Sprawozdanie
ze szkolenia dla Zarządów ROD oraz
Ogrodowych Komisji Rewizyjnych Okręgu lubelskiego w Okunince
W dniach 11-12 września 2015 r. w ośrodku wypoczynkowym w Okunince nad Jeziorem Białym, odbyło się szkolenie dla Zarządów ROD oraz Ogrodowych Komisji Rewizyjnych, w którym wzięło udział ponad 260 uczestników.
Prezesa Związku PZD Pana Eugeniusza Kondrackiego godnie reprezentowali Pani Mariola Kobylińska- Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami oraz Pan Marek Pytka – Kierownik Wydziału Prezydialnego Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców.
Prezes Okręgu w Lublinie Pan Stanisław Chodak, w krótkim wystąpieniu otworzył szkolenie i serdeczne powitał wszystkich obecnych działkowców.
Następnie głos zabrał Pan Marek Pytka, który został poproszony o zreferowanie przebiegu Krajowego Zjazdu Delegatów.
Przedstawiciel Krajowej Rady podkreślił rolę i siłę jedności działkowców w walce o swoje prawa i dalsze istnienie ogrodów działkowych. Przypomniał wagę tysięcy stanowisk wysyłanych do przedstawicieli władz RP, a przede wszystkim istotną rolę manifestacji działkowców oraz jej przesłanie, że „dopóki będziemy razem – nigdy nas nie pokonacie”.
Ostrzegał, że ogrody działkowe zajmują grunty w miastach i zawsze znajdą się ludzie, którzy będą chcieli te grunty pozyskać. Podał przykład Rodzinnego Ogrodu „Zalesiany” w Białymstoku, o którego grunty upomnieli się spadkobiercy przejmując całkowity teren roszczenia wraz tym pięknym ogrodem działkowym. Zwracał uwagę na to, że tylko duża i zwarta organizacja jest na tyle silna, że trzeba się z nią liczyć. Tylko organizacja, która dysponuje funduszamii fachową obsługą prawną ma szansę bronić ogrodów.
Zapewniał, że Polski Związek Działkowców istnieje po to, aby wszystkie problemy rozwiązywać razem - wspólnie i dbać o to, aby nikt nas nie podzielił. Apelował, aby wspólnie szukać takich rozwiązań, które będą działkowców łączyć a nie dzielić.
Podkreślił, że jednym z najważniejszych dokumentów, który wyznacza kierunki działań Polskiego Związku Działkowców jest Program Działania PZD przyjęty na Krajowym Zjeździe i rolą każdego zarządu ogrodu jest analiza w jaki sposób można założenia tego programu realizować we „własnym” ogrodzie.
Wspomniał o potrzebie oddolnych inicjatyw- wychodzących bezpośrednio z ogrodu, w celu pozyskania funduszy ze środków Programów Rządowych oraz Unijnych.
Następnie głos zabrał Wiceprezes Okręgu w Lublinie Pan Kazimierz Michalik, który przedstawił relację z przebiegu Krajowych Dni Działkowca w Tczewie, w których wzięło udział ponad 700 osób. Rangę tego Ogólnokrajowego Święta Działkowców podniosła obecność gości reprezentujących wszystkie ugrupowania polityczne oraz udział w uroczystościach Premier Rządu RP Pani Ewy Kopacz.
Delegacja z Białej Podlaskiej reprezentująca Okręg w Lublinie prezentowała kosz dożynkowy. Działkowcy z ROD „Pod Lasem” w Białej Podlaskiej, Państwo Alina i Stanisław Koncewicz, których działka zajęła III miejsce w Krajowym Konkursie Wzorowa Działka Roku 2015 r. zostali uhonorowani dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi.Wręczono również odznaczenia związkowe dla Prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych za wieloletnią działalność na rzecz ogrodnictwa działkowego i Polskiego Związku Działkowców. Za wieloletnią pracę został odznaczony Prezes ROD „Dębowa” w Białej Podlaskiej - Pan Tymoteusz Bubak. W podsumowaniu Pan Kazimierz Michalik ocenił, że uroczystość była doskonale przygotowana i spełniła oczekiwania działkowców.
Zagadnienia związane z zarejestrowaniem Statutu oraz projektem nowego regulaminu szczegółowo przedstawił Pan Marek Pytka. Jednym z kluczowych kroków podjętych przez Krajową Radę, które stanowiły formę zabezpieczenia dla zgodnego z ustawowym terminem zarejestrowania Statutu było wystąpienie do organu nadzoru o wydanie opinii w kwestii dotyczącej istnienia ewentualnych zastrzeżeń do zapisów Statutu jeszcze przed złożeniem dokumentu do Krajowego Sądu Rejestrowego.
W ramach podsumowania zmian dokonanych z Statucie zostały poruszone kwestie kompetencji organów Polskiego Związku Działkowców, które zostały przeniesione bez zmian. Istotne zmiany wprowadzono w ramach przepisu regulującego członkostwo w Stowarzyszeniu działkowców nie posiadających tytułu prawnego do działki tzw. członkowie współdziałający. Według przepisów nowego Statutu członkostwo wygasa równocześnie z prawem do działki. Wyłącznie ten kto ma prawo do działki może być członkiem Stowarzyszenia PZD. Członkowie współdziałający, to osoby oczekujące na działkę ogrodzie, które nie mają szczególnych praw. Wprowadzono zmianę dotyczącą okresu ważności mandatu delegata na zjazd (konferencję), przedłużając mandat delegata na czas trwania kadencji. W związku z brakiem obowiązku zapisywania w Statucie informacji kiedy Statut wchodzi w życie, decyzję, że Statut wchodzi w życie z dniem podjęcia podjęto Uchwałą na Krajowym Zjeździe Delegatów PZD.
Uczestnicy szkolenia zostali poinformowani, że Krajowa Rada PZD planuje wydanie Zbioru Przepisów i Poradnika dla Prezesa w oparciu o przepisy i uchwały ustawowe dostosowane do nowego Statutu PZD. – Informacja ta została przyjęta przez uczestników szkolenia z dużym zadowoleniem.
Przedstawiciel Krajowej Rady podkreślił, że o ile nie każdy działkowiec musi być członkiem stowarzyszenia to Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego zawsze pozostaje jednostką organizacyjną PZD.
Ważną kwestią poruszoną podczas wykładu była informacja, że Regulamin ROD obowiązuje nie tylko działkowców, ale wszystkich, którzy przebywają na terenie ogrodu. Każdy kto przebywa na terenie ogrodu musi się podporządkować regulaminowi, a naruszenie zasad współżycia społecznego, w tym zakłócanie spokoju sąsiadom, może być podstawą do wypowiedzenia umowy dzierżawy.
W nowym Statucie zniesiono zapis o „długotrwałym” zamieszkiwaniu, ze względu na trudność ustalenia czasokresu długotrwałego zamieszkiwania. Zamiar zamieszkiwania na terenie ogrodu działkowego jest możliwy do potwierdzenia w przypadku gdy wszystkie funkcje życiowe zostały przeniesione do ogrodu. Jednak problem zamieszkiwania na terenie ogrodu działkowego jest głębszy i wynika również z braku pomocy, a nawet współpracy z urzędami miast, które zamiast zapewnić mieszkanie komunalne, meldują osoby bezdomne na działkach. Niestety istnieją problemy, których samo Stowarzyszenie PZD nie rozwiąże.
Do Komisji powołanej do spraw regulaminu wpłynęła znaczna liczba wniosków aby nie łączyć funkcji gospodarza ogrodu z funkcją członka zarządu ogrodu, w związku z tym regulamin rozdziela te funkcje wprowadzając jednocześnie przepisy przejściowe dla gospodarzy powołanych przed wejściem w życie przepisu.
Spalanie na terenie ogrodów działkowych nie może być uregulowane inaczej niż w przepisach ogólnych i miejscowych. W większości polskich miast istnieje całkowity zakaz rozpalania ognia poza miejscami wyznaczonymi.
Unormowania dotyczące możliwości budowania zbiornika na nieczystości ciekłe na terenie działki w rod potwierdzają możliwość powstania takiej budowli z zastrzeżeniem ogólnych przepisów prawa. Działkowcy zostali poinformowani, że budowa szamba na działce nie wymaga uprzedniego zgłoszenia do organu administracji publicznej o ile toaleta stanowi integralną część altany i dzięki temu zapewnia jej funkcjonalność.
W dyskusji omówiono podstawy wypowiedzenia umowy dzierżawy w oparciu o wykroczenia ustawowe oraz kwestię ustania członkowstwa wraz z wypowiedzeniem dzierżawy działkowej.
Kolejnym tematem omawianym podczas szkolenia był problem regulacji stanu prawnego gruntów, który został szczegółowo przedstawiony przez Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami w Krajowej Radzie, Panią Mariolę Kobylińską.
Regulacja stanu prawnego gruntów na których położone są rodzinne ogrody działkowe odbywa się w oparciu o Art. 76 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dn. 13 grudnia 2013 r. (Dz.U.2014 r. poz. 40). Działania na rzecz uregulowania stanu prawnego gruntów są podstawą zabezpieczenia prawa działkowców w kwestii roszczeńdo gruntów oraz likwidacji ogrodów. Mając tytuł prawny do gruntów mamy prawo do uzyskania odszkodowania w przypadku likwidacji ogrodu. Wspomniany Art. 76 daje możliwość zasiedzenia przez stowarzyszenie prawa do użytkowania do gruntu i udokumentowania go w dziale ksiąg wieczystych.
Istnieją 4 przesłanki, z których co najmniej jedną musi spełnić ogród, aby potwierdzić swoje prawo do gruntu na mocy Art. 76. ustawy:
1.w dniu 19 stycznia 2013 r. rod był wpisany w plan miejscowego zagospodarowania przestrzennego;
2.ROD funkcjonował minimum 30 lat i Skarb Państwa posiada prawo własności do tego terenu;
3.ROD funkcjonował minimum 30 lat, a teren jest własnością samorządu terytorialnego;
4.ROD w chwili wejścia w życie ustawy o rod z 1981 r. był ogrodem stałym lub przekształcił się na mocy tej ustawy z ogrodu czasowego w stały.
Podczas wykładu omówiono aktualny stan regulacji gruntów na terenie całego kraju oraz w okręgu lubelskim. Na chwilę obecną Stowarzyszeniu PZD udało się uregulować 27 tyś. ha gruntów, a 200 ha na terenie samego okręgu w Lublinie. W okręgu lubelskim do regulacji kwalifikuje się ponad 600 ha gruntów, a 550 ha jest w trakcie regulacji. Decyzje wydano tylko do 29 ogrodów natomiast 76 wniosków pozostaje bez rozpatrzenia. Gmina podejmuje działania zmierzające do uregulowania gruntów podczas gdy Skarb Państwa na terenie okręgu lubelskiego zwleka z rozpatrzeniem wniosków. W takich przypadkach zaleca się złożenie skargi do Samorządowego Kolegium Odwoławczego na bezczynność organu.
Omówiono również problem ogrodów wyłączonych ze Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców, które zgodnie z ustawą o rod podjęły decyzję o założeniu własnego stowarzyszenia ogrodowego. W skali kraju uchwałę wyłączeniu podjęło 259 rod, z których na chwilę obecną stowarzyszenia 184 ogrodów zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego. W okręgu lubelskim wyłączyło się 9 ogrodów, które zostały zarejestrowane w krajowym rejestrze sądowym.
Istotnym tematem poruszonym podczas szkolenia była informacja z praktycznego przebiegu postępowań w zakresie aktualizacji stanu prawnego gruntów oraz kwestia roszczenia do gruntów omówione przez Radcę Prawnego Okręgu w Lublinie Pana Zbigniewa Markuszewskiego.
Podczas wykładu zostały nakreślone problemy oraz koszty aktualizacji stanu prawnego gruntów. Jednym utrudnień w procesie regulacji stanu prawnego gruntów jest wymóg ustalenia prawnego granic terenu poprzez aktualizację mapy sytuacyjno-wysokościowej oraz wysokie koszty ich wykonania. Innym przykładem są trudności w ustalaniu pewnych granic ogrodów i oznaczenie tych granic np. w wyłączonym ROD „UMCS” w Uniszowicach. W kolejnym omówionym przypadku (w ROD „Bratek” w Tarnogrodzie) istniały utrudnienia w zmianie zarządu trwałego w użytkowanie zwykłe gruntów Skarbu Państwa.
Sprawa roszczeń do gruntów dotyczy 17 wniosków o zwrot gruntu sprzed 19 stycznia 2015 r. oraz 13 wniosków, które wpłynęły po wejściu w życie ustawy o rod. Okręg aktywnie uczestniczy we wszystkich procesach sądowych dotyczących roszczeń. Pozytywnym wydaje się fakt, że Samorządy po wejściu w życie ustawy o rod z dn. 13 grudnia 2015 r. zaczęły ostrożnie podchodzić do decyzji wydania gruntu na rzecz roszczeniodawcy, gdyż właściciel żądający zwrotu od Skarbu Państwa musi zapewnić odszkodowaniedla działkowców.
Kolejny ważny temat, który został omówiony podczas szkolenia przedstawiła Pani Maria Grabowska – Inspektor ds. inwestycyjno-organizacyjnych w okręgu lubelskim. Podczas wykładu podjęte zostałymiędzy innymi sprawy organizacyjne dotyczące prowadzenia dokumentacji ROD i ewidencji działek w oparciu o Uchwałę Nr 255/2014 Prezydium KR PZD z dnia 30 grudnia 2014 r. Zarządy ROD zarządzają ogrodami w imieniu Stowarzyszenia Polskiego Związku Działkowców. Mają obowiązek prowadzenia dokumentacji ogrodu, która dotyczy tworzenia i systematycznej aktualizacji rejestru działkowców przestrzegając ustawy o ochronie danych osobowych. Zarządy ROD kompletują również dokumentację dotyczącą gruntów oraz budynków i infrastruktury ogrodowej. Zarządy ROD składają corocznie do urzędu deklaracje podatkowe na podatek rolny oraz od nieruchomości wraz z obowiązującymi załącznikami. Zarządy ROD powinny pamiętać również o składaniu korekt deklaracji podatkowych, jeżeli zaszły zmiany w ciągu roku, np. zmiana klasyfikacji gruntów, zmiana powierzchni działek ewidencyjnych.
W ramach dokumentacji działalności Zarządu ROD, podkreślono obowiązek prowadzone książki posiedzeń Zarządów ROD uwzględniające wszystkie decyzje podejmowane w formie uchwał. Zwrócono uwagę na potrzebę terminowego uaktualnienia danych kontaktowych członków zarządu.
Omawiane zagadnienia dotyczyły również planów zagospodarowania rod. Istotną kwestią w tym temacie jest fakt, że łączenie działek na terenie rod może mieć miejsce wyłącznie w przypadku gdy nowoutworzona działka nie przekracza powierzchni 500 m2 i następuje w drodze zatwierdzenia zmiany planu zagospodarowania rod przez Prezydium PZD Okręgu w Lublinie. Inną ważną kwestią jest sprawa zgody na wykonanie nowych furtek w ogrodzeniu zewnętrznym ogrodu. Wiąże się to np. z potrzebą zajęcia pasa drogowego lub wynika z zapisów mpzp gminy.
Jednym z podstawowych zadań Zarządów ROD wynikających ze statutu PZD utrzymania infrastruktury rod w dobrym stanie. Zarządy ROD zobowiązane są do realizacji zadań inwestycyjnych lub remontowych w rod godnie z trybem i zasadami obowiązującymi w PZD.
Podkreślono, że podstawą każdej inwestycji lub remontu w ogrodzie jest uchwała Walnego Zebrania ROD. Każde zadanie inwestycyjne lub remontowe musi być ujęte w odrębnej uchwale Walnego Zebrania. Szczegółową instrukcją postępowania w zakresie inwestycji i remontów w ogrodach jest Uchwała nr 6/XXIV/2015 Krajowej Rady PZD z dnia 15 stycznia 2015 r.
Inspektor podkreśliła, że Zarządy ROD przygotowują wnioski na walne zebrania w zależności od potrzeb i możliwości finansowych ogrodów. Koszt zadania remontowego lub inwestycyjnego powinien być określony w kosztorysie wstępnym. Wniosek powinien również określać propozycje w zakresie źródeł finansowania, sposób wykonania oraz termin wykonania planowanego zadania. Tylko prawidłowo przygotowane wnioski mają szansę na podjęcie uchwały przez walne zebranie rod o realizacji zadania inwestycyjnego lub remontowego.
Zebrani zostali poinformowania o możliwościach ubiegania się Zarządów ROD o dotacje z Funduszu Rozwoju KR lub OZ w oparciu o Uchwałę 22/2015 z dnia 15 stycznia 2015 r. Prezydium Krajowej Rady PZD w sprawie kryteriów udzielania i rozliczania dotacji dla ROD z krajowego i okręgowego funduszu rozwoju. Omówiono zasady prowadzenia, odbioru i rozliczenia zadań inwestycyjnych lub remontowych w rod. Poinformowano o realizowanym Planie inwestycji i remontów w br. w OZ.
Uczestnicy szkolenia otrzymali też informacje o zasadach korzystania Funduszu SamopomocowymROD oraz Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych w ROD. Ostatnim zagadnieniem było omówienie zasad zajęcia czasowego terenów rod.
Następny dzień szkolenia rozpoczął wykład Instruktor ds. ogrodniczych Pani Anny Michowskiej dotyczący zasad zagospodarowania i modernizacji działki w rod w oparciu o przepisy najnowszego projektu Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego przyjętego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców w dniu 26 lutego 2015 roku (po poprawkach komisji z 25.08.2015). Zagadnienia podejmowane podczas prelekcji uzupełnionej prezentacją multimedialną obejmowały m. in. zasady zagospodarowania i wykorzystywania działki w ROD (§6), definicję i powierzchnia altany (§44), uprawnienia i obowiązki Zarządu ROD w sprawie nadzoru nad budową i lokalizacją altan (§46), obowiązku kompostowania materiałów organicznych powstających na działce (§ 42), regulacji dotyczących zbiorników na nieczystości ciekłe na terenie działki (§43), zasad budowania szklarni i tuneli na działce (§47 i §48), możliwości i zasad budowy zbiorników wodnych na działce (§49), wyposażenia działki w podpory roślinne (§50), kwestii stawiania ogrodzeń wokół działki (§52), możliwości zakładania żywopłoty na działkach (§52), a także zasad planowania nasadzeń na terenie działki (§53,§56). Omówiono również szczegółowo nowe przepisy dotyczące wycinki drzew i krzewów w oparciu o Ustawa z dn. 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ze zm. Ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw podkreślając, że bez zezwolenia można usunąć: drzewa i krzewy owocowe, krzewy ozdobne oraz drzewa, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza: 35 cm - w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego i 25 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew. Poruszono również problem stosowania środków chemicznych na działce w ROD (§56) oraz zakazu prowadzenia upraw roślin nielegalnych (§57).
W ramach tematu modernizacji działki w ROD zwrócono uwagę na potrzebę określenia potrzeb użytkowników i funkcji działki, znaczenie opracowania dobrego projektu zagospodarowania działki oraz realizacji zagospodarowania zgodnego z przepisami regulaminu. Wskazano na rolę Zarządu ROD w propagowaniu potrzeb systematycznej modernizacji działek w ogrodach działowych oraz promocji ogrodnictwa działkowego wśród społeczności lokalnych. Omówiono także zadania i rolę społecznej Służby Instruktorskiej oraz kwestię oświaty ogrodniczej prowadzonej w okręgu lubelskim.
Kolejne zagadnienia szkoleniowe dotyczyły praktycznego stosowania przepisów ustawy o rod z dnia 13 grudnia 2013 r., które zostały omówione przez Panią Magdalenę Wójcicką p.o. Dyrektora biura Okręgu w Lublinie. Przybliżona została problematyka ustanawiania prawa do działki w drodze przeniesienia prawa lub umowy dzierżawy działkowej. Zwrócono uwagę na obowiązek zgłaszania do Urzędu Skarbowego faktu kupna lub sprzedaży majątku znajdującego się na terenie działki w rod będącej przedmiotem zbycia lub nabycia prawa dzierżawy działkowej. Wyjaśniono rolę Zarządu ROD w kontroli nad wolnym obrotem działkami – możliwość zatwierdzenia lub odmowy zatwierdzenia przeniesienia prawa do działki. Poruszono kwestię zasad wstąpienia osób bliskich w prawa do działki po zmarłym działkowcu. Żona lub małżonek ma 6 miesięcy na złożenie wniosku o wstąpienie w prawa po zmarłym. W przypadku nie złożenia przez współmałżonka takiego wniosku, kolejne 3 m-ce na złożenie wniosku mają bliscy zmarłego. W związku z tymnie można ustanowić prawa do działki przed upływem tych 3 miesięcy, ponieważ w tym okresie mogą wpłynąć inne roszczenia o ustanowienie prawa po zmarłym. Jedno z dzieci może wstąpić w prawo do działki po zmarłym rodzicu tylko w przypadku złożenia oświadczeń przez pozostałe rodzeństwo, że wyrażają zgodę na przekazania prawa wskazanej siostrze lub bratu. W innych przypadkach to sąd w postępowaniu nieprocesowym wskazuje komu z rodzeństwa przypadnie działka.
Podkreślono, że jednym z warunków ustanowienia prawa do działki w oparciu o art. 27 ust. 3 ustawy o rod jest miejsce zamieszkania nowego działkowca. Podczas wykładu przedstawiona została również procedura wypowiedzenia umowy dzierżawy w przypadku wypowiedzenia dokonanego przez Zarząd ROD oraz przez działkowca.
Następnie głos zabrała Pani Krystyna Kneć – St. Księgowa Okręgu w Lublinie w szczegółowy sposób przedstawiając zasady rachunkowości w Polskim Związku Działkowców w odniesieniu do zmian wprowadzonych do nowego Zakładowego Planu Kont, zwracając uwagę na zasady księgowania przez tzw. „piątkę”. Podczas wykładu podkreślono, że systematyczna praca księgowych z zarządem i Komisją rewizyjną są podstawą do sporządzenia prawidłowego sprawozdania finansowego.
Wskazano na obowiązek potwierdzenie salda bankowego na koniec roku –ostatni wyciąg bankowy na dzień 31 grudnia. Do sprawozdania finansowego należy podłączyć: kopię potwierdzenia salda bankowego – oryginał pozostaje w ogrodzie przy bilansie, protokół kasy, protokół Komisji Rewizyjnej ROD, specyfikację sald do rozrachunków, wyciąg z protokołu Zarządu ROD o przyjęciu i zatwierdzeniu bilansu, kopię części opisowej do bilansu.
Do bilansu potrzebne jest również sporządzenie rozrachunków, w skład których wchodzą np. rachunki z końca grudnia z terminem płatności do połowy stycznia lub zaległy podatek od wypłaconych świadczeń.
Istotną kwestią poruszoną podczas szkolenia był obowiązek zgłaszania przez Zarządy ROD zmian w powierzchni użytkowej ogrodów działkowych nie później niż do końca listopada każdego roku.
W następnym punkcie omówiono zasady rozliczeń udziału partycypacji w finansowaniu Krajowej Rady i Okręgowego Zarządu oraz opłaty ogrodowej w ROD w oparciu o Uchwałę nr 2/XXVII/2015 z dn. 21.04.2015 r. Krajowej Rady PZD. Wyjaśniono, że partycypacja w opłatach ogrodowych na zarządzanie odprowadzana do Okręgowego Zarządu wynosi 0,07 zł od metra kwadratowego działki, natomiast składka członkowska jest niezależna od powierzchni i wynosi w br. 6 zł od członka Stowarzyszenia, a w przypadku gdy członkami są oboje małżonkowie składka wynosi 3 zł, czyli 6 zł od działki. Ważną informacją jest fakt, że składka członkowska w 100% pozostaje w ROD.
Omówiono szczegółowo zasady zawierania umów o dzieło na podstawie których mogą być wynagradzani księgowi za „sporządzenie sprawozdania finansowego” oraz zasady wynagradzania na podstawie Uchwały nr 36/2015 w sprawie wypłaty świadczeń pieniężnych wypłacanych z tytułu działania w organach ROD.
Omówiono Zasady ewidencji Funduszy celowych: podwyższona opłata ogrodowa (wpisowe), podwyższona opłata ogrodowa (inwestycyjne). Przybliżono przepisy obowiązujące w PZD z zakresie Funduszu Oświatowego i Rozwoju. Przedstawiona została rola i zadania Komisji Rewizyjnej ROD. Poinformowano o wznowieniu prac Krajowej Rady nad komputeryzacją ROD.
Zgodnie z uwagą Pana Marka Pytki drobne prace wykonywane w ogrodach nie mogą być opłacane w formie umowy o dzieło – tylko na podstawie umowy zlecenie. Ponadto przedstawiciel Krajowej Rady podkreślił, że „umowa zlecenie” nie dotyczy Prezesów ROD, którzy mogą być wynagradzani wyłącznie w formie nagrody.
W następnej części szkolenia głos zabrał Pan Bartłomiej Martys z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, który w formie wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną przedstawił informację o możliwości pozyskania środków z funduszy unijnych oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych i Stowarzyszenia PZD. Ogólny charakter wykładu spotkał się z dużym poruszeniem wśród działkowców, którzy podejmowali w dyskusji realne możliwości wykorzystania funduszy z różnych źródeł na zaspokojenie faktycznych potrzeb ogrodów działkowych. Poniżej prezentujemy tematykę wykładu przekazaną w formie multimedialnej. FUNDUSZE EUROPEJSKIE 2014 – 2020 dla organizacji pozarządowych i Programy Krajowe na lata 2014-2020.
Na zakończenie szkolenia uczestnicy wyrazili zadowolenie i wdzięczność za organizację tak potrzebnego i kompleksowego szkolenia. Dziękując Przedstawicielom Krajowej Rady oraz organizatorom za przystępne zreferowanie bloku tematycznego podkreślając wysoki poziom przedstawianych problemów.
Opracowała:
Dr inż. Anna Ewa Michowska