Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • V Posiedzenie Krajowej Rady

    W dniu 19 lutego br. odbyło się plenum Krajowej Rady PZD. Na posiedzeniu przedstawione zostało Sprawozdanie z działalności Prezydium KR PZD w 2015 roku, w tym sprawozdanie finansowe jednostki krajowej wraz z oceną i wnioskami Krajowej Komisji Rewizyjnej, a także plan pracy Krajowej Rady i Prezydium KR PZD w bieżącym roku oraz powiązany z nim preliminarz finansowy. Zaprezentowano także szczegóły dotyczące realizacji art. 76 ustawy o ROD i uchwały KR PZD dotyczącej budownictwa ponadnormatywnego i zamieszkiwania przez struktury Związku. Ponadto Krajowa Rada podjęła szereg istotnych i ważnych uchwał oraz stanowisk.

    Czytaj więcej

  • Czym leczą się działkowcy?

    W miesiącach jesienno-zimowych grypa osiąga swoje apogeum nie oszczędzając nikogo. W przychodniach lekarskich chorzy  oczekują w długich  kolejkach na wizytę u lekarza, bo przecież trzeba zażyć jakieś leki.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: Czy miasta mogą się rozwijać nie niszcząc ogrodów działkowych?

    Ogrody działkowe istnieją  od ponad 100 lat. Nie od dziś wiadomo, że miasta potrzebują coraz to nowych terenów inwestycyjnych. Tych jednak z roku na rok jest coraz mniej. Niestety w zderzeniu z rozwojem i postępem miast najczęściej przegrywają właśnie ogrody działkowe. Na początku XIX wieku w aglomeracjach miejskich na całym świecie mieszkało nie więcej niż 30 milionów ludzi. W ciągu zaledwie jednego wieku liczba ta wzrosła do 2 miliardów.  Miasta kojarzą się dziś z dużymi osiedlami mieszkaniowymi, centrami handlowymi i zakorkowanymi w godzinach szczytu ulicami, pełnymi spieszących gdzieś ludzi. Mimo to wciąż jawią się jako miejsce, w którym żyje się ludziom lepiej. Polskie metropolie starają się ze wszech miar doścignąć metropolie Zachodniej Europy i zapewnić swoim mieszkańcom wysoką jakość życia. Czy jednak we wszystkich państwach Europy rozwój ten przebiega podobnie?

    Czytaj więcej

  • "Ubóstwo równa się zamieszkiwaniu w ROD" - czyli kto i dlaczego mydli działkowcom oczy?

    Podkarpacie. Jeden z najbiedniejszych regionów Polski. Duże bezrobocie, niskie zarobki, niezadowalający poziom pomocy socjalnej. W związku z powyższym wydawać by się mogło, że obszernie omawiany w ostatnim czasie problem zamieszkiwania w ponadnormatywnych altanach w polskich ROD, zwłaszcza na Podkarpaciu będzie zjawiskiem nagminnym. Nic bardziej mylnego.

    Czytaj więcej

  • Zagrożenie ASF: Ministerstwo Rolnictwa planuje odstrzał ok. 40 tys. dzików -

    Z powodu występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) za wschodnią granicą Polski planowane jest wprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na granicy z Białorusią i Ukrainą - poinformowało we wtorek ministerstwo rolnictwa.

    Czytaj więcej

  • Dziennik Trybuna: NIE dla ogrodowych pałaców -

    W ostatnim czasie jesteśmy świadkami tego, jak osoby świadomie łamiące przepisy prawa, próbują zdobyć dla siebie opinię publiczną, przychylność mediów, a nawet obrońców praw człowieka. Tymczasem art. 32. 1. Konstytucji RP jasno wskazuje, że „wszyscy są wobec prawa równi”. Zarówno ludzie, którzy mają wiele pieniędzy, jak i ci którzy ich nie mają wcale – te dwie pozornie skrajne grupy łączy jedno – żadna z nich nie może wychodzić poza wskazane granice prawa.

    Czytaj więcej

  • Czy można wypoczywać w zamieszkałym ogrodzie? -

    Medialna dyskusja o zamieszkiwaniu na działkach oraz samowoli budowlanej jakich dopuszcza się część działkowców zatacza w Okręgu Poznańskim coraz szersze kręgi.  Już teraz można dostrzec istotną zmianę w  przekazach medialnych. Zaraz po proteście zorganizowanym przez mieszkających na działkach, jaki odbył się w Poznaniu przez Urzędem Miasta 29 stycznia br. media kreowały osoby protestujące jako pokrzywdzone.

    Czytaj więcej

  • Zamieszkiwanie na działkach - czyli kto tak naprawdę jest ofiarą -

    Działkowcy nielegalnie zamieszkujący ponadnormatywne altany w ROD mają właśnie swoje pięć minut. Uprawiana przez nich demagogia ma na celu odwrócenie uwagi od sedna sprawy, którym jest świadome łamanie prawa przez działkowców zamieszkujących w ROD.

    Czytaj więcej

  • Uwaga! Płoną altany

    Czas, kiedy ustają mrozy, a działkowcy jeszcze nie powrócili do ogrodów, sprytnie wykorzystują nieproszeni goście w ROD. Dotyczy to zarówno osób, które chcą potraktować altany jak noclegownię, ale także tych, którzy upatrują w nich doskonałe miejsce na alkoholowe libacje.

    Czytaj więcej

  • Mieszkać na działce czy wypoczywać? - konferencja prasowa w Okręgowym Zarządzie PZD w Poznaniu -

    W poniedziałek 1 lutego w siedzibie Okręgu Poznańskiego PZD odbyła się konferencja prasowa poświęcona nagłośnionym w ostatnich dniach przez media problemom zamieszkiwania oraz ponadnormatywnych altan na  Rodzinnych Ogrodach Działowych. Konferencja ta była swego rodzaju odpowiedzią na pikietę działkowców zamieszkujących na działkach, która miała miejsce w piątek 29 stycznia br. pod Urzędem Miasta Poznania.

    Czytaj więcej