pisze OZ Podkarpacki.

    Czytaj więcej

  • Działkowcy z Warszawy bronią swoich ogrodów

    "Brak jest winnych, brak jest obrońców, brak jest jakiejkolwiek ochrony dla tych, którzy własnymi rękoma zagospodarowali te tereny, czyniąc je pięknymi i dostępnymi dla wszystkich mieszkańców miasta. Dziś po kilku dekadach upominają się o nie spadkobiercy byłych właścicieli lub osoby, które wykupiły roszczenia dla szybkiego wzbogacenia się. Czy tak wygląda wolność i demokracja w XXI wieku? W ustroju komunistycznym ludzie otrzymali chociaż wynagrodzenia za zabierane nieruchomości bądź tereny zastępcze. My działkowcy słyszymy jedynie, że krzywdę trzeba wynagrodzić i ani słowa o tym, że nasz wieloletni trud należałoby spłacić lub wynagrodzić. Chętnych do spłaty nie ma - są jedynie chętni na ziemię" - piszą uczestnicy szkolenia członków PZD obsługujący walne zebrania sprawozdawczo - wyborcze w ROD.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Altany ocalone - działkowcy odetchnęli

    "Zaledwie miesiąc temu działkowcy radowali się dobrą wiadomością płynącą prosto z sejmu, że projekt obywatelski ustawy „Stop Rozbiórkom Altan" został przyjęty przez posłów niemal jednogłośnie. W listach z gratulacjami płynących od działkowców z całej Polski podkreślano, że postawa parlamentarzystów uchwalających ten akt prawny zasługuje na wielki szacunek i uznanie działkowców. Tym razem na uznanie zasłużyli senatorowie, którzy 5 marca br. zagłosowali za przyjęciem zmian zapisów w ustawie Prawo budowlane i niektórych innych ustaw, dokładając tym samym swoją cegiełkę do zabezpieczenia działkowych altan przed groźbą rozbiórki" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • OZ w Bydgoszczy w sprawie zamieszkiwania na terenie ROD

    "Problem zamieszkiwania na działkach na terenie rodzinnych ogrodów działkowych staje się głośny co roku, tradycyjnie w okresie zimowych miesięcy. W dniu 20 lutego br. Express Bydgoski wywołał swoim artykułem dyskusję na temat, czy należy ludziom pozwolić mieszkać na działkach. Bezpośrednim wywołaniem sprawy stała się decyzja zarządu ROD w sprawie wyegzekwowania przepisów Ustawy o ROD z 13 grudnia 2013r., która w art. 12 wręcz zakazuje Związkowi, jak i każdemu innemu stowarzyszeniu ogrodowemu, umożliwiania zamieszkiwania na terenie działki" - pisze OZ w Bydgoszczy.

    Czytaj więcej

  • Altany bez świadectw energetycznych

    Altany w ogrodach działkowych nie potrzebują świadectwa energetycznego, czyli dokumentu określającego jakość budynku czy mieszkania z punktu widzenia zużycia energii. Mówi o tym art. 3 znowelizowanej ustawy o charakterystyce energetycznej budynków z 29 sierpnia 2014 roku, która wejdzie w życie 9 marca br.

    Czytaj więcej

  • Apel Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD do Okręgowych Komisji Rewizyjnych PZD i Komisji Rewizyjnych RO

    "Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców zwracają się do Okręgowych Komisji Rewizyjnych PZD i Komisji Rewizyjnych ROD z apelem o pilne wyrażenie swoich opinii związanych z zaproponowanymi w Regulaminie ROD zapisami. Krajowa Rada PZD w dniu 26 lutego 2015 roku podjęła Uchwałę Nr 2/XXV/ 2015, w której zawarto, że "Niezwykle cenny będzie zwłaszcza udział w tych konsultacjach ze strony organów rewizyjnych PZD". Krajowa Komisja Rewizyjna PZD stwierdza, że w takiej sytuacji nie może zabrakąć głosu organów rewizyjnych PZD".

    Czytaj więcej

  • Senat uchwalił ustawę "Stop Rozbiórkom Altan" -

    5 marca br. Senat RP uchwalił ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane i niektórych innych ustaw wraz z jedną poprawką. Za przyjęciem projektu ustawy zagłosowało 85 Senatorów. Teraz projekt działkowców wróci do Sejmu, gdzie Posłowie będą głosować nad zmianą wprowadzoną do projektu przez Senat.

    Czytaj więcej