Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Sprawy bieżące PZD

  • Działkowcy i ogrody w centrum zainteresowania mediów

    W najnowszym przeglądzie prasy przeczytasz m.in.: Głos.Gdyni.pl pisze o dofinansowaniu urzędu miasta do zakupu rozdrabniaczy do gałęzi dla ROD; Kurier Poranny informuje o pierwszej w Polsce strefie ochrony jeży; Express Bydgoski donosi o patrolach Straży Miejskiej w bydgoskich ROD pod kątem prawidłowego gospodarowania odpadami. Polecamy lekturze!

    Czytaj więcej

  • Ogrody działkowe tematem wystawy na Biennale Urbana w Wenecji -

    Podczas tegorocznego Biennale Urbana w Wenecji, które odbyło się pod koniec maja, zaprezentowana została  wystawa pt. „Proste historie”, która obrazuje fenomen rodzinnych ogrodów działkowych, a także rolę Polskiego Związku Działkowców w rozwoju i promocji ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce. Przygotowana przez zespół PAREGA (Paul Cetnarski, Marta Kowalczyk, Wojciech Mazan, Roman Rutkowski, Rafał Śliwa) wystawa zaprezentowała społeczny i funkcjonalny potencjał polskich ogrodów działkowych. Projekt zyskał wsparcie PZD, który dofinansował wystawowe makiety oraz objął go swoim patronatem.

    Czytaj więcej

  • Prezydium KR PZD rozstrzygnęło konkurs "Rodzinny Ogród Działkowy Roku 2016"

    Konkurs na najpiękniejszy "Rodzinny Ogród Działkowy" to już tradycja. Jego celem jest nie tylko propagowanie dobrych wzorów, ale przede wszystkim nagrodzenie zarządów ROD za estetykę i piękno ogrodów, ale też docenienie osobistego zaangażowania i serca, jakie działkowcy wkładają w swoją pracę, przy jednoczesnym zachowaniu regulaminowych zasad i wrażliwości na piękno przyrody. „Rodzinny Ogród Działkowy 2016 roku” odbywa się zarówno na szczeblu okręgowym, jak i krajowym. W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 17 ogrodów.

    Czytaj więcej

  • Wyniki konkursu krajowego "Wzorow Działka Roku 2016"

    W dniu 14 lipca br. Prezydium KR PZD zadecydowało o wynikach cieszącego się od wielu lat niesłabnącą popularnością krajowego konkursu "Wzorowa Działka Roku 2016". W tym roku do rywalizacji stanęły 24 działki będące laureatami konkursów na szczeblu okręgowym. Swoim zagospodarowaniem, estetyką, rozplanowaniem przestrzennym części wypoczynkowej i uprawnej, tzw. małą architekturą czy ekologią, mogą one służyć za przykład wszystkim działkowcom. Wybór laureatów był niezwykle trudny.

    Czytaj więcej

  • Rozstrzygnięty został krajowy konkurs na "Wzorową Altanę"

    Ogrody działkowe składają się z wielu działek, ale i z altan, które są ich nieodłączną częścią. Altany są tak różnorodne i barwne, jak ich właściciele, którzy tworzą przyjazną i solidarną społeczność skupioną wokół ogrodnictwa działkowego. Dlatego w  tym roku Krajowa Rada po raz pierwszy ogłosiła także konkurs „Wzorowa Altana”, by pokazać wszystkim, że altany to coś więcej niż tylko wiata czy mały działkowy domek, że są one nieodłącznym elementem ogrodowego krajobrazu, a często wizytówką działki i dumą ich właścicieli. 14 lipca Prezydium KR PZD podjęło uchwałę, w której znajduje się rozstrzygnięcie tego konkursu.

    Czytaj więcej

  • Rzecznik Praw Obywatelskich pomaga PZD w pozyskaniu dofinansowania z NFOŚiGW

    Do Krajowej Rady PZD wpłynęło pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adama Bodnara, w którym informuje on PZD, iż skierował wystąpienie do NFOŚiGW w sprawie możliwości pozyskiwania dofinansowania na przedsięwzięcia prowadzone przez rodzinne ogrody działkowe. W gronie beneficjentów programu Prosument, który finansuje zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, pominięte zostały stowarzyszenia ogrodowe. Równiez PZD zajął w tej sprawie stanowisko. Zmiana dotychczasowych przepisów i dopuszczenie PZD oraz ROD jako beneficjantów programu sprawi, że możliwe stanie się korzystanie z dofinansowań w zakresie ochrony środowiska, a tym samym możliwy będzie rozwój ogrodów pod względem ekologicznym.

    Czytaj więcej

  • Związkowe wydawnictwa i plakaty

    Krajowa Rada wydała plakat z okazji 35-lecia PZD i zbliżających się Krajowych Dni Działkowca 2016, a także przygotowała Biuletyn Informacyjny (5/2016), "Informator działkowca" na sierpień oraz plakat informacyjny pt." ORGANIZMY pożyteczne na działce". Wszystkie te wydawnictwa sa w drodze do okręgowych zarządów i wszystkich ROD zrzeszonych w PZD.


    Czytaj więcej

  • "Mój Ogródek", tylko 2,49 zł! Sierpniowy numer już na rynku!

    W bieżącym numerze doradzimy jak skutecznie zabezpieczyć balkonowe rośliny, zanim wyjedziemy na urlop, a także – co posadzić i dosadzić na działce w sierpniu, tak aby rabaty były atrakcyjne przez kolejne tygodnie. Zachęcimy do letniego nawożenia roślin ozdobnych, którego często działkowcy się obawiają. Wytłumaczymy znaczenie kwasów humusowych dla żyzności glebyi pomożemy wybrać najlepsze preparaty z ich udziałem dostępne na rynku. Podpowiemy jak umiejętnie posadzić różaneczniki, aby w przyszłym roku, wiosną  zachwyciły nas obfitym kwitnieniem oraz zachęcimy do sadzenia zimowitów i jesiennych krokusów. Zainspirujemy do stworzenia na działce prowansalskiego klimatu – wskazując odpowiedni dobór roślin.

    Czytaj więcej

  • Krajowa Rada PZD przekazała Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa informację dot. problemu meldow

    Na prośbę Ministra Infrastruktury i Budownictwa Kazimierza Smolińskiego Krajowa Rada PZD przygotowała ogólną informację dotyczącą problemu meldowania na terenie działek rodzinnych w celu optymalnego naświetlenia tego zagadnienia oraz powiązanych z nim aspektów. Istnieje bowiem konieczność podjęcia odpowiednich działań zmierzających do zwalczania zjawiska meldowania osób zamieszkujących na działkach w ROD.

    Czytaj więcej

  • Społeczny monitoring pszczół - pomagamy liczyć zapylacze

    Społeczny Monitoring Pszczół" to projekt badania populacji pszczół w Polsce, prowadzony w modelu nauki obywatelskiej. Oznacza to, że każdy może dołączyć do badaczy i wesprzeć pracę naukowców - wstarczy podczas spaceru lub prac w ogrodzie zrobić zdjęcie spotkanej pszczole i zanotować czas i miejsce obserwacji, po czym dodać te informacje na stronie: www.monitoringpszczol.pl. To właśnie udział wolontaruszy z całej Polski sprawi, że badanie będzie miało zasięg niemożliwy do osiągnięcia przez wąskie grono naukowców.

    Czytaj więcej