Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok na działce – Październik

Październik w ogrodzie to czas zakończenia zbiorów w naszych sadach oraz na grządkach z warzywami. Drzewa i krzewy przybierają jesienne barwy, a ostatnie kwiaty kwitną, dając nam ostatnie chwile piękna przed zimą. Ochłodzenie i coraz krótsze dni to wyraźny dowód na to, że powoli kończy się rok w ogrodowym kalendarzu. Październik to idealny moment, aby zadbać o rośliny, przygotować trawnik i oczko wodne na nadchodzące chłody.

Większość bulw, cebul i kłączy bylin nie zimujących w gruncie, które sadziliśmy wiosną, należy wykopać w październiku i przechować, aż do wiosny następnego roku, kiedy to znowu umieścimy je w ziemi.

Październik jest w ogrodzie dobrym okresem na sadzenie drzew i krzewów owocowych, szczególnie tych o odkrytych korzeniach. Drzewka w pojemnikach łatwiej się przyjmują i można w zasadzie sadzić przez cały sezon wegetacyjny, są jednak znacznie droższe. W drugiej połowie miesiąca można sadzić drzewa i krzewy z tzw. gołym korzeniem. Kupując sadzonki zwracajmy uwagę na ich wygląd. Nie mogą mieć uszkodzonej kory, pędów i pnia, ani przesuszonych korzeni. Rośliny można sadzić dopóki nie zamarznie ziemia. Drzewa owocowe sadzi się na taką głębokość, aby miejsce okulizacji drzewa owocowego znalazło się 5 - 10 cm nad ziemią, natomiast krzewy agrestu i porzeczek sadzimy od 5 do 7 cm głębiej, a maliny i borówkę 2 - 3 cm głębiej, niż rosły w szkółce. Po posadzeniu obficie je podlewamy i obsypujemy kopczykami chroniącymi szyjkę korzeniową przed spadkami temperatury. Kupione rośliny sadźmy możliwie najszybciej po przywiezieniu do domu.

Odchwaszczamy grządki w razie potrzeby. Rośliny pozbawione nasion, nie porażone przez choroby przeznaczamy na kompost.

Regularnie grabimy opadłe liście używając grabi wachlarzowych. Zebrane liście od razu przenosimy na kompost lub przeznaczamy do worków na odpady zielone, nie dopuszczając do zalegania na powierzchni murawy. W przeciwnym razie trawa będzie gniła. Jesienne liście można też wykorzystać do zrobienia ziemi liściowej

Październik to okres wykopu warzyw korzeniowych. W pierwszej kolejności dotyczy to buraków ćwikłowych i marchwi, a następnie selerów, pietruszki i skorzonery. Jest to również czas zbiorów warzyw kapustnych: kapusty pekińskiej, włoskiej, kalarepy, kalafiorów i brokuł.

Zanim zastosujemy jesienne nawożenie gleby, warto sprawdzić jej odczyn oraz zasobność w składniki pokarmowe. Zabieg wapnowania jest zalecany raz na 3-4 lata. Należy pamiętać, aby nie łączyć go z nawożeniem organicznym, ponieważ w połączeniu z nawozami wapniowymi substancja organiczna traci swoją wartość i staje się bezwartościowa dla gleby. Przekopujemy ziemię na rabatach i zagonach, zasilamy ją obornikiem lub kompostem. Możemy też zastosować nawożenie nawozami mineralnymi.

W październiku regularnie sprzątamy trawnik zasypywany przez opadające z drzew liście. W drugiej połowie miesiąca kosimy po raz ostatni. Oczko wodne jesienią wymaga szeregu prac związanych z utrzymaniem wody w oczku w dobrym stanie. W tym okresie musimy usuwać liście opadające z drzew, które rozkładając się zanieczyszczają wodę w oczku. Trzeba też wykonać prace porządkowe w oczku wodnym i zdecydować jak przygotować oczko wodne do zimy. Sposób zabezpieczenia oczka wodnego na zimę zależy od wielkości i głębokości zbiornika. 

Piotr Szypiło

Instruktor ds. Ogrodniczych