Zima wprawdzie jeszcze trwa, ale coraz więcej jest ciepłych i słonecznych dni. Ogród wkrótce zacznie budzić się do życia. W lutym nie możemy zaniedbywać ogrodniczych obowiązków. To właśnie w tym miesiącu warto zacząć intensywne przygotowania do nowego sezonu ogrodniczego, by już w marcu poczuć przyjemny powiew wiosny w ogrodzie. Jakie prace ogrodnicze trzeba wykonać w lutym?
W lutym w ogrodzie, podobnie jak w styczniu, należy regularnie kontrolować stan osłon naszych roślin. Silne mrozy mogą szybko uszkodzić delikatniejsze okazy, dlatego powinniśmy regularnie sprawdzać czy osłony nie zostały przesunięte przez wiatr lub uszkodzone przez gryzonie. W razie silnych mrozów warto sięgnąć też po dodatkowe zabezpieczenia.
Luty to ostatni moment na wykonanie bielenia drzew, które ma zabezpieczyć je przed uszkodzeniami mrozowymi. Jeśli nie wykonaliśmy tego zabiegu w styczniu, koniecznie przeprowadźmy go na początku miesiąca. Czasami w lutym w ogrodzie niezbędne może być też powtórne bielenie drzew. Upewnijmy się więc, czy wapno nie zostało zmyte przez padający śnieg lub deszcz i w razie potrzeby ponownie wykonajmy zabieg tam, gdzie to niezbędne.
Od końca lutego do połowy marca możemy formować krzewy zrzucające liście. Nie dotyczy to gatunków zakwitających wczesną wiosną. W lutym warto przeprowadzić odmładzające cięcie żywopłotu, które pozwoli przywrócić mu atrakcyjny i młody wygląd.
Drzewa i krzewy znajdują się jeszcze w okresie spoczynku i nie mają liści. Pozwala to dokładnie określić gdzie potrzebne jest cięcie. Także drzewa owocowe mogą być przycinane. Zabieg wykonujemy przy temperaturze powyżej -5°C. Należy zwracać uwagę, aby wszystkie chore i obumarłe pędy skrócić do zdrowego drewna. Prawidłowe cięcie drzew owocowych jest najważniejszym zabiegiem prowadzonym w celu utrzymania ich zdrowotności oraz uzyskania dobrych zbiorów.
Zimą w ogrodzie panują dogodne warunki do przeprowadzenia wycinki dużych drzew. Gdy ziemia jest skuta lodem i twarda, wycinka jest dużo bezpieczniejsza i łatwiejsza do wykonania.
Oprysk przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini przeprowadzamy dopiero, gdy temp. powietrza będzie wyższa niż +6°C. Zabieg wykonujemy w momencie nabrzmiewania pąków brzoskwini, tuż przed ich pękaniem. Dlatego warto regularnie obserwować pąki, aby nie przeoczyć tego momentu.
W oczekiwaniu na wiosnę możemy rozpocząć własną produkcję rozsad kwiatów. Wysiewamy rośliny jednoroczne o długim okresie wegetacji, takie jak lobelia, petunia, szałwia błyszcząca oraz żeniszek meksykański.
W połowie lutego, w dobrze oświetlonym i ogrzewanym pomieszczeniu, rozpoczynamy produkcję rozsady wczesnych warzyw, takich jak cebula zwyczajna, por, seler, sałata i warzywa kapustne. Nasiona wysiewamy do skrzynek wysiewnych lub większych doniczek. Pamiętajmy, że minimalna wysokość skrzyneczki do siewu to 5 cm. Rozpoczynamy także produkcję rozsady pomidorów w kiełkowniku. Za około 4 tygodnie będziemy mogli przenieść je do doniczek.
W czasie odwilży podlewamy gatunki zimozielone oraz iglaste, aby nie dopuścić do zjawiska tzw. suszy fizjologicznej. Nie zapominajmy o egzemplarzach zimujących w pojemnikach, gdyż ich podłoże wysycha najszybciej.
Pod koniec miesiąca możemy też powiesić nowe budki dla ptaków. Umieszczamy je na wysokości przynajmniej 2-4 m, w miejscu ustronnym, cichym i mało uczęszczanym przez ludzi. Otwór wejściowy kierujemy na północ, by był zacieniony. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej odległości między budkami (ok. 25 m).
Piotr Szypiło - Instruktor ds. ogrodniczych