Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • List Ministra Skarbu Państwa do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego


    "W nawiązaniu do pisma z dnia 24 marca 2015 r. (data wpływu) przedstawiającego stanowisko Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w sprawie ustawy reprywatyzacyjnej pragnę podziękować za wyrażenie stanowiska w sprawie postulowanych rozwiązań przedstawionych do wykorzystania przy projektowaniu ustawy. Pragnę również poinformować, że w chwili obecnej w Ministerstwie Skarbu Państwa prowadzone są prace mające na celu oszacowanie potencjalnych roszczeń reprywatyzacyjnych w  sakli całego kraju. Aktualnie pozyskiwane są od wojewodów dane dotyczące zgłoszonych roszczeń reprywatyzacyjnych. Ministerstwu Skarbu Państwa zależy na pozyskaniu danych dotyczących roszczeń, także tych zgłoszonych wobec terenów, na których obecnie znajdują się ogrody działkowe".

    Czytaj więcej

  • Własność prywatna jest święta, dobro publiczne lekceważone

    Problem reprywatyzacji nareszcie zaczyna być poważnie traktowany. Wyrażaną wielokrotnie przez PZD opinię o konieczności uporządkowania zasad reprywatyzacji podzieliła Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf. Podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, Prezes SN podkreśliła, że egzekwowanie prawa jednostki, choć niepodważalnego i ważnego, nie może się wiązać się z krzywdą całego społeczeństwa.

    Czytaj więcej

  • List Wicemarszałka Sejmu RP Jerzego Wenderlicha do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego


    "Dziękuję za stanowisko Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców w sprawie reprywatyzacji. Podzielam Państwa poglądy w tej kwestii. To bardzo ważny społecznie problem. Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej ten problem znają, aby i przybliżyć jego rozwiązanie, możliwie sprawiedliwie i  kompleksowo, złożyli w ub. roku w Sejmie projekt ustawy o uregulowaniu praw byłych właścicieli do rekompensaty z tytułu nacjonalizacji nieruchomości w latach 1944 - 1962. W uzasadnieniu do tego projektu zwracamy uwagę, iż sprawa roszczeń do budynków, zwrotów i ochrony lokatorów, którzy bronią się przed przybierającą patologiczne formy eksmisją to bolączka nie tylko Warszawy, ale także całej Polski" - pisze w liście do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego Wicemarszałek Sejmu RP Jerzy Wenderlich.

    Czytaj więcej

  • Krajowy konkurs "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2015" i "Wzorowa Działka Roku 2015"

    Zachęcamy do wzięcia udziału w krajowym konkursie „Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2015” i "Wzorowa Działka Roku 2015". Z uchwałami Prezydium KR PZD w tej sprawie i regulaminami konkursów można zapoznać się na stronie pzd.pl w zakładce aktualności - konkursy - krajowe.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Ogrody lekiem na całe zło

    "W miastach brakuje zieleni. Najnowsze badania pokazują, że tylko w 12 na 65 polskich miast na prawach powiatu, tereny zielone zajmują więcej niż 5 procent powierzchni. To niepokojące wieści w świetle ostatnich doniesień ze świata nauki. Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że kontakt z naturą ma bezpośredni wpływ na dobre samopoczucie. Tymczasem władze samorządowe decydują się na dalszą rozbudowę miast kosztem parków, zieleńców i ogrodów działkowych" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • Komunikat KR PZD o stanie posiadania PZD na dzień 31.12.2014 roku

    Krajowa Rada PZD przeprowadziła coroczną analizę stanu posiadania PZD, na dzień 31.12.2014 r., na podstawie danych przekazanych przez OZ PZD w formie ankiet stanu organizacyjnego. Z przedmiotową analizą zapoznało się Prezydium KR PZD w dniu 31.03.2015 r. przyjmując poniższe dane w zakresie badanych kryteriów: liczba ROD, powierzchnia ROD, liczba działek, powierzchnia działek, liczba terenów.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Ludzie ciągną na działki. Ogrodów brak

    "Wciąż jeszcze pod pewnymi wzglądami daleko nam do Europy. Berlin szczyci się tym, że w granicach miasta znajduje się aż 934 ogrodów działkowych z prawie 75 tysiącami działek. Z roku na rok zainteresowanie działkami rośnie. Rośnie też ilość ludzi biednych. W Polsce dwa miliony ludzi żyje za mniej niż 466 złotych miesięcznie (taką granicę minimum egzystencji wyznaczył Instytut Pracy i Spraw Socjalnych). Nie dziwi więc fakt, że posiadanie działki staje się nie tylko potrzebą racjonalną - wszak na działce można wyhodować warzywa i owoce, które bez wątpienia będą socjalnym wsparciem domowego budżetu - ale też swego rodzaju marzeniem wielu rodzin" - pisze "Dziennik Trybuna".

    Czytaj więcej

  • informacja w sprawie realizacji inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych

    Okręgowy Zarząd PZD w Lublinie przypomina, że w 2015 r. każde zadanie inwestycyjne lub remontowe  w ROD powinno być realizowane zgodnie z zapisami Uchwały nr 6/XXIV/2015 Krajowej Rady PZD z dnia 15.01.2015  r. w sprawie realizacji inwestycji i remontów w rodzinnych ogrodach działkowych.

    Czytaj więcej

  • Chichot historii, czyli roszczenia po polsku

    Skomplikowane dzieje naszego kraju i trwająca dziesięciolecia opieszałość władz, praktycznie każdego szczebla, spowodowała, że dziś próba naprawienia jednych krzywd często wiąże się z wyrządzeniem nowych. Najlepszym przykładem jest sprawa roszczeń do gruntów ROD, w które swoją pracę i oszczędności włożyło już kilka pokoleń działkowców.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Zamiast zieleni beton. Czy Wrocław polubi ogrody?

    "Dobrze byłoby, gdyby największe miasta, takie jak Wrocław nauczyły się żyć w zgodzie z działkowcami i szanować ogrody działkowe, które są de facto dobrem społecznym dla całej społeczności miejskiej Patrząc na uchwalone kilka lat temu studium miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy (MPZP) nie da się ukryć tego, że przyszłość ogrodów działkowych we Wrocławiu jest niepewna. W planach tych, mimo wielomiesięcznych protestów i walki działkowców o ogrody, pozostawiono zaledwie jeden ogród na 156 istniejących wrocławskich ROD. Reszta, czyli ponad 1360ha cennej, zielonej przestrzeni miasta zagospodarowanej obecnie przez działkowiczów, ma być wykorzystana pod domy, biurowce i handel" -  czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej