Otwarte wykłady, prowadzone na przełomie stycznia i lutego w Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Lublinie, mają już ponad 35-letnią tradycję. Są to spotkania o tematyce ogrodniczej, promujące życie w zgodzie z naturą. Coraz więcej osób interesuje się tą dziedziną nauki, która staje się nieodłącznym elementem życia ludzi otwartych na otaczającą przyrodę oraz świadomych potrzeby powrotu do naturalnych sposobów uprawy i pielęgnacji roślin. Nie tylko działkowcy chętnie uczestniczą w spotkaniach, podczas których mogą poszerzyć swoją wiedzę, a także wymienić się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami na tematy podejmowane podczas wykładów i dyskusji.
Podczas wykładu otwierającego tegoroczny cykl, został omówiony ważny problem zagospodarowania odpadów zielonych powstających na terenie ogrodu. Najlepszym sposobem spożytkowania materii organicznej pochodzącej z ogrodu, jest kompostowanie, umożliwiające samodzielne wytworzenie pełnowartościowego nawozu organicznego. W procesie mineralizacji pomnażane jest życie mikrobiologiczne i wytwarzane są cenne połączenia organiczno-mineralne. Zagospodarowanie odpadów zielonych w kompostowniku jest uzasadnione nie tylko z ekologicznego punktu widzenia, ale również czysto ekonomicznie. Składanie części roślin oraz resztek pożniwnych na kompost, znacznie ogranicza ilość wytwarzanych śmieci, za których wywóz należałoby zapłacić.
Uczestnicy wykładu dowiedzieli się w jaki sposób można regulować tempo procesów zachodzących w pryzmie kompostowej, poznali także rolę różnych organizmów wchodzących w skład edafonu, które wpływają, a nawet decydują oprawidłowości przebiegu fermentacji kompostu. Przekazana wiedza, pozwoliła uzmysłowić uczestnikom, jak bardzo niszczycielską metodą likwidacji odpadów zielonych jest spalanie, które oprócz tego, że zabija życie mikrobiologiczne, to również marnotrawi cenne składniki pokarmowe - np. plonotwórczy azot, ulatniany wraz z dymem w postaci tlenków do atmosfery.
Najbliższe spotkanie odbędzie się już w przyszłym tygodniu - 28 stycznia. Porozmawiamy o naturalnych metodach ochrony roślin. Serdecznie zapraszam.
Anna Ewa Michowska
Instruktor ds. ogrodnictwa, OZ Lublin