Przeskocz do treści Przeskocz do menu

Rok na działce - Listopad

Jesień w pełni! Listopad to miesiąc, w którym nasz ogród zaczyna przygotowywać się do zimowego snu. Z drzew opadają ostatnie liście, na niektórych krzewach połyskują jeszcze czerwone owoce, coraz częściej występują przymrozki. Chłodniejsze dni to sygnał, że nadszedł czas na ostatnie prace w ogrodzie przed nadejściem zimy.

Opadające z drzew liście należy na bieżąco usuwać. Można je wykorzystać jako przewiewną ściółkę lub jako dodatek do kompostu. Trzeba mieć jednak pewność, że liście pochodzą ze zdrowych drzew i nie przeniosą chorób. Liście należy umieścić w workach i zrobić z nich ziemię liściową. Tworzy się ją w bardzo prosty sposób i najlepiej wykonać to, kiedy liście są wilgotne, choć nie jest to warunek konieczny – wilgoć można zapewnić samodzielnie nieco podlewając worek. Ostatnim etapem jest zawiązanie worka, kiedy jest już pełen i nakłucie kilku dziurek po to, alby zapewnić dostęp powietrza. Na ziemię liściową nie nadają się liście orzecha włoskiego oraz kasztanowca. Warto przypomnieć, że palenie ognisk na działce w celu pozbycia się liści jest obecnie zabronione.

W listopadzie warto związać wysokie kępy traw ozdobnych, aby zabezpieczyć ich korzenie przed mrozem. Związane kępy dodają uroku kompozycjom ogrodowym.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu na okres zimy narzędzi i sprzętu ogrodniczego. Narzędzia należy dokładnie oczyścić, naostrzyć i zabezpieczyć odpowiednim smarem. Kosiarki elektryczne również dokładnie czyścimy, noże odkręcamy, czyścimy, ostrzymy i konserwujemy przed ponownym dokręceniem. Ważne, aby narzędzia i kosiarki przechowywać w pomieszczeniu suchym.

Drzewka owocowe i krzewy po nadejściu silniejszych przymrozków można zabezpieczyć. W tym celu u podstawy należy usypać około 30-centymetrowy kopczyk, a pień drzew okryć agrowłókniną – koniecznie zimową.

W pobliżu okien domu warto zamontować karmniki dla ptaków. Karmienie rozpoczynamy dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej zera lub utrzymuje się pokrywa śnieżna. Ptaki karmimy nasionami zbóż; nie wsypujemy do karmników starego pieczywa ani żadnych solonych produktów.

Warto przejrzeć i zabezpieczyć pestycydy. Magazynowane w odpowiednich warunkach środki ochrony roślin dłużej zachowają przydatność do kolejnego sezonu agrotechnicznego. Optymalne temperatury przechowywania środków ochrony roślin to zakres od 0 do 30°C. Szczegółowe wytyczne parametrów przechowywania powinny zawsze znajdować się na etykiecie. Trzymając się zaleceń warto pamiętać, że w zbyt niskiej temperaturze ciecze zamarzną, a w zbyt wysokiej – mogą tworzyć się związki lotne. Miejmy też na uwadze, że niektóre preparaty należą do grupy łatwopalnych, dlatego należy trzymać je z dala od źródeł ciepła.

W czasie przygotowania ogrodu do zimy nie można zapomnieć o nawodnieniach, jakie są na naszej działce. Posiadacze fontann oraz systemów nawadniających muszą usunąć z nich całą wodę i dla pewności także przedmuchać je, aby upewnić się, że nic już w nich nie zalega. Jest to bardzo ważne, ponieważ zamarznięta woda mogłaby być przyczyną przykrych uszkodzeń.

 

 

Piotr Szypiło

Instruktor ds. Ogrodniczych