Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • List Ministra Infrastruktury i Rozwoju do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego

    "Resort infrastruktury i rozwoju uważa za wskazane, aby w obecnej sytuacji łagodzenia następstw tzw. „dekretu Bieruta" nie dokonywać kosztem rodzinnych ogrodów działkowych. Trudno byłoby bowiem pogodzić koncepcję zaprezentowaną przez Stowarzyszenie „Dekretowiec", polegającą na pozyskaniu przez Gminę m. st. Warszawy gruntów zajmowanych obecnie przez rodzinne ogrody działkowe, a następnie ich zbyciu oraz przeznaczenie uzyskanych ze zbycia środków na zaspokojenie roszczeń byłych właścicieli nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa na podstawie dekretu warszawskiego, z realizowaną przez Państwo polityką wspierania rozwoju ogrodnictwa działkowego" - pisze  Minister Infrastruktury i Rozwoju w liście do Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego.

    Czytaj więcej

  • KOMUNIKAT KR PZD W SPRAWIE INWESTYCJI I REMONTÓW W ROD W 2014 -

    Krajowa Rada PZD co roku zachęca walne zebrania członków PZD w ROD do podejmowania uchwał w sprawie realizacji zadań inwestycyjnych lub remontowych w ROD. Aby pomóc ogrodom w realizacji tych zadań, KR PZD opracowała szczegółowe wytyczne w zakresie przeprowadzenia w ogrodzie budowy bądź modernizacji infrastruktury ogrodowej (link do uchwały KR PZD w sprawie inwestycji i remontów w ROD). Służymy również ogrodom fachową pomocą udzielaną przez inspektorów ds. inwestycji, zatrudnionych w okręgowych zarządach PZD. Ale przede wszystkim wspieramy ogrody finansowo, udzielając pożyczek z Funduszu Samopomocowego PZD oraz dotacji z Funduszu Rozwoju ROD oraz gdy zajdzie taka potrzeba, z Funduszu przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych.

    Czytaj więcej

  • PZD walczy o prawo działkowców do odszkodowań

    Roszczenia to problem niezwykle trudny i dotkliwy, zarówno dla działkowców, jak i PZD. W Polsce toczy się co najmniej kilkanaście spraw, w których nie tylko byli właściciele i ich spadkobiercy, ale też osoby, które roszczenia po prostu odkupiły licząc na milionowe zyski, podważają przejęcie gruntów przez władze publiczne i żądają likwidacji ROD i wydania terenu, a niejednokrotnie też zapłaty odszkodowania za bezumowne korzystanie z ziemi. Tymczasem działkowcy muszą pozostawić w ogrodach cały swój dobytek. Kto zatem ma zapłacić działkowcom za ich majątek?

    Czytaj więcej

  • Uchwała KR PZD w sprawie pozyskiwania środków z Narodowego i Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowis

    Krajowa Rada stwierdza, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej są ważnym źródłem finansowania przedsięwzięć ekologicznych o charakterze regionalnym i ponadregionalnym. Ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej mają możliwość skorzystania rodzinne ogrody działkowe. Pozyskane środki mogą być przeznaczone na szeroko rozumianą ochronę środowiska, w tym przywracanie różnorodności biologicznej oraz edukację ekologiczną.

    Czytaj więcej

  • Uchwała KR PZD w sprawie przyjęcia założeń dla struktur PZD w zakresie pozyskiwania środków unijnyc

    Rodzinne ogrody działkowe spełniają szereg ważnych funkcji ekologicznych, ochronnych i estetycznych niezbędnych każdemu człowiekowi. Pozwalają obcować na co dzień z przyrodą i odpoczywać na łonie natury. Mają także duży wpływ na poprawę warunków socjalnych społeczności lokalnej. Dlatego też słuszne, a nawet konieczne, jest podjęcie przez jednostki organizacyjne PZD działań zmierzających do uzyskania pomocy ze środków unijnych.

    Czytaj więcej

  • Gdzie znaleźć informacje o funduszach unijnych?

    Od 2004 r. w Polsce dofinansowanie z UE uzyskało około 200 tys. projektów. Na to, by dołączyć do tego grona i skorzystać ze środków europejskich nigdy nie jest za późno. Na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl znajdziesz wszelkie potrzebne informacje, aby pozyskać fundusze także dla swojego ogrodu.

    Czytaj więcej

  • Informacja z posiedzenia Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD


    W dniach 22-24 czerwca 2015 r. odbyło się ostatnie w obecnej kadencji posiedzenie Krajowej Komisji Rewizyjnej Polskiego Związku Działkowców. Krajowa Komisja Rewizyjna zgodnie ze statutowymi kompetencjami dokonała badania sprawozdania finansowego Związku za okres 19.01-31.12 2014 roku.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Państwo sprzedało swoich obywateli

    "Agencja Mienia Wojskowego to prawdziwa stajnia Augiasza. W mediach co i rusz pojawiają się artykuły o licznych nadużyciach przy organizowaniu przetargów i wszelkiej maści + machinacji, do których dochodzi w tej agendzie państwowej. Tym razem poszkodowanymi zostali działkowcy, których sprzedano prywatnemu inwestorowi wraz z ponad 50-letnim dobytkiem. ROD Na Wirażu to piękny ogród w Warszawie, który istnieje już od ponad 53 lat" - czytamy w Dzienniku Trybuna.

    Czytaj więcej

  • Ogrody działkowe czy parki – oto jest pytanie

    23 czerwca 2015r. to ważny dzień dla działkowców z dzielnicy Praga Południe , zwłaszcza tych z terenu kompleksu ROD Waszyngtona w Warszawie, otóż tego dnia miała miejsce XI Sesja Rady Dzielnicy Pragi-Południe w Warszawie podczas której, jednym z głównych tematów była sprawa przyszłości rodzinnych ogrodów działkowych położonych w rejonie ulic Waszyngtona/Międzynarodowa/Saska/Kinowa, zwłaszcza w kontekście wpisania ogrodów do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

    Czytaj więcej

  • "Mój Ogródek" tworzymy razem z naszymi czytelnikami! -

    Długi, słoneczny dzień, upalne ranki i popołudnia, oznaczają jedno – lato rozgościło się już na dobre. Również i my staliśmy się stałymi bywalcami naszych działek, na których odpoczywamy, oraz pielęgnujemy i podlewamy rosnące rośliny. Aby ułatwić sobie zadanie – czyli wszystko zrobić poprawnie i w terminie, warto sięgnąć po najnowszy – lipcowy numer „Mojego Ogródka” i skorzystać z naszych rad i pomysłów, tak aby działka, taras i balkon latem były jeszcze piękniejsze. Zajrzyj do „Mojego Ogródka”, naprawdę warto!

    Czytaj więcej