Instruktorzy Społecznej Służby Instruktorskiej Polskiego Związku Działkowców Okręgu w Lublinieuczestniczyli w szkoleniu w ramach Projektu „Ochrona bioróżnorodności gleby warunkiem obecnych i przyszłych pokoleń”, organizowanego przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, którego kolejny etap odbył się w dniu 2 października 2018 r. w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.
Krajowi i okręgowi Instruktorzy SSI, którzy na co dzień zajmują się doradztwem z zakresu ogrodnictwa i zagospodarowania rodzinnych ogrodów działkowych, zostali zapoznani z problematyką utrzymania żyzności gleb użytkowanych rolniczo oraz terenów przekazanych na cele uprawowe dla ogrodów działkowych.
Podczas sześciu wykładów, których prelegentami byli pracownicy naukowi Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie orazInstytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach, przedstawiono rolę mikroorganizmów w procesie plonotwórczym oraz możliwości wykorzystania preparatów mikrobiologicznych w uprawie gleby. Omówione zostały także sposoby zapobiegania występowaniu chorób odglebowych w uprawie roślin ogrodniczych. Zwrócono również uwagę na prawidłowe stosowanie nawozów organicznych oraz nawadnianie upraw w kontekście zagrożeń mikrobiologicznych żywności do bezpośredniego spożycia, produkowanej w gospodarstwach oraz na działkach ogrodniczych.
Interesująca tematyka spotkania zainicjowała szeroką dyskusję wśród instruktorów, którzy posiadają wieloletnią praktykę w uprawie roślin ogrodniczych na działkach. Podczas indywidualnych konsultacji z ekspertami merytorycznymi, instruktorzy-działkowcy mogli zadawać pytania i dzielić się własnymi doświadczeniami na temat poprawy żyzności gleb.
Należy pamiętać o tym, że wiele ogrodów działkowych powstawało na terenach zdegradowanych, które tylko dzięki wytrwałej pracy działkowców zostały przywrócone społeczeństwu, właśnie dzięki poprawie żyzności gleb i utrzymywaniu ich w wysokiej sprawności.
Zderzenie świata naukowego z praktyką często niesie obopólne korzyści. Instruktorzy odnieśli pozytywne wrażenie ze szkolenia i mają nadzieję na utrzymanie długofalowych relacji z instytucjami naukowymi w naszym kraju.Dlatego serdecznie zapraszamy i zachęcamy do poszerzenia badań o tereny rodzinnych ogrodów działkowych, z których korzysta prawie milion polskich rodzin.
Anna Ewa Michowska
instruktor ds. ogrodnictwa
PZD Okręg w Lublinie