Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rośliny nie zimujące w gruncie

Zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki z rabat na działce wykopujemy części podziemne roślin niezimujących w gruncie. Niektóre gatunki wykopuje się we wrześniu, inne do końca października. Do gruntu będzie można je posadzić dopiero w kolejnym roku, w drugiej połowie maja po tzw. zimnych ogrodnikach.

Rośliny, które nie zimują w gruncie to: dalia, begonia bulwiasta, mieczyk, paciorecznik, błonczatka, acidantera, eukomis, galtonia, agapant, krokosmia, nerina, tritonia, sprekalia, zefirant.

 
Na zdj. działka w ROD „Nad Oranią” w Gdańsku

Wykopywanie i przechowywanie

  • Części nadziemne roślin odcinamy na wysokości ok. 10-15 cm nad powierzchnią gruntu
  • Części podziemne (bulwy, cebule lub kłącza) wykopujemy w taki sposób, aby ich nie uszkodzić, po czym oczyszczamy z podłoża
  • Sprawdzamy stan zdrowotny – nie przechowujemy chorych, zaatakowanych przez szkodniki, gnijących lub uszkodzonych
  • W razie potrzeby oddzielamy łatwo odchodzące cebule przybyszowe
  • Bulwy, cebule lub kłącza roślin rozkładamy do wysuszenia na około 10 dni, po czym umieszczamy w ażurowej skrzynce, koszu bądź kartonie wypełnionym piaskiem, suchym torfem lub trocinami
  • Umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu i przechowujemy do wiosny w temperaturze 5-8° C.

Przed nadejściem przymrozków należy również zabrać do domu uprawiane na działce w pojemnikach pelargonie, by móc je wysadzić w kolejnym sezonie. Oczyszczamy rośliny z suchych liści, odcinamy kwiaty i skracamy pędy na wysokości ok. 10-15 cm. Ustawiamy doniczki w jasnym i chłodnym miejscu (ok. 6-10° C). W tym okresie ograniczamy podlewanie (mniej więcej co dwa tygodnie; nie dopuszczając, by ziemia całkiem się wysuszyła) i nie nawozimy roślin. W lutym można zacząć podlewać rośliny bardziej intensywnie i rozpocząć nawożenie. Do doniczek na działce będzie można wysadzić pelargonie dopiero po 15 maja.

mgr inż. Małgorzata Wójcik, instruktor ds. ogrodniczych KR PZD