Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok w ogrodzie - marzec

Marzec w ogrodzie jest bardzo ważnym miesiącem, gdyż wreszcie zawita do nas upragniona wiosna. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny przypada na 21 marca. Pora zatem zabrać się do pracy i porządkowania ogrodów i działek po zimie. Powinniśmy także śledzić prognozy pogody, gdyż wbrew często spotykanej opinii, to nie mroźna zima, a właśnie przedwiośnie i niebezpieczne wiosenne przymrozki, mogą wyrządzić duże szkody w naszych uprawach. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o porządek w naszym ogrodzie. Ogród wymaga dokładnego sprawdzenia. Koniecznie powinniśmy się po nim rozejrzeć, sprawdzić stan drzew, krzewów, trawnika oraz rabat kwiatowych. Oględziny to pierwszy krok do dalszego zaplanowania prac.

 Warto zbadać odczyn gleby. Jest to niemal konieczne, aby prawidłowo nawieźć ziemię. Do przeprowadzenia badania wystarczy kwasomierz chemiczny,  innym rozwiązaniem są zwykłe papierki lakmusowe, a dla osób lubiących elektronikę miernik glebowy pH-metr . Każda osoba posiadająca ogród musi pamiętać, że wiele roślin nie toleruje zakwaszonej gleby.

Nawożenie ziemi to kolejny waży aspekt. Dla ogrodu najlepszym wyborem jest kompost, ale można korzystać także z innego rodzaju nawozów. Dostarczenie na rabatę kilkucentymetrowej warstwy kompostu służącej jako doskonała ściółka organiczna, która ma za zadanie zabezpieczyć glebę przed wysychaniem i zaskorupieniem po dużych opadach. Taka powłoka będzie także nie lada wyzwaniem dla chwastów, zapobiegnie ich kiełkowaniu, co sprawi, że będziemy mieć mniej pracy do wykonania. Kiedy nie mamy wystarczającej ilości kompostu, warto zastosować obornik granulowany bądź jeden z nawozów wieloskładnikowych. W marcu zaleca się rozpoczęcie nawożenia nawozami wieloskładnikowymi granulowanymi, wymieszanymi z podłożem. Zasilamy przede wszystkim rabaty bylinowe, iglaki i trawnik. Pod koniec miesiąca warto rozpocząć nawożenie roślin, które wcześnie rozpoczynają wegetację. Dzięki temu dostaną odpowiednią ilość składników pokarmowych i będą prawidłowo rosnąć i rozwijać się.

W marcu niezwykle ważne jest cięcie drzew i krzewów.  W drugiej połowie miesiąca warto wykonać cięcie drzewek i krzewów sadzonych jesienią. Pędy agrestu i porzeczek przycinamy do 2-4 oczka. Roczne drzewka, nie posiadające pędów bocznych skracamy na wysokości ok 80 cm ukośnie - tuż nad zdrowym pąkiem. W przypadku drzewek z koronką pnia obcinamy wszystkie pędy do wysokości 70 cm od gleby. Z korony usuwamy gałęzie grubsze od pnia oraz te rosnące bardzo ukośnie. Pędów pierwszego piętra korony nie tniemy. Pozostałe natomiast - im wyższe, tym krótsze. Cięcia przeprowadzamy głównie wobec grusz, śliw i jabłoni. Pamiętajmy aby rany po cięciu posmarować maścią ogrodniczą. Maść ogrodniczą możemy też przygotować sami, stosując farbę emulsyjną z dodatkiem preparatu grzybobójczego. Wczesną wiosną nie wolno przycinać roślin kwitnących na pędach zeszłorocznych, czyli takich które zawiązują pąki na koniec poprzedniego sezonu. Jeżeli je przytniemy - po prostu pozbawimy się kwitnienia. Rośliny, których nie przycinamy wiosną to: migdałek, hortensja ogrodowa, magnolia, forsycja, krzewuszka, tawuła.

Podczas prac ogrodniczych w marcu nie możemy zapomnieć o przygotowaniu grządek w warzywniku. W tym miesiącu powinniśmy spulchnić oraz wyrównać podłoże na grządkach. Od początku marca wysiewamy nasiona do produkcji rozsady warzyw. W tym terminie wysiewamy warzywa kapustne, takie jak kalarepa, kalafior, kapusta głowiasta i brokuły. W marcu siejemy też sałatę masłową i kruchą, które nieco później będziemy przesadzać bezpośrednio do gruntu. W drugiej połowie marca do doniczek lub skrzyneczek wysiewamy paprykę i pomidory. Pamiętajmy, że rośliny te wymagają sporo ciepła, a na zewnątrz będzie można je wysadzić dopiero w drugiej połowie maja. Jeżeli rozsadę produkujemy w domu, pamiętajmy aby zapewnić jej odpowiednią ilość światła. Najlepsze miejsce będzie zatem bezpośrednio przy oknie.

Trawnik na wiosnę często nie wygląda najlepiej. Aby przywrócić mu piękny wygląd, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegów pielęgnacyjnych. Warto zacząć od dokładnego wygrabienia zalegających na trawniku liści, gałązek i innych zanieczyszczeń. W marcu, jeśli pogoda na to pozwala, możemy przeprowadzić też wertykulację i aerację trawnika. Zabiegi te pozwolą poprawić przepływ wody i powietrza do podłoża, pozbyć się zalegającego filcu, a w konsekwencji pobudzić trawę do wzrostu. 

W marcu ptaki wciąż potrzebują naszej pomocy. Choć najcięższy czas już za nimi, pokarmu dla pierzastych zwierzaków wciąż nie jest pod dostatkiem. Zadbajmy więc o to, by na ptaki czekały smaczne przekąski. Stopniowo możemy jednak zmniejszać porcje pozostawianego pokarmu.

Piotr Szypiło – Instruktor ds. ogrodniczych